Mes baramės dėl vaiko
Per tave mes nuolatos baramės – šią frazę, iš savo tėvų, yra girdėję daugelis vaikų. Iš tikrųjų tokios frazės tėvų lūpose gimsta todėl, kad giliai širdyje jie jaučiasi blogai ir nedrįsta patys sau prisipažinti, kad yra patys atsakingi už šeimoje nevaldomus konfliktus.
Skubame pranešti, kad tokios frazės neišskrenda į orą ir neištirpsta be pėdsako erdvėje. Jos stipriai ir neigiamai veikia vaiką bei įsitvirtina jo sąmonėje. Nuo to smarkiai kenčia jo savivertė, kadangi mažasis nepajėgus suvokti gilesnių ginčo priežasčių šeimoje. Mažametis savo galvoje tai transformuoja labai paprastai: aš nemylimas, aš nereikalingas, aš nieko nevertas, aš nepritapėlis. Sunku nuspėti, kokios žalos jūs pridarote savo vaikui kartodami tokius negatyvius žodžius. Taip žlugdomas jo pasitikėjimas savimi, savo šeima, formuojamas perdėtas drovumas ir jautrumas, taip pat sutrinka tiek emocinis, tiek fizinis mažųjų vystymasis.
– Tai ką gi mums daryti, jeigu mes iš tikrųjų visą laiką susipykstame dėl mūsų vaiko?, sakysite jūs.
Paprastai ginčo esmė tame, kad jūs baratės ne dėl vaiko kaltės, o dėl to, kad negalite taikiai išspręsti klausimų susijusių su vaiku. Todėl tai ne vaiko problema, o jūsų, mamos ir tėčiai! Mokykitės konflikto sprendimo būdų ir pasistenkite bent jau dėl mažojo ateities.
Pirmiausia, pabandykite ginčytis (bet kokiu klausimu) vienumoje, neleiskite ar išvenkite, kad vaikas dalyvautų jame. Tačiau, tuo pat metu, nesakykite jam kaip šuniukui: „ – Eik lauk iš kambario, mama su tėčiu nori pasikalbėti!“ Atminkite, kad jūsų vaikas – toks pat žmogus, kaip ir jūs, ir vertas pagarbos.
Ginčytinus klausimus, liečiančius vaiką, spręskite tuomet, kai vaiko nebus šalia, o rezultatą, kurį pasieksite, ramiai pranešite vaikui. Jis tiksliai turi suprasti, kad mama ir tėtis veikia išvien, ir nereikia bėgti pas kitą, jeigu vienas kažko neleido (juk dėl tėvų sprendimų neatitikimo ir kyla ginčai).
Tėvų sugebėjimas kalbėtis, tartis, valdyti emocijas, skleisti ramybę ir pasitikėjimą savimi, labai teigiamai veikia vaiko psichiką. Jis nematys barnių, vadinasi, elgsis kaip ir jūs – konfliktines situacijas spręs taktiškai ir racionaliai. Sveiki tėvų tarpusavio santykiai – sveikos šeimos pagrindas!