Nereikia savo vaiko lyginti su kitais vaikais

Be jokios abejonės, kad tėvai, kurie, visiems girdint, lygina savo vaiką su kitais vaikais, daro tai tik iš gerų paskatų. Statydami pavyzdžiu vieną ar kitą vaiką, jie stengiasi parodyti savo vaikui, kokiu jie nori jį matyti.

Tačiau dalykas tame, kad vaikas tai priima, kaip signalą, kad jis nepakankamai geras savo tėvams. Ir tai gali iššaukti įvairius kompleksus. O tais atvejais, kuomet vaikas stengiasi paklusniai atitikti nustatytą „standartą“, jis pripranta, kad jį kas nors įvertina, pagiria ir jis siekia kažko ne todėl, kad jam tai įdomu bei teikia malonumą, o todėl, kad jis bus toks, kokiu „riekia“. Intuityviai vaikas jausdamas, kad tėvai bando jį „lipdyti“ ir paveikti pagal save, gali sukelti jame maištą. Netgi pačius paprasčiausius tėvų veiksmus jis pasitiks su pasipriešinimu ir tai gali peraugti į kasdienius tarpusavio santykius.

Kitaip tariant naudos, kad vaiką lyginsite su kitais vaikais, nebus jokios. Kur kas geriau vaikui padėti pamatyti ir atrasti save, nei stengtis pasiekti kitų lygį. Juk, bet koks gyvenime lenktyniavimas, galų gale, pasirodo besantis lenktyniavimas pačiu su savimi. Geriau tegu vaikas mokinasi išlaisvėti, vystyti savo sugebėjimus bei talentus ir atleisti sau (o tai reiškia ir kitiems).

Iš kitos pusės, į nepagarbų savo vaiko elgesį, tėvai neturi žiūrėti atsainiai (nors kartais taip ir riekėtų padaryti). Pastabas ir korekcijas išsakyti reikia. Tačiau jos, visų pirma, neturi būti nukreiptos į vaiką, kaip asmenybę, t.y. menkinti jo vertę ir savigarbą. O antra, tai nereikėtų daryti kitų žmonių akivaizdoje. Kuomet vaikas nėra baramas ir jam nepriekaištaujama prie kitų, jis jaučia, kad yra gerbiamas. Jūsų požiūris į vaiką turi būti kaip į suaugusį, kurį jūs gerbiate.

Iš tikrųjų, vaiko pozityvus savęs įvertinimas, jo tolimesniame gyvenime yra kur kas svarbesnis, nei jo klaidų bei trūkumų kiekis ir kokybė. Savęs vertinimas neturi priklausyti nuo išorinių faktorių, nes jie nuolat keičiasi. Priešingai, vaiko poelgiai, sėkmė ir jo nuotaika labai priklauso nuo savęs vertinimo. Todėl jūsų pagalba, kaip tėvų, tame yra neįkainuojama. Būtent šeima, didžiąja dalimi, formuoja tinkamą vaiko savęs vertinimą, o tik po to mokykla ir kitos ugdymo įstaigos.

(Apsilankyta 138 viso, 1 šiandien)


Similar Posts