Kaip teisingai pritaikyti draudimus vaikui?

Gyvenimas visuomenėje yra apibrėžtas komplekso įvairių rėmų ir apribojimų. O tai reiškia – nori ar nenori, tačiau vykdyti juos reikia. Apribojimai – tai atitinkamos pareigos. Pavyzdžiui, jeigu neužleisite vietos senutei, viešajame transporte, tai jus apkalbės, sugėdins, o štai už apiplėšimą – kuriam laikui reikės atsisveikinti su laisve.

Visiškos, vaikų laisvės, idėjos pasekėjai – kurie teigia, kad vaikas dar suspės pajusti apribojimus – iš tikrųjų, savo vaikui, daro „meškos“ paslaugą. Viena vertus, gebėjimo savęs valdyti nebuvimas, būtinai negatyviai, ateityje, atsilieps tiek pačiam žmogui, tiek bendravime su aplinkiniais. Kita vertus – psichologai mano, kad vaikams nepaprastai reikalingos elgesio ribos. Draudimų sistema, palengvina vaiko gyvenimą, daro jį normalų, suprantamą, komfortišką bei saugų. Vaikai laukia iš tėvų įprastų nurodymų ir pasiruošę juos vykdyti.

Tuomet kodėl, kartais taip sunku pasiekti, kad tėvų draudimai būtų vykdomi? Viskas labai paprasta. Draudimas draudimui nelygu. Ir jeigu tėvų „tabu“ suformuluoti teisingai, tai ir tikimybė juos išpildyti bus aukšta.

Draudimas turi būti aiškus ir suprantamas. Negalima „todėl, kad negalima“ arba „todėl, kad todėl“ – ne argumentas. Vaikai susipažįsta su gyvenimu ir panašūs draudimai tik sukelia jų smalsumą. Paaiškinkite draudimo esmę ir jos priežastis suprantamais, vaikui, žodžiais, be „aukštų materijų“.

Draudimas turi būti konkretus ir vienareikšmis. Suaugusiam žmogui aišku, jeigu sako nedaužyti šaukštu į stalą, vadinasi, prašo netriukšmauti. Tačiau vaikas draudimą supranta kitaip, jei nėra paaiškinimų, kurių jis tiesiog negali sugalvoti. Negalima šaukštu? Tuomet pasiimsiu šakutę … Todėl kantriai, tiksliai ir suprantamai paaiškinkite, kame problema.

Laikykitės savo draudimų. Pats ryškiausias pavyzdys – pokalbis apie rūkimo žalą. Galima privesti pačius teisingausius argumentus ir įtikinimus. Tačiau, jei tėvas rūko, tai paauglys vis tiek užrūkys, anksčiau ar vėliau. Tai tik laiko klausimas, kaip rodo statistika.

Stebėkite savo kalbėjimo toną. Pokalbyje su vaiku, grubumas ir grasinimai, nepriimtini. Vaikui būna sunku įvykdyti draudimą, kuris nukreiptas į tai, kas jam patinka. Grubus tonas ne palengvins, bet tik apsunkins užduotį.

Nedrauskite to, be ko negalima apseiti. Be to, paaugliui, kur kas svarbiau gali pasirodyti kompanijos nuomonė, nei tėvų draudimas. Būti „balta varna“ ir patyčių objektu tiktai todėl, kad vykdai tėvų reikalavimus, niekas iš paauglių nesutiks.

Elgesio rėmai būtini, tačiau jie ne tikslas, o tik priemonė. Todėl paskutinė taisyklė – drauskite tiktai tai, ko niekaip negalite leisti.

(Apsilankyta 91 viso, 1 šiandien)


Similar Posts