Vaiko socialinių įgūdžių ugdymas
Tikėtis, jog vaikai bendraus kaip suaugę, neįmanoma dėl labai paprastos priežasties – jie neturi reikiamos patirties, supratimo ir nėra patyrę svarbių gyvenimiškų situacijų. Daugeliu atvejų vaikas panaudoja psichologinį spaudimą vien dėl to, kad daugiau nieko tinkamesnio negali sugalvoti. Gali būti ir kitas atvejis – vaikas per televiziją ar kur kitur išgirdo nelabai gerus žodžius ir dabar, kai jaučiasi susierzinęs, panaudoja šiuos žodžius. Vaikai ne iki galo supranta, jog jų žodžiai gali įžeisti ar įskaudinti kitą žmogų. Tad todėl labai svarbu vaiką nuo mažumės mokyti tokių socialinių įgūdžių, kaip bendradarbiavimas, bendravimas, paremtas teigiamomis emocijomis, paslaugumas ir mandagumas. Tai nepakeičiama vaiko vystymosi dalis.
Keli žingsniai, kaip mokytis vaikus socialinių įgūdžių
Žaidimai ir užsiėmimai
Sugalvoti vaikui tikslingų užsiėmimų, susijusių su socialinių įgūdžių mokymu, yra turbūt bene geriausias kelias. Žaidimai gali būti linksmi, o tuo pačiu metu ir mokantys vaikus, kaip elgtis, bendrauti ir atstovauti save kokioje nors situacijoje.
Mokomės bendradarbiauti…
Sustatykite vaikus ratu. Kur nors kambaryje nubrėžkite apskritimą. Jį galima brėžti ant grindų su kreida arba ant didelio lapo. Duokite nurodymą – kai tik pašvilpsite ar sušuksite, vaikai kuo skubiau turės bėgti prie jūsų nupiešto rato ir visi į jį sustoti. Antrą kartą nubrėžkite mažesnį apskritimą. Ir taip kaskart vis mažesnį ir mažesnį. Kai ratas mažės, vaikai bus priversti suktis iš padėties – tai palaikyti teks vieniems kitus, tai dar ką nors sugalvoti, kad sutilptų į ratą. Tokie komandiniai žaidimai skatina vaikų bendradarbiavimą.
Mokomės išklausyti ir užleisti eilę kalbėti
Dažnai nutinka taip, jog vaikas nelabai klauso, ką sako kitas žmogus. Tad vaiko mokymas išklausyti yra be galo svarbus. Susodinkite vaikus ratu. Toliau, paprašykite kiekvieno vaiko pasakyti, koks yra jo hobis. Kiekvienas vaikas turės pasakyti, koks yra prieš jį sėdinčio vaiko hobis. Jei vaikas pamirš, mokytoja ar kiti vaikai gali jam padėti. Toks žaidimas padės vaikui išmokti klausytis kito.
Mokomės vertinti kitus ir teigiamai komunikuoti
Daugelis vaikų mėgsta erzinti kitus ir ne itin mandagiai kalbėti. Štai kokią įdomią veiklą galite pasiūlyti vaikui. Sustatykite vaikus ratu. Tuomet vieną po kito klauskite vaikų, kas jiems labiausiai patinka bet kuriame klasėje esančiame vaike. Tai gali būti patys paprasčiausi dalykai, tokie kaip plaukų spalva ar rašysena. Kai vaikas pamini kitą vaitą, jie apsikeičia stovėjimo vietoje, o tas, kuriam buvo pasakytas komplimentas, pasako jį kitam. Vaikai negali kartotis, visi turi gauti po komplimentą.