Stalo įrankiai
Seniausias stalo įrankis, be jokios abejonės, yra peilis, žinomas jau akmens amžiuje. Šaukštas, kaip valgymo įrankis, atsirado III tūkstantmetyje pr.m.e., o dabartinę formą įgavo tik Antikos laikais. Šiandien stalo įrankių pasirinkimas yra milžiniškas, galima rasti labai brangių ir visai paprastų. Stalo įrankiai, skirti naudoti kasdien, visada yra paprastesni, pigesni, o šventinio stalo – puošnesni, įmantresni. Dažniausiai jie skiriasi tik medžiaga: kasdieninio naudojimo įrankiai paprastai būna iš nerūdijančio plieno ar plastmasiniai, o šventiniai – iš melchioro, pasidabruoti, sidabriniai ar paauksuoti. Perkant stalo įrankius pirmiausia reikia atsižvelgti į stalo puošybos elementus, indų dizainą, o svarbiausia – kad jie būtų praktiški ir patogūs.
Pagal paskirtį stalo įrankiai skirstomi:
• asmeninio naudojimo (skirti valgyti).
• bendro naudojimo (skirti maistui paimti iš bendrų indų).
• pagalbiniai (skirti valgiui gaminti).
Asmeninio naudojimo įrankiai. Tai didieji įrankiai (peilis šakutė, šaukštas), užkandžių įrankiai (užkandžių peilis ir šakutė), deserto įrankiai, vaisių įrankiai, šaukštelis arbatai, kavai išmaišyti.
Bendro naudojimo įrankiai. Tai žnyplės cukrui, riešutams, mentelės mėsos patiekalams, žuviai, šaukštai salotoms, žirklės paukštienai, specialus peilis tortui pjaustyti ir t.t.
Naudojimasis stalo įrankiais
Šaukštas laikomas ant jo kotelio uždėjus nykštį. Niekuomet nevalgoma šaukštu, kai galima valgyti peiliu ir šakute.
Yra du vienodai priimtini peilio ir šakutės laikymo būdai:
1) įrankių kotai laikomi tarp nykščio, smiliaus bei didžiojo pirštų ir remiasi į delną. Taip patogu pjaustyti kietesnį patiekalą.
2) įrankiai laikomi kaip rašymo priemonė, taigi tarp trijų pirštų. Šis stalo įrankių laikymo būdas patogesnis.
Kartais galima valgyti tik šakute (mišrainę, makaronus, omletą ir t.t.), tokiu atveju ji laikoma dešine ranka, tačiau serviruojant būtina padėti ir peilį. Kai patiekalas valgomas peiliu ir šakute, abu įrankiai laikomi rankose visą laiką, netgi ir tuomet, kai maistas imamas tik šakute.