Ar vaikam labai pavojingas gripas ?

Kaip neužsikrėsti?

Užsikrečiama, kai iš aplinkos į kvėpavimo takus pakliūva ligos sukėlėjų. Kai liga užsikrėtęs ar sergantysis čiaudėdamas, kosėdamas neužsidengia nosies ir burnos, į aplinką iš jo kvėpavimo takų pakliūva daug ligos sukėlėjų. Sveikas žmogus, įkvėpęs oro, užsikrečia. Ligos sukėlėjai gali būti perduoti ir per maistą, vandenį, lovos skalbinius, drabužius, slaugos reikmenis, indus, žaislus, knygas, pieštukus. (Jei ligonis čiaudi, kosti neužsidengęs nosies ir burnos arba pakrapštęs nosį nenusiplovęs rankų paliečia daiktus.)

Gripo virusą ir kitus užkrečiamųjų ligų sukėlėjus gali pernešti vadinamasis trečias asmuo. Pavyzdžiui, tėtis, mama ar bet kuris kitas asmuo, tik ką slaugęs ligonį. Trečias asmuo, nesilaikydamas asmens higienos taisyklių, infekcinių ligų sukėlėjus perneša per rankas, chalatą, drabužius, sveikindamasis, bučiuodamasis.

Aplinkoje, į kurią nepakliūva saulės šviesos, arba jos mažai, esant kambario temperatūrai, gripo virusai ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjai išgyvena iki 14 dienų, o kartais ir ilgiau.

Geriausia, kai sergantįjį gripu ar kita infekcine liga slaugo vienas asmuo.

Ligonio kambaryje neleiskite būti sveikiems vaikams. Jame nevalgykite.

Sergantį gripu vaiką maitinkite iš tik jam skirtų indų, o po to juos išplaukite karštu vandeniu.

Tėvai ir vyresni vaikai turėtų stengtis ,,neparnešti” į namus gripo ar kitų virusų. Išmokykite vaikus pasitraukti nors per 1,5 metro nuo visų, kurie čiaudi ir kosėja.

Išmokykite vaikus nekrapštyti nosies, akių, nors susirgus peršti, niežti. Įrodyta, kad sergantis ar užsikrėtęs gripu (ar kitų virusų sukelta peršalimo liga), kuris pakrapštę nosį liečia įvairius daiktus, ant jų palieka virusų. Virusai, patekę ant daiktų, ,,laukia”, kol kitas asmuo juos palies, ir jie galės patekti į nosį ar akis, taip pradėdami daugintis ir sukelti ligą.

Kokie ligos požymiai?

Pagrindiniai: šaltkrėtis (drebulys), aukšta temperatūra, raumenų, akių ir galvos skausmas, nuovargis, gerklės perštėjimas, sloga, čiaudulys, kosulys. Praėjus 1-2 paroms (rečiau – 3) po užsikrėtimo, liga prasideda staiga: pakyla temperatūra, krečia drebulys, parausta akys, skauda galvą, akių obuolius, raumenis, sąnarius, atrodo, kad ,,laužo” visą kūną, kankina sausas kosulys, čiaudulys, vaikas jaučia bendrą silpnumą. Taip pat skauda gerklę, vaikas netenka apetito, pradeda prakaituoti, irzti arba, priešingai, apima mieguistumas, iš nosies gali bėgti kraujas. Kūdikiai ir maži vaikai vemia, viduriuoja. Temperatūra po 4-5 ligos dienų sumažėja iki normalios arba lieka nežymiai pakilusi, ligonio savijauta gerėja: vaikas tampa aktyvesnis, ramesnis, pagerėja nuotaika, jis vėl domisi aplinka, nori žaisti, prašo valgyti.

Kokios komplikacijos?

Kartais, ypač kai vaikas neužgrūdintas, parvargęs ar nusilpęs po kitų ligų, gripas gali komplikuotis.

Komplikacijos:

vidurinės ausies uždegimas;

plaučių uždegimas;

širdies raumens uždegimas;

smegenų dangalų ar net smegenų uždegimas.

Po gripo paūmėja įvairios lėtinės ligos, pavyzdžiui, bronchinė astma, cukraligė.

Kaip gydyti?

