Privalome rūpintis oda

Oda, kaip teigia medikai, didžiausias kūno organas, kuriuo reikia rūpintis visu ir nuolat, tačiau dažniausiai dėmesio sulaukia tik veido oda ir tai per vėlai. Gydytoja antropologė Elena Kairienė sako, kad oda bjaurojama soliariumų spinduliais, tatuiruotėmis, rūkymu, gyvenimo būdu.

Odai reikia ne tik higienos

Šiaulių kolegijos, Sveikatos fakulteto dėstytoja, gydytoja antropologė Elena Kairienė sakė, kad daugelis žmonių daugiausiai dėmesio skiria tik veido odai, pamiršdami likusią kūno odą, kuriai neužtenka tik higienos.

„Apatiniai turi būti medvilniniai. Nerekomenduojama sintetinių, per mažų, liemenėlių su metaliniais lankeliais. Onkologai sako, kad viena iš krūties vėžio priežasčių gali būti tie metaliniai strypeliai liemenėlėse“, — sakė medikė.

Oda, pasak gydytojos E. Kairienės, visada signalizuos apie organizme atsiradusius pokyčius, tačiau to dažnas nesupranta. Apie atsiradusią ligą galima spėti iš pasikeitusios spalvos, dėmių, spuogų ir kitų požymių. Pagal odą galima nusakyti žmogaus amžių.

„Darydami tyrimą sužinojome, kad moterys intensyviai pradeda rūpintis savo oda, naikinti raukšles sulaukusios vidutiniškai apie 50 metų. Tai jau vėlu, nieko nebepakeis. Jau trisdešimtmetė būtinai savo odą turi drėkinti, naudoti kremus, vengti odą žalojančių faktorių“ — perspėjo E. Kairienė.

Medikė patikino, kad odai vieni didžiausių priešų yra soliariumai ir tatuiruotės. Džiaugiasi, soliariumų lankytojų amžių ir laiką reglamentuojančio įstatymo atsiradimu, nes labai jaunos merginos nesuprasdamos, kaip tai kenkia jų odai, per dažnai ten lankosi.

„Sakyk, kiek nori, nekreipia dėmesio. Madingomis tatuiruotėmis sužalojama oda. Krūties išvis negalima niekaip dirginti, o dažnai net krūtys išmargintos tatuiruočių. O susimąstys tik tada, kai atsiras liga“, — sakė gydytoja.

Oda apsaugo, reguliuoja ir miršta

Kaip paaiškino gydytoja, oda yra sudėtingas organas, susidedantis iš odos paviršinio sluoksnio epidermio, tikrosios odos — derma, ir poodinės ląstelienos.

Odos viršutinis sluoksnis sensta, ragėja, „miršta“. Atvirose kūno vietose epidermis pasikeičia per 10 dienų, o rūbais uždengtas epidermis pasikeičia per 30 dienų. Odos storis labai įvairus: nuo 0,5 iki 6 milimetrų. Storiausia oda paduose, delnuose.

„Oda pirmiausia atlieka apsauginę funkciją. Saugo giliau esančius audinius ir organus, taip pat sulaiko šilumą. Pro sveiką odą neprasiskverbs jokia bakterija. O iš jos kartu su prakaitu pasišalina vanduo, natrio chloridas, šlapalas ir kitos medžiagos, kurios žmogaus organizmui yra balastas“, — sakė E. Kairienė.

Oda sensta, kaip pasakojo gydytoja, kiekvienam žmogui įvairiai, tai priklauso nuo paveldėjimo. Odą sendina labiausiai stresai, gydytoja pabrėžė, kad tai stipriau nei šokolado plytelė kasdien, riebus maistas, rūkyta dešra ar alkoholis.

Gydytoja antropologė Elena Kairienė pastebėjo, kad jaunos merginos odą žaloja soliariumuose, tatuiruočių salonuose, netinkama apranga, o į patarimus ima reaguoti kai atsiranda liga.

www.sveikatossodas.lt

(Apsilankyta 248 viso, 1 šiandien)


Similar Posts