Pirmoji pagalba užspringus

Kiekvienais metais nuo užspringimo miršta apie 3800 žmonių. Gyvybę išsaugoti gali laiku suteikta pirmoji pagalba. Dažniausiai užspringstama valgant. Suaugusieji dažniausiai užspringsta mėsa, tačiau gana įvairiais maisto produktais ir svetimkūniais gali užspringti vaikai.

Kodėl užspringstama?
– didelių, blogai sukramtytų maisto gabalų rijimas;
– padidėjęs alkoholio kiekis kraujyje;
– dantų protezai;
– žaidimas, verkimas, juokimasis ar kalbėjimas, kai maisto ar svetimkūnių yra burnoje.

Užspringimas – svetimkūnio, esančio burnoje, patekimas ne į stemplę, bet į kvėpavimo takus, kuris sutrukdo orui patekti į plaučius. Galimi du užspringimo variantai: visiškas ir dalinis.

Dalinis užspringimas – svetimkūnis susiaurina kvėpavimo takus, tačiau jų visiškai neužkemša.
Visiškas užspringimas – viršutiniai kvėpavimo takai yra aklinai užkemšami.

Dažniausiai svetimkūnis užstringa ties balso klosčių aukščiu. Jei jis didesnis už balso klostėmis ribotą angą (įeigą į trachėją), tai šioje vietoje įstrigęs svetimkūnis ją visiškai užkemša ir į plaučius oras negali nei įeiti, nei išeiti. Tai – visiškas užspringimas. Nukentėjėlis negali nei įkvėpti, nei iškvėpti, nei kalbėti (svetimkūnis blokuoja balso klostes), nei kosėti. Nepašalinus kliūties, nukentėjusysis gali prarasti sąmonę ar net numirti, būtina nedelsiant pirmoji pagalba.  Dalinio užspringimo metu svetimkūnis užstringa arba virš balso klosčių, palikdamas dalinę įeigą į trachėją ties balso klostėmis, arba būna mažesnis nei balso klostėmis apribota anga ir įkrinta į trachėją, iš dalies susiaurindamas jos spindį. Tokiu atveju nukentėjėlis gali įkvėpti, kosėti, kalbėti, tačiau dėl susiaurėjusių kvėpavimo takų ir kosulio kvėpavimas būna nenormalus,  todėl atsiranda kvėpavimo nepakankamumas. Negalima pamiršti, kad, jei svetimkūnis pasislinks balso klosčių link, dalinis žspringimas gali tapti visišku.

Pirmoji pagalba užspringus suaugusiajam

1. Penkis kartus stipriai pliaukštelėkite per nugarą
Tegu nukentėjusysis kuo labiau pasilenkia į priekį. Atsistokite už jo ir penkis kartus stipriai pliaukštelėkite delnu per nugarą tarp menčių. Patikrinkite burną.
2. Jei pliaukštelėjimai nepadeda, pasiruoškite spausti pilvą
Jei pliaukštelėjimai nepadeda, atsistokite už nukentėjusiojo, apkabinkite jį viena ranka ir, sugniaužę kumštį, pridėkite jį nykščiu nukentėjusiajam prie viršutinės pilvo dalies vos žemiau šonkaulių.
3. Penkis kartus spustelėkite pilvą
Kita ranka suimkite savo kumštį ir penkis kartus paspauskite ir atleiskite. Patikrinkite gerklę.
4. Kvieskite pagalbą ir kartokite 1-3 veiksmus
Jei nepavyko, KVIESKITE GREITĄJĄ PAGALBĄ. Tuomet toliau pakaitomis pliaukšėkite per nugarą ir spaudykite pilvą, kol atvyks pagalba.

Jeigu nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus, patikrinkite kvėpavimą ir derinkite aukščiau aprašytąją procedūrą su dirbtiniu kvėpavimu.

Pirmoji pagalba užspringus vaikui (1-7 metai)

Svarbu:
• Išimti iš gerklės įstrigusį daiktą.
• Jeigu būtina, nugabenti į ligoninę.

1. Penkis kartus suduokite per nugarą
Palenkite vaiką į priekį, atsistokite arba atsiklaupkite už jo ir penkis kartus pliaukštelėkite per nugarą tarp menčių. Pažiūrėkite į burną ir vienu pirštu išimkite išjos svetimkūnius.
2. Spustelėkite krutinę
Jei pliaukštelėjimai nepadeda, penkis kartus spustelėkite krūtinę, atsistokite už vaiko ir, pridėję kumštį prie krūtinkaulio, paspauskite. Jei tai nepadeda, dar sykį penkis kartus pliaukštelėkite per nugarą ir vėl patikrinkite burną.
3. Spustelėkite pilvą
Jei krūtinės paspaudimai nepadeda, penkis kartus spustelėkite pilvą, atsistokite už vaiko ir kumščiu stipriai paspauskite pilvą. Patikrinkite, ar burnoje nėra svetimkūnių. Jei tai nepadeda, pereikite prie ketvirtojo veiksmo.
4. Kvieskite pagalbą ir kartokite 1-3 veiksmus
Jei nė vienas iš aprašytų veiksmų nepadeda pašalinti įstrigusio daikto, KVIESKITE GREITĄJĄ PAGALBĄ. Tęskite 1-3 veiksmus, kolk atvyks greitoji pagalba.

Jeigu nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus, patikrinkite kvėpavimą ir derinkite aukščiau aprašytąją procedūrą su dirbtiniu kvėpavimu.

Pirmoji pagalba užspringus vaikui (iki 1 metų)

Svarbu:
• Išimti iš gerklės įstrigusį daiktą.
• Jeigu būtina, nugabenti į ligoninę.

Nekiškite pirštų kūdikiui į gerklę, norėdami užčiuopti ar išimti įstrigusį daiktą.
Nespauskite pilvo.

1. Pliaukštelėkite kūdikiui per nugarą
Paguldykite kūdikį kniūbsčią ant rankos ir  penkis kartus stipriai pliaukštelėkite per nugarą. Patikrinkite kūdikio burną, pastebėję svetimkūnių, vienu pirštu išimkite juos iš burnos.
2. Išimkite svetimkūnius
Patikrinkite kūdikio burną; pastebėję svetimkūnių, vienu pirštu išimkite juos iš burnos.
3. Spustelėkite krūtinę
Pasguldykite kūdikį aukštielninką ant rankos. Penkis kartus spustelėkite krūtinę. Patikrinkite burną.
4. Kartokite
Jei nesiseka pašalinti įstrigusio svetimkūnio, 3 kartus kartokite 1-3 veiksmus. Nepalikite kūdikio vieno, KVIESKITE GREITĄĮĄ PAGALBĄ. Kartokite 1-3 veiksmus, kol atvyks pagalba.

Jeigu kūdikis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus, patikrinkite kvėpavimą ir derinkite aukščiau aprašytąją procedūrą su dirbtiniu kvėpavimu . Tęskite, kol atvyks greitoji pagalba.

(Apsilankyta 1,150 viso, 1 šiandien)


Similar Posts