Tamponai. Už ir prieš

Tai higieninė priemonė moterims, kuri paskutinį dešimtmetį labai išpopuliarėjo.Ši naujovė greitai prigijo tarp šiuolaikinių moterų, ypač jaunų. Ir visgi daugybę jų neramina tas faktas, kad ši priemonė vartojama ne išoriškai, bet į vidų. Dėl šios unikalios savybės jie nepamainomi lankant baseiną, sportuojant, šokant šokius. Tačiau kas tinka vienai, gali visiškai netikti kitai. Gydytojai ginekologai vieningo atsakymo neturi ir pataria labai atsakingai ir apgalvotai rinktis tamponus.

Neigiami aspektai. Visų pirma, reikėtų žinoti apie dioksiną ir jo poveikį mūsų organizmui. Jis kenksmingas. Įprasti tamponai ar įklotai yra gaminami iš tokių medžiagų, kurios yra balinamos chloru, o tokiuose produktuose ir gali būti aptinkamas dioksinas. Dioksinas yra antrinė medžiaga, atsirandanti naudojant chlorą, pasižymi itin dideliu nuodingumu, koncerogeniškumu. Šis chemikalas organizme kaupiasi riebaliniuose audiniuose, kauluose ir yra glaudžiai siejamas su įvairiais augliais, vėžiu, net apsigimimais. Dėl dioksino toksinių savybių gali būti pažeidžiama ir moters galimybė pastoti. Tai siejama su endometrioze ir gali paveikti imuninę sistemą.

Dauguma tamponų gaminami iš viskozės (viscose, rayon), dėl to tamponai tampa pavojingi, kadangi tai yra gausiai absorbuojantis pluoštas. Šis pluoštas išsiplečia, praranda savo stiprumą, trumpi plaušeliai prilimpa prie makšties sienelių. Taip nutinka, kadangi makšties sienelės yra tarsi gofruotos. Likę plaušeliai sukuria palankią terpę bakterijoms ir tai gali sukelti infekciją ir toksinio šoko sindromą. O tai jau kelia nemenką pavojų.

Taip pat tamponų naudojimas gali sukelti tokius negalavimus kaip makšties sausumas, perštėjimas, gleivinės išopėjimai, sunkiausią nors ir labai retą komplikaciją – toksinio šoko sindromą.

Gydytojai siūlo susimąstyti ir toms moterims, kurias nuolat kamuoja bakterinė vaginozė ar kiti makšties uždegimai. Kartais moterys pakliūva tarsi į uždarą ratą: neaišku, ar uždegimą iššaukė nuolatinis tamponų vartojimas, ar jų vartojimas tik slopina seniai atsiradusius uždegiminius procesus. Norėdamos pasaugoti savo sveikatą ir išvengti kenksmingų chemikalų poveikio, verčiau rinkitės natūralius, ekologiškus, nedirginančius odos tamponus arba paketus. Rekomenduotina užklupus nemaloniems simptomams, kurį laiką pakeisti higienines priemones.

Ginekologai rekomenduoja ekologiškos medvilnės tamponus. Ekologiška medvilnė yra auginama nenaudojant pesticidų, herbicidų, trąšų, ji nėra balinama chloru. Perkant būtina skaityti pakuotę ir ieškoti ekologiškumą patvirtinančių ženklų. Pavyzdžiui, tokių: Gulbė, EU Gėlė, Mėlynasis angelas, Soil association, GOTS. Tai yra ženkleliai patvirtinantys, kad produktai neturi kenksmingų organizmui chemikalų, gaminami tausojant gamtą.

Gydytojai ginekologai pasakoja ir apie ypatingai retą, bet labai sunkų negalavimą – toksinio šoko sindromą (TSŠ). Jį sukelia auksinio stafilokoko (Staphylococcus aureus) išskiriami toksinai arba A grupės streptokokinė infekcija. Auksinis stafilokokas yra plačiai paplitusi bakterija, randama ant odos, nosies ir vaginos viduje. Paprastai TSŠ rizika yra didesnė paauglėms ir labai jaunoms moterims. TSŠ gali išsivystyti pasirinkus per didelį arba stipriai sugeriantį tamponą, ar jį keičiant per retai. Sugerdamas kraują tamponas plečiasi, todėl atsiranda galimybė, kad atsiskyrę plaušeliai (ypač tamponų gaminamų iš viskozės) prilimpa prie makšties sienelių. Tokiais atvejais moters kūnas ,,ginasi“ įjungdamas imunitetą, dėl to gali atsirasti tokie simptomai, kaip silpnumas, vėmimas, staigi aukšta temperatūra, galvos svaigimas, alpulys, raumenų skausmai, odos suerzinimas panašus į nudegimą. Jei pajuntate bent vieną šių simptomų, nedelsiant ištraukite tamponą ir vykite pas gydytoją. Akcentuotina, kad ši liga reta, tačiau apie ją žinoti būtina.

Nerekomenduojama tamponus vartoti pogimdyviniu laikotarpiu. Šiuo periodu padidėja infekcijos rizika, o tai jaunai mamai gali būti labai sunku, kadangi imunitetas pogimdyviniu laikotarpiu yra nusilpęs.

Nerekomenduojama moterims, neturėjusioms lytinių santykių.
Nerekomenduojama naudoti naktimis.

Teigiami aspektai. Higieniniai tamponai yra skirtingų sugeriamumo lygių , todėl pasidomėjus galima išsirinkti tai, kas tinka kiekvienai. Kraujavimas menstruacijų metu pas kiekvieną moterį yra labai skirtingas. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: naudojamos kontracepcijos, gimdymų skaičiaus, amžiaus, bendros sveikatos., paveldimumo. Šių higienos priemonių sugeriamumas žymimas lašeliais. Dažniausiai yra 4 sugeriamumo lygiai: 1 lašelis (Mini) – sugeria iki 6g – naudojami negausaus kraujavimo dienomis, 2 lašeliai (Regular) – sugeria apie 6-9g skysčio ir naudojami vidutinio kraujavimo dienomis, 3 lašeliai (Super) – sugeria 9-12g ir naudojami gausaus kraujavimo dienomis, 4 lašeliai (Super Plus) – sugeria 12-15 g – naudojami labai gausaus kraujavimo dienomis. Tamponą reikia pasikeisti kas 3-6 valandas arba dažniau, jei yra toks poreikis.

Jeigu esate ginekologiškai sveika, yra situacijų, kai individualiai prisitaikius tamponus naudoti galima: maudynės, sportas, kelionės, prigludusi apranga, mini sijonai ar suknelės ir t.t.

Higieniniai tamponai nevaržo laisvės, suteikia pasitikėjimo savimi, neriboja garderobo pasirinkimo. Vasaros metu galima rinktis baltus ir labai šviesius drabužius.

mergina baltos kelnes

Šiuo metu prekyboje yra didžiulis šių higieninių priemonių pasirinkimas.

Dažniausiai juos vartodamos moterys jaučiasi patogiai, komfortabiliai.

(Apsilankyta 762 viso, 1 šiandien)


Similar Posts