Jeigu įtariate, kad vaikas susirgo gripu, tai:

ligonį paguldykite atskirame kambaryje arba nors už pertvaros;

kas 2-3 val. matuokite temperatūrą;

kol atvyks gydytojas, duokite gerti arbatos su avietėmis, liepžiedžiais, spanguolėmis;

neduokite vaistų nuo temperatūros, jeigu temperatūra ne aukštesnė kaip 38, 5°C, ir vaikas nesiskundžia galvos ar raumenų skausmais;

jei krečia drebulys, užklokite, šildykite kojas. Jei drebulio nėra, neklokite vaiko per šiltai;

jei temperatūra aukštesnė nei 38,5°C, ir vaikas prastai jaučiasi, duokite panadolio suspensijos (vaikui iki 6 metų), o vyresniam – tablečių. Jeigu vaiko gydytojas neskyrė kitaip, vienkartinė dozė 2-3 mėn. kūdikiui – 2,5 ml; nuo 3 mėn. iki 1 metų vaikui – 2,5-5 ml; 1-6 metų vaikui – 5-10 ml; 6-12 metų – 10-20 ml. Vyresniems vaikams geriau tinka putojančios panadolio tabletės (jos ištirpinamos stiklinėje vandens). Jas geriantiesiems nauda dvejopa: vaistas greitai pradeda veikti, be to, vaikas išgeria daugiau skysčių. Kiekvieną kartą atidžiai perskaitykite vaisto vartojimo instrukciją: joje bus parašyta, kiek galite duoti vaisto pagal vaiko svorį ir amžių. Dozės negalima viršyti. Panadolio negalima duoti dažniau nei 4 kartus per parą.

Ar duoti aspirino?

Sergančiajam gripu ir tuomet, kai neaišku, ar vaikas juo serga, niekada neduokite aspirino (acetilsalicilo rūgšties), nes jis gali išprovokuoti pavojingą ligą, pažeidžiančią galvos smegenis ir kepenis – Rėjo sindromą.

Vaikams netinka ir tie vaistai nuo gripo, kuriuos vartoja suaugusieji.

Vaikams gripo profilaktikai ir jam gydyti netinka didelės vitamino C dozės.

Kaip palengvinti ligą?

Bet kurio amžiaus vaikui padėsite, jei:

susirgusį maitinsite tada, kai jis nori ir kiek nori;

duosite neaštraus, vitaminingo, neriebaus ir nesaldaus maisto;

duosite gerti nesaldžių gėrimų (skiestų natūralių sulčių, mineralinio vandens be angliarūgštės);

vaiko kambarį nuolat vėdinsite;

vaiko, jei jo nekrečia drebulys, šiltai neklosite;

kelis kartus per dieną kambarį valysite drėgnu skuduru arba drėkinsite purkštuvu. Drėgnesnis oras padeda atsikosėti;

kosinčiam vaikui nakčiai duosite gydytojo skirtų kosulį slopinančių vaistų;

kosulio neslopinsite dieną, nes jis padeda kvėpavimo takams apsivalyti nuo ligos sukėlėjų;

vaikui skirsite daugiau dėmesio, su juo žaisite ramius žaidimus, paskaitysite knygą. Televizorius ir vaizdo filmai iš vaiko reikalauja sukaupti dėmesį, todėl nuvargsta akys, pradeda skaudėti galvą;

tik tuomet, kai nukritus temperatūrai vaikas 2 dienas gerai jausis, išleisite jį į mokyklą ar darželį;

10-14 dienų po ligos neleisite lankyti treniruočių, sudarysite sąlygas ilgiau pamiegoti.

Nekomplikuotas gripas užtrunka 6-8 dienas. Jeigu 6-7 ligos dieną vaikas dar karščiuoja, jaučia stiprų silpnumą ar atsirado kitų nemalonių jutimų, kurių nebuvo ligos pradžioje, nedelsdami kvieskite gydytoją.

Bet kokio amžiaus vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis (įgimta širdies yda, reumatu, cukralige) nuo gripo gydomi ligoninėje.

Persirgę gripu vaikai 1-2 metus atsparūs vienam iš ligos sukėlėjų. Tačiau tais pačiais metais galima susirgti kito viruso sukeltu gripu.

Ar skiepytis?

Dabar patariama skiepytis nuo gripo. Skiepai efektyvūs tuomet, kai paskiepijama būtent to epidemijos sukėlėjo vakcina. Galima tik prognozuoti, koks sukėlėjas paplis. Nuo gripo būtina pasiskiepyti prieš 4-8 savaites iki epidemijos pradžios, nes organizmo imunitetas susiformuoja tik per 2-4 savaites.

Gripo profilaktikai nosies gleivinę tepkite tepalu nuo virusų.

Gripu lengviau serga tie vaikai ir suaugusieji, kurie užsigrūdinę, jų maiste netrūksta vitaminų, kurie šaltuoju metų laiku stengiasi neperšalti.

Per gripo epidemiją neikite su vaikais ten, kur daug žmonių.

www.mamoszurnalas.lt

(Apsilankyta 197 viso, 1 šiandien)


Similar Posts