Nėščios moters mityba

Nėštumo metu moteriai tenka prisiimti atsakomybę ne tik už savo, bet ir už dar vieno žmogučio sveikatą. Net jei moteris ir nelabai rūpindavosi sveika gyvensena, nėštumo metu dažnai pasikeičia požiūris, ir, jei moteris iš tikrųjų atsakinga ir motyvuota, dažnai pradeda keisti įpročius naujagimio labui. Čia sudėti svarbūs patarimai, kaip tai padaryti.

Nėščiosios mityba

Aišku, nėščiajai galioja tos pačios sveikos mitybos taisyklės, kaip ir visiem žmonėms (žr. „sveika mityba“), tačiau ši situacija turi daugiau apribojimų ir savų subtilybių.

Nėščia moteris turėtų suvartoti apie 2500 – 3000 kcal per dieną. Geriausia valgyti po nedaug, bet dažnai. Maistas turi būti įvairus, kad moteris ir vaisius gautų reikiamą baltymų, riebalų , angliavandenių, vitaminų bei mineralų kiekį.

Be anksčiau minėtų sveikatai žalingų produktų, nėščioji turėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos niuansus:

  • Jūros žuvis. Joje yra nemažai švino, kuris gali pakenkti vaisiui. Apskritai žuvį valgyti sveika ir netgi reikia (optimalu, jei ji virta, o ne kepta), bet jūros žuvies geriau vengti ir nevalgyti dažniau nei kartą per savaitę.
  • Kepenys. Tai labai geras ir reikalingas produktas. Tačiau be vitaminų ir mineralų, jose pilna ir toksinių medžiagų (juk kepenys – organizmo valytojos). Labiausiai tinkamos (netgi primygtinai rekomenduojamos) – galvijų kepenys. Geriausiai jas pirkti iš patikimų, tvarkingų žmonių ar iš ekologinių ūkių (o gali turite kaime močiutę?). Geriausias paruošimo būdas, aišku, virimas. Jokiu būdu negalima vartoti įvairių paštetų, kepeninių dešrų ir kitų neaiškios kilmės kepenų produktų.
  • Dirbtiniai saldikliai, dažikliai. Jie veikia teratogeniškai (sukelia apsigimimus), todėl geriau vengti limonadų, sulčių pakeliuose ir kitų dirbtinai saldytų ar dažytų produktų.
  • Žolinės arbatos. Atrodo, tai nekaltas gėrimas, tačiau ilgai jas vartojant, galimas neprognozuojamas poveikis. Pavyzdžiui, kai kurios gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Todėl žolines arbatas geriau vartoti kuo rečiau.
    Kava ir juoda arbata. Jose labai daug kofeino, todėl ir jomis negalima piktnaudžiauti.
  • Citrusiniai ir kiti atvežti vaisiai. Ne paslaptis, kad atvežti vaisiai ir daržovės apipurkšti gausybe chemikalų. Jei įmanoma, geriau rinktis ekologiškus vaisius. labiausiai tinkami ne egzotiniai, bet mūsų klimatinėje juostoje užauginti vaisiai ir daržovės.

Taigi maisto produktus reikia rinktis apgalvotai ir atsižvelgiant į sveikos mitybos taisykles: geriau virti, o ne kepti, geriau savos gamybos maistas nei pusfabrikačiai, geriau natūralūs produktai, nei pilni sintetikos, geriau lietuviški vaisiai, nei atvežtiniai.

Maisto papildai

Folio rūgštis. Tai vienintelis maisto papildas, kurį turi vartoti kiekviena planuojanti pastoti ir nėščia moteris. Folio rūgštis reikalinga embriono nervinio vamzdelio formavimuisi. Tai reiškia, kad vartojant folio rūgštį, vaisius turės sveikus smegenis. Šis maisto papildas – tai puiki CNS apsigimimų profilaktika. Folinę rūgštį reikėtų pradėti gerti dar tik planuojant pastoti – 3 mėnesius iki pastojimo ir, mažiausiai iki antrojo nėštumo trimestro. Vartoti reikia 400 mikrogramų per dieną dozėmis. Efektyviausiai folio rūgštis veikia 4 – 5 nėštumo savaitę.

Kalcis. Kalcio reikia apie 1300 mikrogramų per parą. Jo trūkumas gali išprovokuoti preeklampsiją ar pogimdyminę depresiją. Prieš pradedant vartoti, reikėtų pasitarti su gydytoju.

Jei nėščioji gerai jaučiasi ir valgo pakankamai bei įvairų maistą, jai jokių kitų maisto papildų nereikia. Net nėščiosioms skirti maisto papildai gali tik pakenkti. Gydytojas gali paskirti vitaminų ar mineralų, jei nustato jų trūkumą, tačiau be gydytojo žinios maisto papildais geriau nepiktnaudžiauti.

Magnis – jo teigiamas poveikis nėščiajai ir vaisiui neįrodytas. Naudingas tik tuomet, kai pasireiškia mėšlungiai.

Geležis – gali būti net pavojingas (įrodyta, kad be reikalo vartojant geležį, didėja naujagimių mirtingumas). Geležį būtina gerti tada, kai nėščioji serga anemija.

Kiti patarimai nėščiajai

  • Gydytojai pataria nėščiajai vengti saunų ir karščio. Nustatyta, kad tai didina apsigimimų dažnį.
  • Sportas neturi nei teigiamos, nei neigiamos įtakos vaisiui, tačiau naudingas moteriai: padeda išvengti svorio padidėjimo, gestacinio diabeto.
    Sportuojant netinka didelis krūvis – intensyvumas turi būti palaikomas toks, kad sportuojant galima būtų kalbėtis.
  • Tinka mažo intensyvumo aerobika, plaukimas. Netinka – intensyvus ir pavojingas sportas (komandiniai žaidimai, jodinėjimas, darbas su dideliais svoriais ir pan.). Naudingi tarpvietės raumenų pratimai.
    Seksas. Jei nėštumas normalus, ypatingų apribojimų nėra. Jis net naudingas nėščiosios sveikatai. Jei nėštumas komplikuotas, dėl sekso reikėtų pasitarti su gydytoju. Dažnai tokiose situacijose sekso reikia vengti.

www.sos03.lt

(Apsilankyta 207 viso, 1 šiandien)


Similar Posts