Vaiko piešinys – jo sielos veidrodis
Mes visi žinome, kad piešimas – vienas iš mėgstamiausių vaikų užsiėmimų. Mažyliai pasiima pieštukus į rankas ir jau pradeda popieriuje kažką braižyti, būdami vos 12 mėnesių. Ir nors dar pieštukas slysta iš rankų, ir dar prireiks nemažai laiko, kuomet vaikas nupieš savo pirmuosius piešinius, – tačiau tai jau pirmieji saviraiškos žingsniai.
Piešinys – veidrodis, jūsų vaiko, jausmų, brandos, išsivystymo. Iš mažojo menininko „šedevrų‘ galima daug ką sužinoti. Svarbiausia, mums, tėvams – išmokti „skaityti“ jo pranešimus. Psichologai mano, kad vaikų piešiniai verti ypatingo dėmesio, kad suvokti jų jausmus ir asmenines charakteristikas, santykius, pasireiškiančius. su savo šeima ir aplinkiniu pasauliu.
Jeigu mes norime suprasti, ką nori „pasakyti“ vaikas savo piešiniais, tai visų pirma jam turime suteikti kūrybinę laisvę. Vaikas, po ranka, visą laiką turi tūrėti pieštukus bei popierių. Piešinio nereikia kritikuoti, priešingai, vaiką reikia girti.
Piešiniuose, vaikai, atspindi savo vidinį pasaulį. Todėl būtinai įsižiūrėkite, kaip jūsų vaikas piešia, įsiklausykite, ką pasakoja jūsų mažasis tapytojas apie savo piešinius. Tai gali padėti suvokti jo problemas. Taip pat, jis piešia, tai ką mato aplink, kas jį jaudina. Piešinys – tai projekcija jo pergyvenimų ir jausmų. Pavyzdžiui, piešdamas žmogų, mažylis vaizduoja būtent save, o piešdamas šeimą (netgi jei tai šeima su žvėreliais), turi omenyje savo šeimą. Svarbu laiku pastebėti, ką ir kaip piešia vaikas.
Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į tai, kokios spalvos yra pasirenkamos, kad išreikšti savo mintis. Pavyzdžiui, dominuojant juodai ir pilkai spalvoms, gali kalbėti apie bailumą, drovumą ir paslėptas baimes. Oranžinė ir raudona spalvos – pasakoja apie jautrumą ir vaiko poreikį vidinės šilumos. Vaikai, kuriems reikia apsaugos, dažniausiai naudoja žalią spalvą.
Jeigu jums pasirodė, kad vaikas kažko bijo ar užsisklendė savyje, o piešiniai tapo niūrūs arba jam nebūdingi, tuomet verta kreiptis pas vaikų psichologą. Kartu pasiimkite ir vaiko piešinius, kurie jus neramina. Žinoma, piešinius, savo vaiko, galima suprasti ir pačiam, bet tam reikia būti labai įdėmiam ir įsigyti specialią psichologinę literatūrą, kurioje yra piešinių (projekcijų) testai.
Linkime jums ir jūsų vaikams kūrybinės sėkmės. Fantazuokite ir kurkite kartu, padėkite, girkite, o svarbiausia, mylėkite savo mažuosius menininkus. Dėka jūsų meilės, vaikas išaugs harmoninga, išsivysčiusia asmenybe. Ji padės atsikratyti vaikui nuo problemų ir baimių, bei kitų, negatyvių, jausmų. Mylimi vaikai mylės jus ir aplinkinį pasaulį.