Šeivamedis juoduogis (lot. Sambucus nigra)
Juodauogį šeivamedį, gydantį nuo visų ligų, liaudis dar vadina baltuoju bezdu, juoduoju bezdu, dvaku, kiaurmedžiu, sambe, štruku. Šis legendomis apipintas ir ilgaamžiškumą užtikrinantis augalas auga ne tik laukinėje gamtoje, bet ir žmonių sodybose.
Šis nereiklus, ypatingos priežiūros nereikalaujantis daugiametis augalas žydi birželio–liepos mėnesiais. Žiedai – panašūs į skėtį, balti, malonaus kvapo. Žiedelius reikia rinkti tuomet, kai jie būna visiškai išsiskleidę. Tuomet jie džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.
Neprinokę juoduogio šeivamedžio vaisiai yra nuodingi, todėl uogas rekomenduojama skinti rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje, kai jos visiškai sunoksta. Galima vartoti šviežias, virti uogienes, spausti sultis, džiovinti.
Vaistinės vaistažolės savybės
Juodauogis šeivamedis – vaistinis augalas, kurio žiedai ir uogos vartojamos sergant gripu, virusinėmis infekcijomis, šlapimo takų uždegimu, reumatu, podagra. Jo nuoviru galima skalauti skaudamą gerklę. O pasodinus medį netoli tvarto, šalia jo niekada nesisukios jokie vabzdžiai ir musės.
Iš džiovintų žiedų galima pasigaminti užpilą. Vieną valgomąjį šaukštą džiovintų šeivamedžio žiedų užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite dešimčiai minučių, kad prisitrauktų. Nukošę žiedus, arbatą gerkite ne tik patys, bet pavaišinkite ir saviškius, ir svečius. Arbata, vartojama kiekvieną rytą prieš valgį, valo kraują, o išgerta vakare – skatina prakaitavimą.
Nuo sąnarių, raumenų ligų padeda šeivamedžio žiedų kompresai. Jauni šeivamedžio ūgliai naudojami žaizdoms gydyti, plaukams ir audiniams dažyti.
Šeivamedžių sultimis buvo gydoma dar akmens amžiuje. Jų buvo geriama nuo vidurių užkietėjimo, varant iš žarnyno kirmėles. Jomis buvo gydomasi nuo galvos skausmo, įvairių moteriškų ligų.
Šeivamedžio uogienė veiksmingai gydo kosulį ir peršalimo ligas. Vaisiai tinka organizmui stiprinti, prakaito bei šlapimo išskyrimui skatinti bei atsikosėjimui lengvinti. Šeivamedžio vanduo buvo plačiai naudojamas odai balinti ir strazdanoms naikinti.
Šeivamedžio preparatų negalima vartoti sergant inkstų akmenlige, sumažėjus leukocitų kiekiui kraujyje.