Pelargonija kvapioji (lot. Pelargonium odoratissimum)

Dažnai augintas mūsų senelių ir prosenelių, išsišakojusiu, lanksčiu stiebu, skiautėtais, plaukeliais padengtais ir itin kvapniais lapeliais – kvapioji pelargonija arba jeronimas dabar tapo retu namuose auginamu vaistiniu augalu.

Jeronimas yra kilęs iš Pietų Afrikos, kur auga savaime. Ten žinoma apie 350 pelargonijų rūšių. Manoma, kad į Europą jeronimas buvo atvežtas XVI amžiaus pabaigoje.

Kvapioji pelargonija – vienas iš lengvai auginamų augalų, žydi nuo gegužės iki spalio mėnesio smulkiais rožinės spalvos žiedais. Gėlė dauginama auginiais ir sėklomis, pasižymi stipriu aromatu, priklauso efektyviai kambarių orą gryninančių augalų grupei. Jis skleidžia stiprų kvapą – lakias biologiškai veiklias medžiagas, kurios vadinamos fitoncidais. Jos padeda pašalinti nervinę įtampą, nuovargį, reguliuoja kraujagyslių veiklą, turi antibakterinių ir antivirusinių savybių. 

Vaistažolė šiandien naudojama sergant plaučių ligomis, taip pat kambario orui dezinfekuoti. Tuo tarpu kosuliui gydyti, gleivių išsiskyrimui gerinti į arbatą galima įdėti jeronimo lapelių. Liaudies medicina šiam augalui priskiria daug uždegimus gydančių, organizmą tonizuojančių, nervų sistemą balansuojančių, gliukozės kiekį kraujyje, skausmą, kraujagyslių spazmus mažinančių, net vyriškas galias stiprinančių ir ligas gydančių savybių.

• Kenčiantiems nuo radikulito ir osteochondrozės rekomenduojama dėti susmulkintų pelargonijos lapų kompresus prie skaudamų vietų.

• Jei skauda gerklę, patariama ją skalauti jeronimo lapų nuoviru.

• Užplikius saują jeronimo lapelių verdančiu vandeniu 10 minučių, nukoštą skystį galima supilti į vonią –  tai padės atsipalaiduoti, pagerins nuotaiką.

• Jeronimas padeda užmigti ir valo patalpų orą, jo skleidžiami eteriniai aliejai padeda sumažinti įtampą ir stresą, gerina kraujotaką, virškinamojo trakto veiklą, kepenų funkciją, gerina tonusą.

• Šiltu vandeniu su keliais lašais pelargonijų eterinio aliejaus patariama skalauti gerklę sergant faringitu, tonzilitu ir kitomis burnos, gerklės, odos ligomis. Juo galima gydyti įvairias odos ir gleivinės žaizdas. Labai sveika skalauti burną vandeniu su pelargonijų eteriniu aliejumi atsiradus burnos opelių.

• Pelargonijų eteriniu aliejumi galima gydyti viduriavimą ir dirgliosios žarnos sindromą.

• Nusideginę sumaišykite po keletą lašų pelargonijų ir levandų eterinio aliejaus, mažą marlės gabalėlį sudrėkinkite šiuo mišiniu ir uždėkite jį ant žaizdos. Kas porą valandų marlę iš naujo sudrėkinkite minėtu mišiniu. Taip nudegimą gydyti reikia 1–2 paras.

Ruošiantis vartoti vaistažoles, reikia patikrinti, ar žmogus, ypač vaikai, nėra joms alergiški. Tam reikėtų vidinį lūpos kraštą įtrinti augalu ir patikrinti, ar nėra paraudimo.

(Apsilankyta 1,854 viso, 6 šiandien)