Paauglių nėštumas

Paauglių nėštumas – viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų visame pasaulyje – ankstyvi, nesaugūs lytiniai santykiai, kurių pasekmės – nėštumai bei lytiškai plintančios ligos (LPL). Paauglės nėštumas – tai 10 – 19 metų moters nėštumas. Pasaulyje per metus gimdo apie 15 milijonų paauglių, o tai sudaro apie 11 proc. visų gimdymų per metus.Labai svarbi paauglių merginų nėštumo ypatybė yra ta, kad daugelis tokių nėštumų yra neplanuoti. Tačiau pastebėta, jog kuo prastesnės jaunų merginų socialinės sąlygos ir kuo labiau tokios merginos nemato perspektyvų, tuo mažiau jos stengiasi atidėlioti nėštumą. Pirmiausia, tokios merginos dažnai neturi intelektualinių siekių (išsilavinimas, karjera), kai kurios tiesiog neturi kitokių ateities planų, išskyrus šeimos sukūrimą, net galvoja, kad šeimos sukūrimas pagerins socialines sąlygas. Vis dėlto, dažniausiai paaugliai nėra pakankamai atsakingi, jie socialiai nesubrendę, negalvodami apie galimas pasekmes pasiduoda akimirkos impulsui. Paplitęs ir klaidingas mąstymas: „man taip neatsitiks“.

Kartą, mokydamasi ginekologijos, apžiūrėjau 16 metų pacientę, sergančią chlamidioze. Mums pradėjus kalbėtis, sužinojau, jog jos partneris – dvidešimtmetis vaikinas, jog lytinių santykių metu jie nesisaugo. Jog ji nėra patyrusi orgazmo… Natūralus klausimas: „kokia tau iš tų lytinių santykių nauda? O žala: lytiškai plintančios ligos, nėštumas…“ ir atsakymas: „jei nesimylėsiu su juo, jis mane paliks…“. Nieko nebeatsakiau. Beliko tik susimąstyti apie jos ir panašių merginų socialinį brandumą, perspektyvas ir, svarbiausia, savigarbą.

Tačiau statistika negailestinga – didžioji dauguma paauglystėje gimdžiusių moterų ateityje lieka vienišos. Trečdalis tokių šeimų išsiskiria per 5 metus. Anksti gimdžiusių merginų partneriai dažniausiai būna kilę iš neturtingų šeimų, augę be tėvo. Jie turi menką savivertę, būna neišsilavinę, labiau linkę elgtis rizikingai ir nusikalstamai.

Nėštumas kelia didesnę grėsmę paauglei nei vyresnio amžiaus moters sveikatai. Jaunesnių nei 15 metų merginų nėštumo komplikacijų dažnis yra 60 proc. didesnis už bendros moterų populiacijos ir 2,5 karto didesnis už 20 – 24 m moterų grupės nėščiųjų. Ypač komplikacijų tikimybę didina socialiniai ir ekonominiai veiksniai: nėščios paauglės dažnai vengia konsultuotis su gydytoju, stengiasi kuo ilgiau nuslėpti nėštumą, nėštumo metu rūko, vartoja alkoholį, narkotikus, serga LPL.

Paauglei kyla žymiai didesnė tikimybė susirgti šlapimo takų infekcija, dažnesnis priešlaikinis placentos atsiskyrimas, pogimdyminis sepsis.

Kita dažna problema – kliniškai siauras dubuo, nes paauglės dubuo gali būti dar nebaigęs augti. Taip pat būdingas priešlaikinis gimdymas ir vaisiaus augimo sulėtėjimas. Paauglės dažniau vemia nėštumo pradžioje, todėl neretai pasireiškia baltymų trūkumas. Dėl per didelio gliukozės vartojimo (tai vėl rodo atsakomybės stoką), 20 proc. vaisių gali būti patologinis svorio prieaugis. Paauglių naujagimiai tris kartus dažniau miršta nėštumo ir gimdymo metu, didesnė ir staigios mirties sindromo tikimybė.

Žalingų medžiagų (alkoholio, nikotino, kitų narkotikų) vartojimas nėštumo metu glaudžiai siejasi su tokiais apsigimimais kaip:

  • Anencefalija
  • Nesuaugęs gomurys
  • Inkstų policistozė
  • Priekinės pilvo sienos defektai
  • Chromosomų anomalijos (ypač 21 trisomija – Dauno sindromas).

Didelė dalis (30 – 60 proc.) paauglių nėštumų baigiasi nėštumo nutraukimu. Kiekvieno neplanuoto nėštumo atveju kyla dilema: tęsti ar nuraukti nėštumą. Daug visame pasaulyje atliktų tyrimų parodė, kad abortas padaro mažesnę žalą paauglės ateičiai nei besitęsiantis nėštumas. Juk anksti gimdžiusi paauglė dažnai lieka be išsilavinimo, susiduria su karjeros problemomis. Kaip jau minėta, dauguma tokių moterų lieka vienišos arba kenčia nepriteklių ar smurtą šeimoje (juk didžioji dalis paauglių motinų partnerių yra asocialūs, linkę į nusikalstamumą, neišsilavinę). Paauglė motina ir jos vaikas dažniausiai pasmerkti skursti, prisideda ir alkoholizmo problema, o tokie vaikai neretai atsiduria vaikų namuose.

Kita vertus, abortas palieka neišdildomą nuoskaudą moters psichikoje. Todėl kiekvienas atvejis reikalauja individualaus sprendimo. Juk jei jauna moteris gyvena gerose socialinėse sąlygose, yra palaikoma šeimos, nėštumas nebūtinai trukdys siekti išsilavinimo, gauti gerą darbą ir užtikrinti pilnavertį gyvenimą savo vaikui ir sau.

www.sos03.lt

(Apsilankyta 260 viso, 1 šiandien)


Similar Posts