Televizija ir kompiuteris: jūsų vaiko priešas ar draugas?

Televizijos programos ir kompiuteriniai žaidimai šiuo metu perpildyti smurtiniais vaizdais, o vaikai vis dažniau laisvalaikį leidžia prie televizoriaus ar kompiuterio. Taigi kaip tai veikia vaiką ir ką su tuo daryti? Apie tai žurnalistė Agnietė LAURINAITYTĖ kalbasi su psichologe Edita KUOGIENE.

Vaikas mokosi iš aplinkos

Vaikai elgesio mokosi iš juos supančios aplinkos, kurioje yra ir kompiuteris su žaidimais, ir televizija su įvairiausiomis programomis. Jie, kaip ir daugelis aplink mus esančių dalykų, gali būti naudojami geriems tikslams, pvz., atominė energija – elektros gamybai, o kompiuteris ir televizija – vaiko lavinimui, gėrio ir grožio skleidimui, o gali būti naudojami ir blogiems tikslams – atominė energija – ginklų gamybai, o kompiuteris bei televizija smurto mokymui.

Jeigu aplinka, šeima yra kaip atsvara smurtui, jeigu vaikas joje gauna paaiškinimus, kas gerai, kas blogai, yra mokomas nesmurtauti, smurtinio turinio žaidimų ir smurto per televiziją poveikis bus mažesnis. Jei šeimoje smurtaujama, jei jėga ir kumštis yra vertinami kaip gerosios, siektinos savybės, problemų, konfliktų sprendimo būdas, smurtinio turinio žaidimų ir smurto per televiziją poveikis bus stipresnis.

Smurto ekrane pavojai

  • Vaikai, kurie praleidžia daug laiko žaisdami smurtinio turinio žaidimus ir labai į juos įsitraukia, gali išmokti smurto, kaip tinkamo elgesio modelio, gali išmokti pateisinti agresiją, priimti ją kaip tinkamą konfliktams išspręsti įvairiose gyvenimo situacijose.
  • Kai kurie vaikai, ilgai žaidžiantys smurtinio turinio kompiuterinius žaidimus, sapnuoja, kad žaidžia toliau, kad yra žaidimo herojai, net ir gyvenime kartais jaučiasi kaip smurtaujantys žaidimo herojai.
  • Nuolat matydami smurtą per televiziją ar žaisdami smurtinio turinio žaidimus, vaikai gali priprasti, kad tai yra kasdienybė, ir tapti mažiau jautrūs kito žmogaus skausmui.
  • Daugelyje filmų smurtinis elgesys nėra baudžiamas iki pat filmo pabaigos. Jaunesni vaikai sunkiau susieja pradinį smurtą ir bausmę už jį, todėl jie gali tikėti, kad smurtas nebaudžiamas. Taip pat vaikas gali pradėti naudoti smurtą, siekdamas pripažinimo tarp draugų, nes per televiziją matė, kad tai padeda.
  • Vaikai iki 8 metų sunkiau skiria fantaziją nuo tikrovės, dažnai jie mano, kad viskas, kas vyksta ekrane, vyksta iš tikrųjų, dėl to kyla rizika perimti atitinkamas nuostatas ar elgesį.
  • Kuo daugiau vaikai mato smurto, tuo mažiau jie tampa jautrūs ir daugiau apatiški realiam smurtui.

Priešingas išvardintiems pavojams yra tas, kad vaikas gali pats pradėti bijoti aplinkinio pasaulio, kadangi pamato kiek daug jame yra smurto.

Patarimai tėvams

Riboti vaikų laiką prie TV ir parinkti tinkamus filmus ar laidas, aptarti matytą smurtą, perduoti vaikui savo, kaip tėvo/motinos, požiūrį, vertybes, kas yra gerai, o ką galima pasiekti ir kitomis priemonėmis, aptarti situacijos sprendimą be smurto, pateikti pavyzdį, pafantazuoti: o kaip galima būtų kitaip?

Riboti vaikų laiką prie kompiuterio, įdiegti naudojimosi kompiuteriu laiko ribojimo programas, naudoti interneto turinio filtravimo programos.

Pažaiskite su vaiku jo mėgstamus kompiuterinius žaidimus kartu, įsitikinkite, kad jie priimtini, paaiškinkite, kodėl, jūsų manymu, nepriimtini, išklausykite vaiką, paaiškinkite, kad draudžiate, ne dėl to, kad demonstruojate savo valdžią, o dėl to, kad jis jums nuoširdžiai rūpi.
Nukreipkite vaiką į kitas veiklas, sportą, kūrybą, meną, užklasinius užsiėmimus. Pasidomėkite, ko jis norėtų.

Pafantazuokite ir pasvajokite kartu. Leiskite laisvalaikį kartu. Užsiimkite su vaiku veikla, kuri būtų įdomi ir naudinga jums abiem.

Labai svarbu kalbėtis

Nuostabi priemonė – pokalbiai su vaiku kiekvieną vakarą keletą minučių prieš miegą. Jų metu galite aptarti, ką jis matė per dieną, ką žaidė, išklausykite, kaip tai atrodė vaikui, ką jis galvojo, ką jautė žiūrėdamas ar žaisdamas. Papasakokite, kaip situacijos ar konfliktai atrodo jums, ką Jūs apie tai galvojate. Pasistenkite nekritikuoti vaiko, nevertinti jo paties, kad jis blogas dėl to, kad, pavyzdžiui per daug žaidžia su kompiuteriu. Geriau yra sakyti, kad toks vaiko elgesys blogas, o ne vaikas. Tai puikus būdas išklausyti ir suprasti savo vaiką, perteikti savo požiūrį, savo paaiškinimus, savo vertybes.

Paaiškinti vaikui, kad ekrane rodomas smurtas ir prievarta tėra aktorių vaidyba, o realiame gyvenime tai sukelia daug skausmo ir nemalonių išgyvenimų, kartais net gali sukelti grėsmę gyvybei.

www.tugali.lt

(Apsilankyta 159 viso, 1 šiandien)


Similar Posts