Sveiki dantys nuo vaikystės
Vaiką svarbu išmokyti rūpintis savo dantų būkle nuo pat vaikystės. Šis įprotis jį saugos visą gyvenimą. Dažną kartą, dantų valymo procesas, vaikams labai nepatinka. Tuomet tėvams reikia gudrauti, įkalbinėti vaiką, kažką pažadėti už vakarinį „kankinimąsi“ ir t.t.. Tačiau visa tai verta daryti! Pats geriausias būdas pripratinti vaiką prie to, kad jis valytų dantis kiekvieną dieną be kaprizų ir netgi be suaugusiųjų priminimo – nuo pat vaikystės paversti šį procesą į nuotaikingą žaidimą. Kada gi pradėti? Kuomet pas mažylį burnoje atsiras tai, ką reikia valyti. Tuomet ir pradėkite. Net gi, jei tai pieniniai dantys.
Daugelis mamų mano, kad pieniniai dantys tarsi „repeticija“ prieš nuolatinius dantis ir neskiria tam reikalui reikiamo dėmesio. O juk vaiko pieninių dantų būklė stipriai veikia nuolatinius dantis.
Reikalas tas, kad pieniniai dantys įtakoja vaiko žandikaulių vystimąsi, jo sukandimą ir t.t.. Kitaip tariant pilnavertę, sveiką vietą nuolatiniams dantims rastis. Be to, kramtyti maistą ir kalbėti, vaikas mokinasi pieninių dantų pagalba, o ne nuolatinių.
Pradžioje, kol vaikas savarankiškai dar negali pasirūpinti savo dantimis, tai turi daryti tėvai. Visiškai mažiems vaikams, dantukus pratrinkite marle, suvilgyta svariame virintame vandenyje, kad nepažeisti jautrių dantenų. Vėliau galima pasinaudoti specialiu dantų šepetėliu, kuris užmaunamas ant mamos ar tėčio piršto. Toks šepetėlis ne toks kietas ir grubus, kaip įprastas šepetėlis. Juos galima įsigyti vaistinėse. Kuomet vaikas jau galės pats valytis dantis, jo pirmasis dantų šepetėlis būtinai turi būti vaikiškas. Vaikiški dantų šepetėliai, nuo suaugusiųjų, skiriasi medžiagomis, iš kurių jie pagaminti. Taip pat dydžiu, šerelių kietumu bei galvutės apimtimi. Dantų pasta taip pat turi būti vaikiška. Paprastai, tokios pastos būna spalvingos ir malonaus skonio, o svarbiausia – jose nėra fluoro junginių. Dantų pastos sudėtis būtinai turi atitikti vaiko amžių, kadangi vaikai dažnai ją nuryja.
Tėvams svarbu prisiminti, kad vaiko motorika nėra dar teik išsivysčiusi, kad jis galėtų pašalinti visas apnašas nuo dantų. Todėl tai ir nėra pagrindinis tikslas, pradedant savarankiškai valytis dantis. Pagrindinis tikslas – įdiegti vaikui įprotį savarankiškai valytis dantis du kartus per dieną. Ir netgi tuomet, kai vaikas pradės tai daryti pats, tėčiui su mama, pirmaisiais gyvenimo metais, vis dar reikės padėti, o gal būt ir išvalyti po to, kai atrodytų jis tai jau padarė. Ir ne prievarta, bet žaidimo forma.