Vaikai – lyderiai išsiskiria stipria sveikata visą gyvenimą
Žmonės, kurie vaikystėje buvo populiarūs ir mylimi bendraamžių, dažniausiai išsiskiria stipria sveikata, kuomet išauga, negu, mažiau populiarūs, jų draugai. Kita vertus, tie, kurie nebuvo taip mylimi savo bendraamžių vaikystėje, dažniau kenčia nuo širdies ir kraujagyslių sistemos, diabeto ir psichikos sutrikimų. Tokias išvadas paskelbė Švedijos mokslininkai, stebėję savanorių grupę, keletą dešimtmečių.
Mokslininkai iš Stokholmo universiteto (Švedija), paskelbė, savo atliktų tyrimų, rezultatus, kurie tęsėsi beveik 40 metų. Tyrime dalyvavo 14000 žmonių, gimusių 1953 metais. 1966 metais, kuomet jiems buvo 12 – 13 metų, jų tarpe buvo atlikta apklausa, o po to, jų sveikata, buvo stebima net iki 2003 metų. Kiekvieno vaiko vieta, socialinėje hierarchijoje, buvo nustatyta remiantis eile klausimų. Pavyzdžiui, kas jiems labiausiai patiko mokykloje. Tam, kad būtų galima įvertinti, eksperimento dalyvių, sveikatą buvo pasinaudota informacija nacionalinėje duomenų bazėje, dėl kreipimosi į ligoninę.
Analizuojant gautus rezultatus buvo išsiaiškinta, kad tie žmonės, kurie vaikystėje nebuvo mėgstami kolektyve, dešimt kartų dažniau sirgo širdies ligomis ir keturis kartus dažniau, papuldavo į ligoninę, dėl diabeto. Abu susirgimai tampriai susieti su gyvenimo būdo vedimu. Taip pat, nepopuliarūs vaikystėje žmonės, du kartus dažniau kentėdavo nuo psichinių susirgimų ir elgesio sutrikimų, įskaitant ir tuos atvejus, kuomet buvo norima save sužaloti arba nusižudyti, lyginant su visų numylėtiniais. Išvados, apsprendžiančios ryšį tarp pozicijos, užimamos vaikų tarpe, ir sveikatos, per visą gyvenimą, vienodai lietė kaip vyrus, taip ir moteris. Nors problemos, liečiančios jų sveikatą, kaip taisyklė, buvo skirtingos.
Mokslininkai pažymėjo, kad savo darbe jie atsižvelgė į tai, kuo žmogus užsiima, pajamas, šeimos išsilavinimo lygį, kurioje vaikas augo ir kitus faktorius, kurie galėjo turėti įtakos tyrimo rezultatams. „Statusas (pozicija) tarpe mokslo draugų turi didelę, ir kaip nebūtų gaila, nepakankamai įvertintą, reikšmę, kuris įtakoja žmogaus sveikatą, per visą jo gyvenimą“. Taip apibendrino, savo atliktą darbą, mokslininkai.