Vaikų ir paauglių depresija

Seksualinę prievartą patyręs vaikas ar paauglys gali susidurti su rimtais sunkumais tolimesniame savo gyvenime. Viena iš seksualinės (o ir kitų prievartos formų) prievartos pasekmių – aukos išgyvenama depresija. Ji gali pasireikšti ir praėjus tam tikram laikotarpiui po skaudaus įvykio, todėl tokiais atvejais depresiją susieti su patirta prievarta būna itin sunku ir sudėtinga. Tačiau į šį faktorių verta atsižvelgti jau vien dėl to, jog seksualinę prievartą išgyvenusiems ar išgyvenantiems vaikams depresijos tikimybė ženkliai padidėja. Todėl labai svarbu šias žinias ir problemos supratimą integruoti į pagalbos prievartos aukoms procesą.

Depresija dažnai įvardijama kaip tik suaugusiems žmonėms būdinga liga. Tačiau nuo šio sutrikimo kenčia ne tik suaugę, bet ir vaikai bei paaugliai. Depresija yra liga, kurios metu prislėgta asmens nuotaika bei su ja susiję jausmai apima ir neigiamai paveikia visas individo normalaus funkcionavimo sritis. Amerikos vaikų ir paauglių psichiatrijos akademijos JAV duomenimis, beveik 5 procentai visų vaikų ir paauglių kenčia nuo depresijos. Stresą bei netektį išgyvenantys, dėmesio, mokymosi ir elgesio sutrikimų turintys vaikai susiduria su didesne depresijos grėsme. Pastebėta, jog ši liga gali pasireikšti keliems šeimos nariams. Tuo grindžiama genetinė ir biologinė depresijos kilmės prielaida.

Depresiją išgyvenančio vaiko ar paauglio elgsena gali skirtis nuo tokio pat sutrikimo kenčiančio suaugusio žmogaus elgesio. Todėl vaikų ir paauglių psichiatrai pataria įsisąmoninti šiuos skirtumus ir siūlo tėvams išmokti atpažinti depresijos ženklus.

Jei pastebėtas nors vienas iš žemiau išvardintų depresijos simptomų, tėvai ar kiti vaiko aplinkos žmonės (pvz., mokytojai, bendraamžiai) privalo rimtai susirūpinti ir nedelsdami ieškoti profesionalios pagalbos.

– Nuolat pasikartojantis liūdesys, graudulys, verkimas;
– Beviltiškumas;
– Sumažėjęs susidomėjimas bet kokia veikla ar nesugebėjimas džiaugtis anksčiau taip pamėgtu užsiėmimu;
– Pastovus nuobodulys, žemas energingumas;
– Socialinė izoliacija, minimalus bendravimas su aplinkiniais;
– Žema savigarba ir kaltės jausmas;
– Ypatingas jautrumas atstūmimui ar nesėkmei;
– Padidėjęs irzlumas, pyktis ar priešiškumas;
– Atsiradę sunkumai bendravime su kitais žmonėmis;
– Pasikartojantys skundai dėl fizinių simptomų bei sutrikimų (pvz., galvos ar pilvo skausmai);
– Dažnas pamokų praleidinėjimas ar nesėkmės akademinėje veikloje;
– Nesugebėjimas sutelkti dėmesį, susikoncentruoti ties viena veikla;
– Reikšmingi valgymo ir/ar miego pokyčiai;
– Bandymas pabėgti iš namų ar užsiminimas apie tai;
– Mėginimai nusižudyti ar kitaip sau pakenkti bei mintys apie tai.

Įsivaizduokime su draugais labai mėgusį žaisti vaiką, kuris depresijos poveikyje be jokios veiklos praleidžia didžiąją savo laiko dalį vienumoje. Anksčiau džiaugsmą kėlę dalykai dabar jam nesuteikia jokio pasitenkinimo. Nuo depresijos kenčiantys vaikai bei paaugliai dažnai nebenori gyventi ir gali užsiminti apie savižudybę. Jos tikimybė iš tiesų yra didelė. Be to, depresiją išgyvenantys paaugliai gali piktnaudžiauti alkoholiu ir kitomis narkotinėmis medžiagomis, tuo siekdami geresnės savijautos. Dažnai rūpesčių tėvams bei mokytojams sukeliantis vaikas ar paauglys pats nesuvokia savo elgesio priežasčių. Neretai ir suaugusieji jo elgsenoje neįžvelgia depresijos ženklų ir nesieja atsiradusių problemų su šiuo sutrikimu. Tačiau tiesioginio pokalbio su vaiku metu vienaip ar kitaip gali atsiskleisti, jog jis yra liūdnas ir nelaimingas.

Būtina anksti nustatyti nuo depresijos kenčiančius vaikus ir ne mažiau svarbu laiku suteikti jiems tinkamą pagalbą. Reikia keisti klaidingą požiūrį, jog šis sutrikimas nereikalauja profesionalaus gydymo (dar nesenai depresiją vengta vadinti liga). Visapusiškas depresijos gydymo procesas apima medikamentų (paprastai tai būna antidepresantai) vartojimą ir individualią bei šeimos psichoterapiją. Dėl mūsų šalyje priimtos vaistų išrašymo tvarkos ir taisyklių, depresijos atvejais būtina kreiptis į vaikų ir paauglių psichiatrus, nes tik jie turi teisę paskirti medikamentinį gydymą.

www.children.lt

(Apsilankyta 186 viso, 1 šiandien)


Similar Posts