Sėkminga tėvystė

     Kiekvieni tėvai nori būti „geriausiais pasaulyje“. Deja, tai retai kada įmanoma, o ir visiškai nebūtina. Kur kas svarbiau, auklėjant vaikus, laikytis disciplinos, tvarkos, jei norima, kad vaikas užaugtų motyvuotas, atsakingai priimtų visus savo sprendimus, jaustųsi savimi pasitikintis (gerąja prasme) bei save mylėtų (bet nebūtų egoistas). Jei jūsų vaikas jaus nusistovėjusią tvarką, tuomet gerbs savo tėvus ir retai kada susidės su netinkamomis kompanijomis, griebsis narkotikų, alkoholio, rūkalų arba anksti pradės lytinius santykius. Štai keli patarimai, kurie padės vaikui jaustis saugiai ir pasitikinčiai:

  • Pasistenkite kuo daugiau laiko praleisti su savo vaiku. Tam, kad vaikas jaustųsi saugiai, jis turi nuolatos jausti tėvų meilę bei dėmesį. Tad stenkitės su savo vaiku pabūti net ir netikėtais momentais. Skubančiame pasaulyje mes nuolatos galvojame, ką darysime toliau, užuot susikoncentravę ties tuo, ką šiuo metu vaikas mums sako. Vaikas gali pasijausti ignoruojamas, o tai daug kartų blogiau, nei jis jaustųsi pabartas. Per dieną išnaudokite visus įmanomus laisvus momentus, kad pabūtumėte su vaiku.
  • Veikite, o ne kalbėkite. Statistika byloja, jog per dieną vaikui pasakome apie du šimtus paliepimų. O gal net dar daugiau. Tad galiausiai vaikas gali likti tiesiog „kurčias“ tėvų žodžiams. Kartais geriau ši bei tą už vaiką padaryti patiems, užuot ant jo pykus ar rėkus. Veiksmai byloja daugiau, nei žodžiai.
  • Tegu jūsų vaikas jaučiasi reikalingas. Jei jūs jam nesuteiksite tokio emocinio pasitenkinimo, veikdamas tinkamais būdais, jūsų vaikas ieškos emocinio pasitenkinimo netinkamame kelyje. Tam, kad jūsų vaikas jaustųsi mylimas ir reikalingas, klauskite vaiko patarimo, sutikite jam pasirinkimo laisvę, taip pat paprašykite, kad vaikas „padėtų“ padaryti kokius nors ruošos darbus.
  • Naudokitės „natūraliomis pasekmėmis“. Paklauskite savęs, kas nutiktų, jei leistumėte vaikui padaryti ką nors, kas ne visai leistina? Kartais geriau užuot šaukus ar pykus ant vaiku, leisti jam pajusti jo paties veiksmų pasekmes. Pavyzdžiui, jei vaikas pamiršta įsidėti savo priešpiečius, neneškite jų jam – nieko nenutiks, jei pabus pusdienį alkanas. Užtat tai bus puiki pamoka ateičiai.
  • Neleiskite įsiplieksti konfliktui. Jei matote, kad jūsų vaikas yra susierzinęs ir, atrodo, tuoj pasakys kažką blogo, iškart išeikite į kitą kambarį, pasakę, jog tegu jis pats ateina, kai bus geresnės nuotaikos.
  • Atskirkite veikimą/veiklą ir veikėją. Niekada nesakykite, jog vaikas yra blogas. Tai – didžiausia klaida, kokią galite padaryti. Tai nuves tik prie nepasitikėjimo savimi, bet jokios realios naudos neatneš – tik nenaudą. Jei vaikas padaro kažką blogo, turite sakyti, jog tai ne vaikas (veikėjas) blogas, o pats atliktas veiksmas. Niekada nemotyvuokite vaiko gerai elgtis dėl to, kad tuomet jį labiau mylėsite. Vaikas nuolatos turi jaustis mylimas, net jei ir padaro kažką netinkamo.
  • Tai meilė ar gąsdinimas? Turbūt jums taip yra buvę ne kartą, kai liepiate savo vaikui apsirengti laiku, nes vėliau bus per vėlu, liepiate valgyti būtent tada, o ne tada, prie darželio ar mokyklos liepiate laukti tą, o ne kitą valandą. Kartais vaikas gali suprasti tai ne kaip meilę, o grasinimą ar gąsdinimą, tad patys pagalvokite, ko jūs siekiate tokiu savo elgesiu.
(Apsilankyta 112 viso, 1 šiandien)


Similar Posts