Kaip „prakalbinti“ mažylį?
Niekas negali tiksliai pasakyti, kada vaikas pradės kalbėti. Kiekvieno mažylio gebėjimas kalbėti formuojasi individualiai. Daugelis tėvų svajoja apie tai, kad jų vaikas, kaip galima greičiau, pradėtų kalbėti. Tačiau forsuoti įvykių nereikėtų. Kiekvienas, kalbos vystimosi, etapas turi praeiti teisingai.
Jeigu mažylis pradėjo kalbėti sakiniais anksčiau, nei jo bendraamžiai, tai greičiau priežastis susirūpinti, nei džiaugtis. Juk vaikiška nervų sistema sunkiai susitvarko su dideliu kiekiu informacijos. Per daug aktyvūs ir ilgai trunkantys užsiėmimai gali privesti prie padidinto jautrumo, apetito praradimo, nemigos ir netgi prie nervinės sistemos patologijos. Kad viso to išvengti, užsiiminėkite su vaiku labai atsargiai ir po truputį.
Tačiau gali atsitikti ir atvirkščiai. Vaiko amžius artėja prie trijų metų, o jis dar visai nešneka. Tokiu atveju jūs turite padėti savo mažyliui.
Kokios priežastys lemia, kad vaikas atsilieka kalbos vystimosi procese? Viena iš priežasčių – dažnas, supaprastintų, žodžių vartojimas. Jeigu jūs pastebėjote, kad vaikas nuolat supaprastina savo kalbą (mašina – „dži-dži“, šuo – „au-au“ ir pan.), atkreipkite dėmesį, kaip jūs patys kalbate su juo. Savo asmeniniu pavyzdžiu pratinkite vaiką kalbėti teisingai.
Kartais tėvai stengiasi pakeisti savęs nebuvimą, vaikų gyvenime, įvairiausiais filmukais bei žaisliukais. Tai taip pat priveda prie kalbos vystimosi sutrikimų. Jus galite pakeisti susidariusią padėtį. Sumažinkite žaisliukų ir padidinkite emocinių kontaktų kiekį. Dažniau su vaiku žaiskite, pasakokite jam įvairias istorijas, skaitykite pasakas.
Egzistuoja dar viena priežastis, kuri lėtina vaiko kalbos vystimąsi. Tai vyksta dėl to, kad tėvai dažnai reiškia savo jausmus žestais, prisilietimais, šypsena, bet užmiršta apie žodžius. Kad išmokyti vaiką reikšti savo emocijas ne tik kūnu, bet ir kalba, aiškinkite vaikui savo veiksmus ir jausmus. Tai darykite netgi tada, kai jums atrodo, kad sakyti nieko ir nereikia.
Būtinai atsakinėkite į mažylio klausimus, palaikykite dialogą, komentuokite įvairius veiksmus bei situacijas. Ir nepamirškite apie tai, kad vaikas vystosi bežaisdamas. Specialūs užsiėmimai ir žaidimai padės praplėsti vaiko akiratį, išmokys jį aiškiai kalbėti bei padės, vienas nuo kito, atskirti garsus.