Vaikiški „nemalonumai“
Kaip reikia elgtis, jeigu vaikas nusidegino, įsipjovė, užsigavo ar gavo traumą, jeigu iš nosies pasileido kraujas? Pakabėkime apie tuos nemalonumus, kurie tykoja mūsų vaikus kiekviename žingsnyje.
Nudegimai. Maži vaikai labai mėgsta viską liesti rankomis. Jie neretai tiesia rankutes ir prie tų daiktų, kurie yra karšti (puodai, keltuvės, laidynės ir t.t.), ko pasekoje gali atsirasti nedideli nudegimai. Ką tada reikia daryti? Atvėsinkite nudegintą vietą šaltu vandeniu arba gabaliuku medžiagos, suvilgytos šaltame vandenyje. Po to patepkite specialiu kremu. Bet, jokiu būdu, nenaudokite augalinio aliejaus, nes, kontaktuodamas su nudegusia oda, jis įkaista ir sukelia mažyliui didelį skausmą. Ledas, šiuo atveju, taip pat nėra geras pagalbininkas. Temperatūrų skirtumas bus per didelis ir pakenks odai.
Įpjovimai (nubrozdinimai ir t.t.). ant vaikų kelėnų, alkūnių ir rankų dažnai atsiranda įvairiausios žaizdos ir įdrėskimai. Tai išviršiniai odos pažeidimai, kurie dažniausiai atsiranda vaikui nukritus žaidžiant. Gerai praplaukite žaizdą vandeniu arba apdirbkite ją vandenilio peroksidu, nuo nešvarumų. Po to pradezinfekuokite odą briliantine žaluma arba kalio permanganatu. Uždėkite sterilų tvarstį ir nenuimkite jo tol, kol ant žaizda nepasidengs plėvele.
Nežiūrėkite į žaizdą atsainiai. Jeigu žaizda negyja, joje gali susikaupti pūliai (geltonas skystis, kuris susidaro kai į žaizdą papuola infekcija). Tokiu atveju būtinai kreipkitės pas gydytoją, kuris praplaus žaizdą ir greičiausiai priskirs vartoti antibiotikus.
Nosies kraujavimas. Vaikams krentant, dažniausiai nukenčia veido sritis. O tai priveda prie nosies kapiliarų plyšimo ir kraujavimo. Jeigu taip įvyko, pirmiausia vaiką pasodinkite ir jo galvą truputį palenkite į priekį. Tokioje padėtyje kraujas laisvai tekės ir neapsunkins kvėpavimo. Po to, pabandykite sustabdyti kraujavimą. Įkiškite į nosį gabaliuką vatos, suvilgytos paprastame, šaltame vandenyje arba vandenilio perokside. Ant nosies uždėkite kompresą: gabaliuką ledo įvyniokite į polietileninį maišelį ir dar į nosinę. Tačiau nesistenkite stabdyti kraujavimo, jeigu tai surišta su galvos trauma. Tokiu atveju skubiai nugabenkite vaiką į ligoninę. Keturių – penkių valandų laikotarpyje, po kraujavimo, labai gerai jeigu vaikas nesipūstų nosies. Kadangi bet koks raumenų ir kraujagyslių įsitempimas, šioje srityje, gali išprovokuoti naują kraujavimą.
Lūžiai ir išnirimai. Nevykęs judesys ar stiprus smūgis gali iššaukti sąnarių pajudėjimą, vadinamą išnirimu. Kaip taisyklė, tai liečia alkūnes, pečius, pirštus bei kojas. Kaip ir lūžis, išnirimai gali būti labai skausmingi, o juos lydėti, pažeisto sąnario, patinimas.
Tokiu atveju vaiką nurenkite, traumos vietoje uždėkite ledo, įvynioto į rankšluostį, tai sumažins skausmą ir pašalins tinimą. Neleiskite vaikui daryti staigių judesių ir nespauskite traumuotos vietos. Taip pat nedėkite elastinio binto, nes tai gali sutrikdyti kraujo apytaką. Būtinai nuvežkite vaiką į traumatologijos skyrių, kur gydytojai peršvies ir uždės įtvarą (jei tai išnirimas) arba sugipsuos – lūžimo atveju.