Mažasis „nenoriukas“

„Ne! Ne! Ne!“ – šaukia jūsų mažasis nenuorama, trypdamas kojytėmis. Susidaro įspūdis, kas jūsų vaikas tik ir žino: „ne, nenoriu, nedarysiu“. Jis prieštarauja viskam, ką jam sako suaugusieji. Tokiame elgesyje nėra nieko neįprasto, tiesiog tai – vaikiško negatyvizmo išraiška. Mažylis paaugs ir viskas susitvarkys. Pagrindinė tėvų užduotis padėti jam išmokti sakyti „ne“ tuomet, kada iš tikrųjų to reikia. O taip pat išmokyti, kas gerai ir kas blogai, t.y. daryti teisingus pasirinkimus.

Tačiau kaip reikia reaguoti į pastovius „ne“. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į tai, kaip jūs suformuluojate savo prašymą. Jeigu jūs sakote: „Ar nori eiti į lauką? Ar valgysi košę?“, tai visiškai suprantama, kad vaikas atsakys „ne“. Ir jūs dvi valandas ruošitės į lauką arba įkalbinėsite vaiką ką nors suvalgyti. Suteikite vaikui pasirinkimą: „Ar pasiliksime namie, ar eisime pasivaikščioti į lauką? Kokią košę valgysi, grikių ar manų?“. Tuomet jis neatsakys „ne“, bet pasirinks tai, ko jis labiausiai nori tuo momentu. Tokiu būdu jūs išmokysite vaiką savarankiškai priimti sprendimus ir daryti teisingus pasirinkimus. O jeigu vaikas dar mažas, kad pasirinktų, tuomet sakykite tvirtai ir įtikinamai, o ne klauskite. Pavyzdžiui: „Einam pasivaikščioti, Pusryčiausime“. Bėda ir tame, kad daugelis tėvų mano, kad dviejų – trijų metų vaikas dar per mažas, kad galėtų rinktis ir kad jis privalo besąlygiškai paklusti tėvų valiai. Deja, tokia pozicija tik iššaukia audringą pasipriešinimą, kaprizus ir agresiją, iš vaiko pusės.

Atkreipkite dėmesį ir į tai, kaip jūs sakote vaikui „negalima“. Jeigu jūsų draudimas skamba griežtai arba tonu, kuris neleidžia prieštarauti, tuomet tai gali išprovokuoti vaike užsispyrimą ir tendenciją primygtinai pasiekti savo, kiek jam tai bekainuotų. Geriau paaiškinkite vaikui, kodėl negalima liesti karštą arbatinuką, benamę katę ir t.t.. T.y. argumentuokite savo draudimą, o ne apsiribokite vien tik „neliesk, nelįsk, neatidarinėk“. Juk patys puikiai žinote, kad uždraustas vaisius saldus ir taip norisi to, kas negalima.

Na, o jeigu įkalbinėjimai nepadeda ir mažylis vis vien šaukia „ne“? Tuomet pabandykite sužaisti su juo tokią sceną: „Oi, kas gi čia tau už ausytės? Mažasis „nenoriukas“? Pažiūrėkim, koks jis puikus! Paglostykim jį ir jis nusiramins“. Vaikas turi pakankamai išvystytą vaizduotę, kad įsivaizduotų „mažąjį nenoriuką“. Tokiu būdu jūs nukreipsite vaiko dėmesį, jis nusiramins ir užmirš priežastį, dėl ko kilo nepasitenkinimas.

Nereikalaukite iš mažylio nepriekaištingo paklusnumo. Geriau padėkite jam tapti savarankiška asmenybe.

(Apsilankyta 214 viso, 1 šiandien)


Similar Posts