Beržas karpotasis (lot. Betula pendula)

Karpotasis beržas – vienas didžiausių ir gražiausių Lietuvoje augančių medžių. Jis nuo seno garsėja savo vaistingomis savybėmis. Viena iš svarbiausių vaistingųjų šio medžio dalių yra pumpurai. 

Beržo pumpurai (vaistažolės) renkami anksti pavasarį (kovo–balandžio mėn.), kai jie jau pabrinkę, bet dar neprasiskleidę. Šakelės su pumpurais nupjaunamos, surišamos į nedideles šluoteles ir džiovinamos pavėsyje. Išdžiovinti pumpurai skleidžia stiprų, malonų aromatą. Jų skonis yra kartokas. Išdžiovinti pumpurai nubraukiami nuo šakelių ir laikomi sandariai uždarytame inde.

Vaistinės vaistažolės savybės

Beržo pumpurai teigiamai veikia medžiagų apykaitą, susirgus šalina iš organizmo toksines medžiagas. Pumpurų nuoviras palengvina menstruacijas, taip pat vartojamas kaip šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinantis, atsikosėjimą palengvinantis vaistas, dezinfekuojamoji priemonė.

Beržo lapai skatina šlapimo ir druskų išsiskyrimą iš organizmo, todėl vartojami sergant šlapimtakių ir šlapimo pūslės uždegimais, akmenlige. Kaip pagalbinį vaistą galima vartoti gydant šlapimtakių infekcijas. Liaudies medicinoje beržų lapų užpilas vartojamas ir prakaito išsiskyrimui skatinti, nervinio pobūdžio skausmams malšinti.

Pavasarinėje beržų suloje yra labai daug vitaminų. Jos geriama po 1–3 stiklines per dieną sergant bronchitu, reumatu, esant hipovitaminozei. Šis saldokas gėrimas padeda pašalinti iš organizmo įvairias balastines medžiagas, o esant sutrikusiai vandens ir druskų apykaitai (osteochondrozė, inkstų akmenligė, pabrinkimai, podagra ir kt.) – ir druskas. Sula tinka ir sergantiesiems odos ligomis.

Beržo pumpurų nuoviras. Spie 10 g beržo pumpurų užvirkite nedideliame kiekyje vandens ir virkite 30 min. Nuovirą gerkite po 1 šaukštą 3–4 kartus per dieną (iki 3 stiklinių per dieną).
Dar vienas receptas. 1 šaukštą pumpurų užpilkite 250 ml šalto vandens, indą įstatykite į kitą indą su verdančiu vandeniu  ir virkite 20 min. Atvėsinkite ir vartokite po 1 šaukštą 4 kartus per dieną sergant lėtiniu gastritu ir kitomis virškinamojo trakto ligomis. 

Beržo pumpurų tinktūra. 100 g beržo pumpurų užpilkite 0,5 l 70 proc. spirito ir palikite 2 savaitėms, kad prisitrauktų. Gerkite po 1 arbatinį šaukštelį 2–4 kartus per dieną.

(Apsilankyta 332 viso, 1 šiandien)