Mažasis „kodėlčius“

Jūsų namuose apsigyveno „kodėlčiukas“? Su kuo jus ir sveikiname! Ne, mes visai nejuokaujame. Tiesiog jūsų vaikas perėjo į kitą gyvenimo (išsivystimo) etapą, kuris vadinasi – „Kas? Kur? Kada?“. Mažylis ne tik stebi pasaulio įvairovę, bet ir stengiasi išsiaiškinti kai kuriuos, jam nesuprantamus, tačiau pakankamai dėsningus reiškinius. Pavyzdžiui, stebėdamas, kaip lyja lietus, pradeda domėtis, kodėl susikaupia debesys. Arba, kodėl lėktuvas skrenda, tačiau neplaukia kaip laivas.

Įdomiausia tai, kad 4 – 6 metų vaikų klausimai yra gilūs ir netgi turintys filosofinių motyvų. Todėl neretai jie priverčia suaugusiuosius susimąstyti, o nežinant atsakymo, vėliau pavartyti literatūrą pagal užklaustą temą.

Pažįstama situacija ar ne? Ypač tėvai nepatogiai jaučiasi tuomet, kada nežino, kaip teisingai atsakyti savo mažyliui. Juk, kaip taisyklė, po vieno klausimo seka dešimtys kitų. Kartais taip vyksta todėl, kad mama ar tėtis nelabai suprantamai paaiškino. Tačiau atsakyti iškart „suprantama“ vaikui kalba, pakankamai sunku, ypač, jeigu klausimas buvo užduotas tada, kada jūs buvote užsiėmęs.

Ar galima išvengti klausimų, kurie jus „įvarytų į kampą“? Žinoma galima, bet Nereikia. Nes, jeigu jūs bent kartą praignoruosite savo vaiko klausimą, jis: pirmiausia supyks; antra, ateityje jis taip pat lengvai ignoruos jūsų klausimus, prašymus ir nurodymus; trečia, jūsų abejingumas gali privesti prie to, kad vaikas ir pats nustos domėtis, svarbiais jo intelekto vystimuisi, klausimais; ketvirta, „kodėlčiukas“, negavęs laukto atsakymo, vis vien nepaliks jūsų ramybėje, o tai bereikalingas jo ir jūsų nervų tampymas.

Nebijokite, juk prieš jus maži (tačiau labai atkaklūs vaikai), o ne filosofijos ir medicinos mokslų daktarai. Priešingai, visiems suaugusiems verta pasimokyti tokio atkaklumo, siekiant savo tikslų, kaip kad jie. Ir taip, kad „neatsitrenkti veidu į purvą“, jums reikia išspręsti sekantį klausimą: „kaip atrasti atsakymus į tokią daugybę klausimų?“. Atsakymas gana paprastas – pakanka įsigyti keletą variantų vaikiškos enciklopedijos, pavyzdžiui: „Kas? Kur? Kada?“, „kas yra gerai ir kas yra blogai?“ ir panašūs leidiniai, bei juos pastudijuoti. Galbūt skamba kiek naivokai ar keistai, tačiau, netgi būnat stipriai užsiėmusiam darbe arba namie, galima rasti 5 – 10 minučių tokiam įdomiam užsiėmimui. Ir po kelių dienų, jūs pamatysite patys, kad daug ko nežinojote, todėl negalėjote tinkamai paaiškinti to savo vaikui. Taip, kad linkime gero skaitymo ir genealių klausimų jūsų vaikams.

(Apsilankyta 199 viso, 1 šiandien)


Similar Posts