Kaip paskatinti vaiką

Visi, savo vaikais besirūpinantys tėčiai ir mamos, bent kartais paskaito specialistų patarimus apie jų tinkamą auklėjimą ir ugdymą. Pedagogai ir vaikų psichologai dažnai kalba kaip mūsų vaikams svarbu mokytis, vystytis, tobulėti, o to siekiant svarbus ne tik pabarimas, bet ir skatinimas. Dauguma tėvų tai suvokia ir bando vaiką skatinti, t. y. pasakyti ką nors gražaus, pagiriančio. Tik ar visada tie žodžiai pasiekia vaikų širdis? Svarbu žinoti, kad net gražūs žodžiai turi būti pasakomi laiku ir nuoširdžiai, antraip jie skambės šaltai ir norimo efekto nebus.

mama-sunus-geles

Nevykę skatinimai. Blogiausia, kad netinkami žodžiai gali sukelti atvirkštinį efektą: vaiką ne paskatinti, o smukdyti arba padėti mažajam kurti iliuzinį vaizdinį apie save, kuris neatitinka realybės. Įsivaizduokite, kad vos pradėjusiam pianinu skambinti pradinukui, jūs sakysite: ,, Tu – genijus, skambini kaip Mocartas“. Didesnės savivertės vaikui tai gali atrodyti kaip galutinis rezultatas; jis gali nenorėti tobulėti, nes yra genijus, o genijai savaime geriausi. Kitokiam vaikui tokie žodžiai gali nuskambėti kaip pasišaipymas ar atotrūkio suvokimas, nes bent kiek ūgtelėjęs vaikas jau gali suvokti, koks didis žmogus buvo Mocartas.

Dar dažniau tėvai naudojasi stereotipiniais pagyrimais. Sakykime, kad mokyklinukas parašė diktantą ir gavo dešimtuką. Vaikas giriasi jums, blizgančiomis iš pasitenkinimo akimis rodo sąsiuvinį…. ,,Šaunuolis .“ – sakote jūs. Iš pirmo žvilgsnio viskas puiku: mama atkreipė dėmesį į vaiko pasiekimus, pabendravo, o vaikas gavo įvertinimą. Ar tikrai? Įsivaizduokite, kad vaikas gavo devynetuką arba aštuntuką. Jeigu vaikas gabus mokslui ir gavo tik tiek- nevertas pagyrų, jeigu vaikas ne toks gabus – vis vien pažymys ne pats geriausias. Bet ar ginčytumėtės dėl to, kad pastaruoju atveju paskatinimo mokinukui reikia dar labiau? Todėl mamos ir tėčio užduotis yra viena: rasti būdų kaip pagirti vaiką už pastangas ir darbą. Tegul tai būna patys paprasčiausi žodžiai, tačiau jais parodysite meilę, dėmesį ir švelnumą, o tai pajutęs vaikas ateityje stengsis dar labiau.

Stereotipiniu pagyrimu tegul naudojasi mokytojai, suolo draugai ar kaimynai, nes jie nežino, kiek laiko ir pastangų įdėjo mokinukas. Nepamirškite, kad iki paauglystės vaikui didžiausias autoritetas yra tėvai, todėl vaikui iš jūsų reikia daug daugiau… Tačiau nereiktų vaikui pataikauti, girti tuomet, kai nei noro, nei darbo, nei pastangų nebuvo, reiktų priminti, kad jis gali daug geriau. Neskatinkite vaiko visada tik nugalėti, konkuruoti su draugais, džiaugtis jų nesėkmėmis, akcentuokite tai, kad pirmiausia jis turi tobulėti.

Kaip skatinti vaiką. Mes dažnai netikime žodžių galia. Bet greičiausiai kiekvienas turime žmonių, kurių žodžius pamename visą gyvenimą. Tai buvo mūsų dėstytojai, mokytojai, šiaip autoritetingi žmonės… Smagu, jei tarp jų buvo ir tėvų žodžių, kuriuos norite perduoti savo vaikams ir anūkams.

Ar turite žodžius, kurie galbūt kažkada jūsų vaikui primins namus? Ar yra žodžiai, kuriuos girdėti jūsų vaikui gera ?

Ar turite frazę, suprantamą tik jums ir jūsų vaikui, kuri kaip kodas ar paslaptis lydi abiejų bendravimą? Todėl žemiau pateiksime motyvuojančių, palaikančių, paskatinančių frazių idėjas vaikams.

Esi laukiamas…
Esi tai, ko aš laukiau…
Tu – tas, dėl ko aš šypsausi…
Kai atsiradai Tu, pasaulis tapo šviesesnis…
Kartais tėvai sako vaikams – ne…
Tikiu Tavim
Matau – pasistengei..
Ačiū, išgirdai mane…
Žinau, kad gali sugalvoti tai…
Oho, koks Tu kūrybingas…
Esi stiprus, nenusimink…
Tu to nusipelnei…
Gali atsakyti ir ,,ne“…
Tu tai gali pakeisti…
Tavo žodžiai man svarbūs…
Tu geras žmogus…
Matau, kaip stengeisi…
Tu – mano draugas…
Tam, kad gerbtum kitą žmogų nebūtinai reikia visada sutikti su jo nuomone.
Tai, kad kažkas negražiai elgiasi, nėra priežastis ir tau elgtis negerai.
Tu nesi tobulas. Aš taip pat….
Tu gali paprašyti pagalbos…
Tu mokaisi…
Iš klaidų galima daug išmokti…
Tu geras, tik nepasistengei…
Ir suklydęs esi geras ir mylimas…
Esi man reikalingas…
Tu įdomus…
Vertinu tavo darbą…
Dėl tavęs mano gyvenimas prasmingas…
Esi labai gražus…
Aš myliu tave, netgi drausdama …
Matau, kaip patobulėjai…
Man patinka leisti laiką su Tavimi…
Man smalsu, kodėl taip galvoji…
Ačiū už pagalbą…
Dėkoju Dievui, kad atsiuntė tave….
Didžiuojuosi tavimi…

Pasinaudokite šiais žodžiais, padarykite pradžią čia, kad galėtumėte sukurti savąją ir vienintelę frazę…

(Apsilankyta 338 viso, 1 šiandien)


Similar Posts