Kompiuteris – dar viena priklausomybė?

Šiandien dažnai galime išgirsti apie tai, kad vaikai patiria smurtą ir prievartą. Tačiau yra ir mažiau pastebimų grėsmių, nuo kurių turėtume stengtis juos apsaugoti. Viena iš jų – priklausomybė kompiuteriui.    

Gyvename amžiuje, kai informacinės technologijos vystosi taip sparčiai, jog mes vos spėjame žengti koja kojon su visomis naujovėmis. Kompiuteris – jau įprastas daiktas ir namuose, ir mokyklose. Net ir darželinio amžiaus vaikai moka naudotis šiuo įrenginiu, o šiek tiek ūgtelėję, šiuo sugebėjimu gali pralenkti kai kuriuos suaugusius. Tačiau šiandien prie kompiuterių (žaisdami kompiuterinius žaidimus ar naudodamiesi internetu) vaikai praleidžia vis daugiau laiko, kurį galėtų panaudoti kitoms veikloms.

Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad kompiuteriniai žaidimai turi įtakos vaikų kompiuterinio raštingumo lavėjimui, nes žaidimų metu vaikai lavina savo gebėjimą skaityti ir suvokti trimačius vaizdus. Kai kurie autoriai pastebi, kad gebėjimas naudotis kompiuteriu šiek tiek gerina vaikų mokyklinius rezultatus. Kompiuteriu dirbantys ar žaidžiantys vaikai lavina savo kognityvinius sugebėjimus (abstraktų mąstymą, planavimo įgūdžius, žodyną ir vizualinę-motorinę koordinaciją) bei atsako stilius (taip pat ir pamėgdžiojimą). Tačiau kol kas nėra vieningos nuomonės, ar kompiuteriniai žaidimai gerina vaikų socialinius įgūdžius, ar atvirkščiai – šis pomėgis susijęs su vienatvės ir depresijos atsiradimu.
 
Problemos, kylančios dėl per dažno kompiuterinių žaidimų ar interneto naudojimo, paprastai tampa akivaizdžios tik po tam tikro laiko. Vaikai, praleisdami vis daugiau laiko prie kompiuterio, po kelerių metų pradeda jausti įvairius skausmus. Jei jie prie kompiuterio sėdi netaisyklingai, gali atsirasti kaulų ir raumenų sistemų sutrikimų. Kompiuterių ir kompiuterinių žaidimų naudojimas gali sukelti regos, neurologinių ir kitų fiziologinių pokyčių augantiems vaikams ir paaugliams. Nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio gali būti ir viena iš nutukimo priežasčių. Internetu laisvai pasiekiami pornografijos ar smurto vaizdai yra dar vienas pavojus. Nuo jų gana sunku apsaugoti mažylius, nors antivirusinės programinės įrangos gamintojai stengiasi pasiūlyti įvairių sprendimų vaikų saugumui padidinti. Tačiau idealaus varianto nėra, ir tėvai bei mokytojai neturėtų to pamiršti.
 
Akivaizdu, kad visiškai atriboti vaikų nuo kompiuterių negalime, ir net nereikia stengtis to daryti. Gyvendami šiuolaikinėje visuomenėje, kiekvienas esame priverstas išmokti naudotis naujomis technologijomis. Todėl vaikams, įsisavinusiems kompiuterių naudojimosi pradmenis, yra gerokai lengviau prisitaikyti prie šiandienos iššūkių. Jei tik pavyksta neperlenkti lazdos ir išvengti piktnaudžiavimo kompiuteriu, galime nepajusti jokių neigiamų ir nepageidaujamų pasekmių.
(Apsilankyta 996 viso, 1 šiandien)


Similar Posts