Skalbimas. Ko mes nežinome?

Skalbimas tapo tokiu paprastu ir kasdieniu darbu, kad retas susimąstome ar tikrai viską darome teisingai. Štai pernai Miuncheno universiteto mokslininkai ekologai apklausė kelis tūkstančius Vokietijos moterų ir įsitikino, kad 82 proc. apklaustųjų naudoja per daug skalbimo miltelių, dėl to skalbiniai gerai neišskalaujami perplaunant netgi du kartus.

Naudojama cheminių elementų gausa teršia aplinką ir alergizuoja, o ypatingai nuo to kenčia vaikai. Deja, panaši situacija yra ir Lietuvoje: Vytauto Didžiojo universiteto aplinkotyros magistrantų tyrimai atskleidė dar didesnį Lietuvos moterų suvartojamą kiekį skalbiklių. Pasirodo, daug efektyviau yra taupyti skalbimo miltelius ir elektros energiją, tik tam reikia žinių.

skalbiniai, melynas dangus, virve

Pasiruošimas skalbimui.

• Norint išgauti geriausią rezultatą, skalbimui reikia pasiruošti: reikėtų atskirti baltus skalbinius nuo spalvotų, natūralius audinius nuo sintetinių, margus, džinsinius, juodus ir t.t. Negalima skalbti kartu kūdikio drabužėlių.

• Patalynę, pledus, rankšluosčius būtina išpurtyti, drabužiuose negalima palikti daiktų, popierių, kurie galėtų nudažyti ar apvelti audinį.

• Labai suteptus daiktus, dėmėtus būtina paruošti skalbimui; t.y. pamirkyti vandenyje su dėmių valikliu; galima cheminę priemonę užpilti ant dėmėtos vietos. Tai daug efektyviau, negu dėmių valiklio įpilti tiesiog į skalbyklę.

• Nertus drabužius, servetėles, staltiesėles, moteriškas liemenėles ir kt. labai švelnius daiktus prieš skalbiant įdėkite į specialius tam skirtus maišelius, kurie apsaugos nuo priešlaikinio susidėvėjimo ir įplyšimų.

• Neperkraukite skalbyklės. Skaitykite instrukcijoje, kiek kilogramų skalbimo mašinoje galima skalbti ir šį skaičių sumažinkite 1,5 kg. Nepamirškite, kad audiniui sušlapus, jis pasunkėja, todėl perkrovus trintis mažėja ir prastėja skalbimo kokybė. Praktiškai, sudėjus skalbinius, iki būgno viršaus turi tilpti delnas.

• Jokiu būdu nedėkite sulankstytų drabužių ar patalynės. Tai iki minimumo sumažins išskalbimo kokybę. Priešingai, viską sudėkite laisvai, skalbiniams būtina trintis ir vieta suktis.

Skalbimas.

• Atidžiai skaitykite etiketes, kokioje temperatūroje galite vieną ar kitą daiktą skalbti. Jeigu galima, patartina skalbti ne žemesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje, tam, kad žūtų mikroorganizmai bei gerai ištirptų skalbimo milteliai. Skalbiant žemesnėje temperatūroje, skalbimo milteliai tiesiog nespėja ištirpti, todėl neatlieka pagrindinės funkcijos – švarinimo. Išimtis – vilnoniai audiniai, kurie skalbiami 30 laipsnių temperatūroje ir negręžiami.

• Netaupykite elektros energijos laiko sąskaita. Ekonominis skalbimas dažnai būna prastas variantas.

• Apgalvotai rinkitės skalbimo priemones: švelnesniems audiniams labiau tinka kapsulės ar skysti skalbikliai, jie lengviau pasiskirsto, tirpsta vandenyje, greičiau įsigeria, todėl yra efektyvesni. Kaip minėjome, skalbimo priemonių padauginti neverta.

• Naudokite audinių minkštiklį, jis pašalina skalbimo miltelių nuosėdas. Pažymėtina, kad geriausia vartoti to pačio gamintojo skalbimo miltelius ir minkštiklį, tuomet jie būna gerai chemiškai subalansuoti.

• Vaikų drabužiams vartokite ekologiškas skalbimo priemones, atminkite, kad ekologiškos ir antialergiškos priemonės – ne tas pat.

• Skalbimo priemonių nepilkite į būgną, pilkite į jiems skirtus stalčiukus, šiuolaiknės skalbyklės jų pasiims reikiamą kiekį.

• Dažniausia prasto išskalbimo priežastis – kietas vanduo. Tokio vandens sudėtyje gausu kalcio ir magnio druskų, kurios skalbimo metu nusėda ant audinio. Esant aukštai inkrustacijai, audinys tampa kietas, šiurkštus ir pilkos spalvos, greičiau nusidėvi. Šią problemą išsprendžia natrio tripolifostatas, tad reiktų rinktis šios cheminės medžiagos turinčias priemones.

• Kaimo vietovėse galima vartoti daug minkštesnį upės, ežero, prūdo vandenį, jeigu vandenį rinktis leidžia skalbyklės instrukcija. Lietaus vandens, kaip darydavo mūsų močiutės, vartoti nepatartina.

• Spalvai išsaugoti naudokite tik tam skirtus skalbiklius, įsiskaitydami ką rašo gamintojas. Efektyvu yra ir naminis būdas – acto stiklinė.

• Jokiu būdu neskalbkite sintetinių audinių aukštesnėje temperatūroje, nei nurodyta etiketėje. Aukštoje temperatūroje pakinta sintetinių siūlų struktūra, drabužis praranda tamprumą, jį sunku išlyginti.

• Šilko negalima skalbti priemonėmis, kuriose yra enzimų, nes jie gali pakenkti audiniui. Prižiūrimas netinkamomis priemonėmis, šilkas praranda švelnumą ir blizgesį, greičiau susidėvi.

• Natūralių audinių (šilko, medvilnės, lino, bambukų, kanapių pluošto) drabužius rekomenduojama skalbti ir skalauti vienodos temperatūros vandenyje. Antraip drabužiai sukietės, susitrauks arba susiglamžys.

Skalbinių džiovinimas.

• Išskalbtus daiktus geriausia džiovinti džiovyklėje.

• Atkreipkite dėmesį į audinių sudėtį: storus, pūkinius, vilnonius, šilkinius reikėtų džiovinti švelniu režimu, maišyto pluošto audiniams galima naudoti ir stipresnius būdus.

• Vasarą galima džiovinti lauke, tačiau venkite tokių vietų, kuriose kaupiasi dulkės, antraip drėgni audiniai prisigers dulkių ir skalbimo darbas nueis perniek.

• Margų, spalvotų audinių nedžiovinkite tiesioginiuose saulės spinduliuose, kadangi juos išblukins, atrodys labiau nudėvėti.

• Vilnonius audinius džiovinkite džiovyklėje švelniu režimu. Dar galima patiesti ant grindų patiesiant švarų audinį, tačiau jokiu būdu nekabinkite, drabužis neteks formos, ištįs.

Labai svarbu prižiūrėti skalbyklę, kadangi nuo kieto vandens ji apkalkėja, susidariusios nuosėdos trukdo skalbimo kokybei. Patartina du kartus per metus išskalbti tuščiu skalbimu su citrinos rūgštimi nustatant aukščiausią temperatūrą. Atsikratysite nuosėdų ir išnaikinsite mikroorganizmus.

Ir dar: sakoma, kad gražiausi, puriausi ir balčiausi skalbiniai būna skalbti per delčią…. Norite – tikėkite, norite – ne.

(Apsilankyta 820 viso, 1 šiandien)


Similar Posts