Tėvų ir vaikų santykiai: kaip lengva juos suardyti. Bet kaip atkurti?

Paauglių ir ypač vaikų vystymasis smarkiai priklauso nuo to, kokie yra vaiko santykiai su abiem tėvais. Tie ryšiai suformuoja vaiko galvoje struktūrą, koks yra jis pats ir pasaulis aplink jį, kokie jo santykiai su aplinkiniu pasauliu. Psichologai mano, jog svarbiausias dalykas yra tas, kad būtent santykiai tarp tėvų ir vaikų formuoja vaikų santykius su kitais žmonėmis, draugais ir visu išoriniu gyvenimu. Norint išsaugoti gerus ryšius su savo vaikais, reikėtų vengti daryti tam tikrus dalykus:

  • Tinkama tėvų fizinė ir psichinė būklė leidžia kurti tinkamus santykius su vaikais, įtraukti juos į šeimai svarbius sprendimus bei dialogą. Bet tokios ligos kaip depresija, bipoliniai sutrikimai, narkotikų ar alkoholio vartojimas, kuriomis gali sirgti tėvai, nutraukia normalią šeimos atmosferą.
  • Skyrybos – dar vienas baisus dalykas, išmušantis iš pusiausvyros. Žinoma, ne ką geriau gyventi ir šeimoje, kurioje vaikas girdi nuolatinius barnius bei rietenas. Tokiu atveju vaikas gali imti tėvuose įžvelgti priešus, besikėsinančius į vaiko gerovę bei saugumą. Tiesa, panašus jausmas vaikus greitai apleidžia. Bet būna ir tokių situacijų, kuomet pyktis, užgauti jausmai bei konfliktų prisiminimai ilgam laikui sužeidžia vaikui širdį ir didina atstumą tarp jo ir tėvų.
  • Kartais tėvai ima tyčia stengtis kurti santykių spragas tarp vaiko ir kito tėvo. Taip daroma tuomet, kai tėvai pykstasi, konfliktuoja, yra ant skyrybų slenksčio ir nori palenkti vaiką į savo pusę.
  • Yra ir kitoks scenarijus, kuomet tėvai patys sąmoningai ar nesąmoningai atsiriboja nuo vaikų. Dažnas pavyzdys: tėvas ar motina nebegali pakelti emocinio skausmo, pykčio bei įtampos ir, nenorėdami pakenkti vaikui savo neigiamomis emocijomis, šalinasi jo, vengia ir kenčia vienumoje, bijodami prieš vaikus pasirodyti silpni. Bet egzistuoja ir atvirkščias variantas – jei vaikas jau paauglys ir dažnai jaučia įvairiausias neigiamas emocijas, tėvai patys gali nebenorėti bendrauti su tokiu paaugliu, nenorėdami dar labiau skatinti jo negatyvių minčių. Tokiu atveju tėvai žūtbūt ims vengti konfliktiškų situacijų, net jei tai reikštų visišką nebendravimą su vaiku.

Sugriauti santykius visada yra lengva, bet kaip juos po to atstatyti? Norint atkurti santykius su nutolusiu vaiku, neužteks vien vaiko ar tėvų noro – to norėti privalo abi pusės. Jei tik viena pusės mėgins taisyti situaciją, kita pusė gali to neįvertinti ir net nereaguoti. Esama nemažai patarimų tėvams, kaip pradėti taisyti santykius:

  • Stenkitės kuo dažniau komunikuoti su savo vaiku. Žinoma, tik protingai, pernelyg neįkyrėdami. Galite skambinti telefonu, parašyti elektroniniu paštu ar net parašyti tikrą laišką. Vaikas pajaus dėmesį ir supras, kad jis yra svarbus ir mylimas.
  • Domėkitės, kas naujo vyksta jūsų vaiko gyvenime. Pasiteiraukite apie laisvalaikio pramogas ir geriausius draugus. Neprošal pabendrauti ir su vaiko mokytojais, taip pat žaisti įvairius žaidimus ir kuo dažniau kartu valgyti. Svarbu ir padėti vaikui ruošti namų darbus.
  • Niekada nepraraskite vilties ir nenustokite bendrauti su savo vaiku. Nepamirškite svarbių datų, tokių kaip gimtadieniai ar Kalėdos, šventes būtinai praleiskite su vaiku. Tegu vaikas niekada nepajaus, kad jūs apie jį negalvojate ir juo nesidomite.
  • Jei esate išsiskyręs/-usi, neleiskite pykčiui ant sutuoktinio įsiterpti tarp jūsų ir vaiko. Šiuos du dalykus būtina atskirti. Diskomfortas bendraujant su buvusiu sutuoktiniu turi nueiti į antrą planą, svarbiausia – vaikas, tad niekada nepraleiskite ir tėvų susirinkimų, net jei ten ateis ir jūsų „eks“.

Niekada neprisigalvokite nebūtų priežasčių, kodėl negalite bendrauti su savo vaiku: „ne dabar“, „dar ne laikas“ ar „vėliau“. Būkite sąžiningas su pačiu savimi, juk kiekvienas žmogus trokšta gerų ir nuoširdžių santykių.

(Apsilankyta 282 viso, 1 šiandien)


Similar Posts