Varputis paprastasis (lot. Elytrigia repens)

Turbūt nereikia aiškinti, kad paprasrasis varputis yra be galo įkyri piktžolė, kurios niekaip nesiseka išnaikinti. Tačiau turbūt retas žmogus žino, kad ši įkyruolė turi ir gydomųjų savybių.

Paprastasis varputis – daugiametis 30–150 cm aukščio žolinis augalas, turintis šliaužiančius, greitai augančius šakniastiebius, kurie dirvoje labai plačiai išsišakoja. Būtent varpučio šakniastiebiai turi gydomųjų savybių. Varpučio lapai yra plokšti, šiurkštūs, žali ar melsvai žali. Status, tuščiaviduris stiebas užsibaigia tankia varpa, sudaryta iš nedidelių suplotų, bekočių varpučių. Varputis žydi smulkiais, neišvaizdžiais žalsvais žiedais visą vasarą, vaisiai – tamsiai rudi grūdeliai – subręsta rugsėjį.

Vaistinei žaliavai varpučio šakniastiebiai renkami vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Kasant ir purenant žemę į paviršių iškelti šakniastiebiai sugrėbiami grėbliu, išrenkamos priemaišos. Šakniastiebiai nuplaunami po tekančiu vandeniu ir džiovinami paskleisti plonu sluoksniu, vis pavartant. Tinkamai išdžiovinti varpučio šakniastiebiai turi būti šviesiai gelsvos spalvos, bekvapiai, saldžiai gleivingo skonio.

Vaistinės vaistažolės savybės

Varpučio šakniastiebiuose randama vitamino C, karotino, sacharidų, gleivių, taip pat glikozidų, aliejaus, baltymų, eterinio aliejaus, saponinų ir kitų veikliųjų medžiagų. Varputis pasižymi šlapimą varančiomis, atsikosėjimą lengvinančiomis, kraujavimą stabdančiomis ir prakaitavimą skatinančiomis savybėmis. 

Varpučio šakniastiebiai vartojami sergant šlapimo takų uždegimu ir inkstų akmenligės profilaktikai. Dėl šakniastiebiuose esančių gleivinančių medžiagų jie vartojami ir kaip pagalbinė priemonė sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Varpučio šakniastiebių preparatais gydomas  reumatas, podagra ir odos ligos.Varpučio šakniastiebių dažniausiai dedama į vaistažolių mišinius, ruošiami ir jų užpilai, vonios.

Užpilas. 2 valgomuosius šaukštus smulkintų varpučio šakniastiebių užpilti stikline verdančio vandens, po 10 min. nukoškite. Užpilą galima ruošti ir šaltuoju būdu. Tada varpučio šakniastiebius reikia užpilti šaltu vandeniu ir palaikyti 10–12 val. Gerti reikia po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

(Apsilankyta 1,900 viso, 1 šiandien)