Širdies ligų priežastis cholesterolis

sirdies ligu priezastis cholesterolis

Ne taip seniai dauguma žmonių manė, kad širdies ir krauja­gyslių ligos – toks pat neišvengiamas garbaus amžiaus palydovas kaip ir žili plaukai bei raukšlės. Tačiau pastaraisiais metais pastebimas mažėjantis skaičius žmonių, vyresnių kaip 75 metai, kurie, nepaisant minėtų galimybių, neserga širdies ligomis, bylo­ja, kad širdies ir kraujagyslių ligos anaiptol nėra neišvengiamas senėjimo padarinys. Priešingai, tai dėsningas jų aukų gyvenimo būdo rezultatas.

Pagrindinė širdies ir kraujagyslių ligų priežastis yra ateroskle­rozė, arba arterijų elastingumo sumažėjimas. Ji prasideda dėl to, kad cholesterolio nuosėdos kaupiasi ant vainikinių arterijų vidi­nių sienelių ir jas aplimpa taip, kaip sudžiūvusi avižinė košė priskrenta prie dubenėlio.

Jeigu leidžiama šioms nuosėdoms kauptis, arterijos vis siaurėja, mažėja jų elastingumas, dėl to kraujui sunkiau tekėti į širdį, ir sutrinka normali šio itin svarbaus organo veikla. Jeigu arterijos labai sukietėja arba susiaurėja, kraujas visiškai nebepatenka į širdį, ji nustoja plakusi. Vadinasi, liga įveikė dar vieną auką.

Šiuo atveju svarbūs įvairūs veiksniai. Žinoma, daug lemia pa­veldimumas. Jutos valstijos universiteto mokslininkai, atlikę vieną didžiausių paveldimų širdies ir kraujagyslių ligų tyrimų, tvirtina, kad jeigu du artimiausi jūsų giminaičiai – tėvai, broliai, seserys patyrė širdies priepuolius iki 55 metų, pavojus, kad šiomis ligo­mis susirgsite gana jauno amžiaus, jums padidėja 5-10 kartų, pa­lyginti su tais, kurių šeimose niekas nesirgo širdies ligomis. Tačiau, kaip teigia medikai, gyvenimo būdas – daug svarbesnis veiksnys.

Sąrašo pradžioje nurodomas didelis cholesterolio kiekis, kuris dažniausiai atsiranda dėl maiste esančių sočiųjų riebalų gausos. Visoje JAV teritorijoje ištyrus 356 tūkst. žmonių iš 18 miestų nu­statyta: kuo daugiau cholesterolio, tuo didesnis pavojus susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Toliau minimi rūkymas, padidėjęs kraujospūdis, įtampa, per didelis svoris ir sėdimas gyvenimo bū­das – iš tiesų širdžiai būtinas didelis krūvis.

Užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms nėra labai sudėtin­ga. Pastebima tendencija, kad rizikos veiksniai susiję vienas su kitu – pašalinus vieną, gali susilpnėti ir daugelis kitų. Pavyzdžiui, apribojus riebalų kiekį maiste, ne tik sumažėja cholesterolio kie­kis, bet ir svoris, o tai naudinga širdžiai. Mokant atsipalaiduoti, įmanoma sumažinti kraujospūdį, be to, sumažėja alkoholio bei rūkalų poreikis. Jeigu mesite rūkyti, ne tik palengvės arterijų dar­bas, bet ir pagerės jūsų savijauta, patrauklesni atrodys fiziniai pra­timai, o jie savo ruožtu irgi mažina tikimybę susirgti.

(Apsilankyta 110 viso, 1 šiandien)


Similar Posts