Česnakas valgomasis (lot. Allium sativum)

Česnakas yra ne tik labai populiarus, bet ir iki šiol geriausiai ištirtas vaistinis augalas. Tai daugiametis žolinis augalas, plokščiais, linijiškais, aštriais lapais ir smulkiais žiedais, susitelkusiais skėtukais, išaugantis iki 1 metro. Česnako svogūnas susideda iš 6-30 svogūnėlių skiltelių, aptrauktų balkšvai pilkos spalvos plėvele. Česnako žiedynas yra daugiažiedis skėtis. Žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais. Vaisių neužmezga. Česnakai surenkami tada, kai sudžiūsta jų lapai ir svogūno kakleliai. Dauginasi svogūnėliais, kurie išauga žiedyne greta žiedų.

Vaistinė žaliava yra  česnako skiltelės. Jose yra apie 65 proc. vandens, 26 proc. angliavandenių, 7 proc. baltyminių medžiagų, 1,4 proc. mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, natrio, jodo), 0,8 proc. celiuliozės, 0,7 proc. eterinių aliejų, 0,06 proc. riebalų, 10 mgproc. askorbino rūgšties (vitamino C), nemažai kitų vitaminų (B1, B2, PP), karotino, fitoncidų, rūgščių (fosforo, sieros, silicio).

Vaistinės vaistažolės savybės

Kaip vaistinis augalas česnakas vartotas dar Senovės Egipte. Senovės Graikijos gydytojas Hipokratas patarė vartoti česnaką šlapimo išsiskyrimui skatinti, virškinimui gerinti ir kvėpavimo ligoms gydyti. Senovės Romos kariai česnaką vartojo kaip priemonę drąsai ir narsumui žadinti. Arabų gydytojas Ibn Sina (Avicena) teigė, kad česnakas padeda išvengti visų ligų! Šie teiginiai labai sudomino vokiečių mokslininkus. Jie ištyrė česnako poveikį žmogaus sveikatai ir neginčijamai įrodė: kas reguliariai valgo česnakus, tas visomis prasmėmis yra 15 metų jaunesnis už tuos, kurie česnakams buvo abejingi.

Česnakas aktyvina kraujotaką, neleidžia užkalkėti kraujagyslėms, teigiamai veikia širdį, padeda gydyti aterosklerozę, kolitą, kokliušą, plaučių tuberkuliozę, dizenteriją, bronchinę astmą, plaučių arba ausies uždegimą. Jo preparatais taip pat gydomos pūliuojančios žaizdos ir opos, trichomoninis makšties uždegimas.

Česnako klizmomis varomos spalinės ir kaspinuočiai, jo tyrelė vartojama įsisenėjusioms žaizdoms, slogai gydyti, pleiskanoms naikinti, plaukams stiprinti, netgi vietoj garstyčių trauklapių. Česnako tepalu arba sultimis naikinamos karpos, gydoma egzema. Sergant gerklės, burnos ar ryklės liga, patariama tiesiog pakramtyti česnako skiltelę.
 
Kasdieniame gyvenime česnakus galima vartoti žalius ar virtus, keptus, trintus ar pjaustytus. Tarp daugelio cheminių junginių česnakuose yra ir daug antioksidantų, kurie apsaugo ląsteles nuo pažeidimų, o visą organizmą – nuo senėjimo.

Česnakas, be kita ko, labai veiksminga visuose audiniuose, taip pat krūtyse, kepenyse ir storojoje žarnoje vėžį slopinanti priemonė.   

(Apsilankyta 301 viso, 1 šiandien)