Namų kvėpinimas eteriniais aliejais
Kokius kvapus namams renkatės jūs? Ar sintetiniai oro gaivikliai kenkia sveikatai? Moksliniais tyrimais įrodyta, kad namuose, kuriuose nuolat kvėpinamas oras sintetiniais oro gaivikliais buvo pastebimi net 32 proc. dažnesni vaikų žarnyno sutrikimai. O šių vaikų mamoms net 10 proc. dažniau skaudėjo galvą, ir net 26 proc. dažniau pasireiškė polinkis į depresiją.
Žmonės mano, kad kuo dažniau jie naudoja namų oro gaiviklius, dezodorantus, tuo švaresnis ir kvapnesnis atrodo jų būstas. Tačiau žmonės net nesusimąsto, kad yra neigiamai veikiami ore sklandančių aerozolių junginių, o tai labai neigiamai veikia jų psichinę sveikatą.
Dažniausiai parduotuvėse siūlomi oro gaivikliai paslepia kvapą sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis arba nuslopina kvapo receptorius. Slopinant kvapo receptorius nosies ertmė padengiama plona aliejinga plėvele arba naudojamos nervines ląsteles slopinančios veikliosios medžiagos, tokios kaip formaldehidas, fenolis. Daugelis namų kvapiklių kvepia dėl vienos priežasties – juose esančių lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų: įvairių benzeno junginių, aldehidų, fenolių, ftalatų ir kitų toksinių medžiagų, pavojingų visiems gyviems organizmams. Šios sintetinės medžiagos silpnina imunitetą, sukelia centrinės nervų sistemos ir kvėpavimo takų ligas, skatina vėžį, hormonų apykaitos sutrikimus ir panašiai.
Norint išvengti minėtų susidūrimu su sveikatos problemomis reikėtų rinktis ekologiškas priemones arba tiesiog plačiai praverti langą. Tačiau kuomet lauke siaučia pūgos, tikrai nesinori šalčio įsileisti į namus.
Nekenksmingi kvapai namams gali būti tiesiog natūralios citrinų sultys, kurios orą gaivina nė kiek ne prasčiau už dezodorantus. Arba natūralūs eteriniai aliejai, kurie išgaunami garų distiliacijos būdu iš augalų lapų, vaisių, žiedų.
Natūralūs eteriniai aliejai parduodami ekologiškių prekių parduotuvėlėse taip pat yra puiki priemonė namų kvepinimui. Pasirinkimas kvapų įvairus, todėl kiekvienam metų laikui galite rinktis skirtingą – sunkesnį ir šiltesnį žiemą, gaivesnį ir lengvesnį vasarą.
Eterinių aliejų molekulės yra tokios mažos, kad lengvai patenka per plaučius į kraujotaką ir išnešiojamos po visą organizmą. Eteriniai aliejai naudojami tūkstančius metų ir netgi laikomi alternatyva tradiciniai medicinai, nes turi daug gydomųjų savybių. Aromaterapijoje naudojami kaip prevencinė priemonė, padedanti išvengti peršalimo, streso, nuovargio, odos priežiūrai ir kitiems negalavimams gydyti. Eteriniai aliejai gali būti nuotaiką keliantys, padedantys nugalėti nerimą, baimes, nuovargį.
Eterinių alieju naudojimas labai paprastas, kelis lašus eterinių aliejų galima užlašinti ant grindų šluostės. Plaunant grindis visi namai prisipildys gaivaus aromato. Galima lašinti ant neglazūruotos keramikos dirbinių. Naudoti su specialiais eterinio aliejaus garinimo prietaisais. Taip pat eteriniai aliejai garinami aromatinėse žvakėse. Į vandenį reikia įlašinti 3-5 lašus eterinio aliejaus, galima maišyti kelių rūšių aliejus arba naudoti eterinių aliejų mišinius garinimui.
Parduotuvėse pasitaiko parduodamų sintetinių eterinių aliejų, kurių taip pat reikėtu vengti, jie gali ne tik erzinti uoslės receptorius, bet ir sukelti alergiją.
Labai svarbu, kad kvapai namams patiktų, todėl reikėtų rinktis malonų kvapą ir žinoti jo savybes.