Ramunė vaistinė (lot. Matricaria recutica)

Ramunėlių yra gana daug rūšių, tačiau ne visos jos turi tokių unikalių savybių kaip kukli ir neišvaizdi vaistinė ramunėlė, žydinti nuo gegužės iki pat rudens. Vaistinę ramunėlę nesunku supainioti su paprastąja baltagalve, turinčia gražius stambius žiedus, iš kurių mergaitės mėgsta paburti „myli–nemyli“. Tačiau šie augalai vaistinėmis savybėmis nepasižymi.

Vaistinė ramunė – vienmetis, iki10-50 cm aukščio išaugantis žolinis augalas  stačiu išsišakojusi plonu stiebu. Augalo lapai plunksniškai suskaldyti į siūliškas skiautes. Žiedynas – tai graižas su iškiliu, tuščiaviduriu žiedynsosčiu, išaugusiu ant ilgo žiedynkočio. Kraštiniai žiedai liežuviški, balti, viduriniai – vamzdiški, geltoni.

Ramunėlės auga visoje Lietuvoje: dirbamuose laukuose ir pakelėse, dykvietėse ir šiukšlynuose. Mėgsta derlingas, lengvo priesmėlio dirvas, saulėtas vietas.

Ramunėlių kvapūs žiedai renkami žydėjimo pradžioje. Žiedai skinami rankomis be žiedynkočio. Surinktus žiedus reikia greitai (per 2–3 valandas) paskleisti džiūti, kad nesukaistų. Džiovinama paskleidus plonu sluoksniu pavėsyje, lauke arba gerai vėdinamoje patalpoje (galima ir specialioje džiovykloje 30–35 °C temperatūroje). Gerai išdžiovinti žiedai būna žalsvai geltoni, aromatingi, kartoko skonio.

Vaistinės vaistažolės savybės 

Su niekuo nepalyginamą aromatą vaistinė ramunėlė skleidžia dėl jos žieduose esančio eterinio aliejaus, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga – chamazulenas. Be to, vaistinės ramunėlės sudėtyje yra karotino, vitamino C, cinko, vario, seleno, dervos ir net salicilo rūgšties, labiau mums žinomos aspirino pavadinimu.

Ramunėlių dedama į įvairius vaistažolių mišinius. Iš ramunėlių ekstraktų gaminami tepalai, geliai, tirpalai skalavimui, o namų sąlygomis daromos inhaliacijos, ruošiamos vonios.

Vaistinių ramunėlių preparatai žadina apetitą, gerina virškinimą (skatina tulžies išsiskyrimą), mažina spazmus, skatina prakaitavimą, turi   raminamąjį, sutraukiamąjį, antiseptinį ir uždegimą slopinantį poveikį.

Ramunėlių vaistiniais preparatais gydomas viduriavimas, vidurių pūtimas, skatinama virškinamojo trakto liaukų veikla, prakaitavimas. Ramunėlių nuoviras dėl antiseptinio poveikio tinka burnai skalauti esant gleivinių ar dantenų uždegimui, odos bėrimams, saulės nudegintai ar nušalusiai odai gydyti. Liaudies medicina vaistinės ramunėlės arbatas pataria vartoti esant peršalimui ir kaip raminamąją priemonę prieš miegą.

Ramunėlių užpilas. 1 valgomąjį šaukštą ramunėlių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite  ir 15 min. palaikykite, kad prisitrauktų. Atvėsinkite, nukoškite. Gerkite  po stiklinę 2–3 kartus per dieną prieš valgį ir tarp valgymų. Užpilą gerkite tik atvėsintą (šiltą). Skalavimams ir pavilgams ruošiamas dukart labiau koncentruotas užpilas.

(Apsilankyta 911 viso, 1 šiandien)