Kodėl paauglius traukia „blogos“ kompanijos?
Yra žinoma, kad „perspėti visada lengviau, negu gydyti“. Todėl tėvai dažnai nori suvaržyti vaiką „per rankas ir kojas“. Tačiau apriboti vaiko laivę pasirenkant draugus bei per didelis noras apsaugoti, atima iš jo galimybę pačiam atskirti gerus žmones nuo blogų.
Auklėjimas, susidedantis vien tik iš draudimų, daugumoje atvejų priveda prie maišto ir noro padaryti priešingai, nei sako tėvai. Tuomet jis specialiai sieks patekti į tą, „blogą“, kompaniją, kad sužinoti, kuo gi saldus tas – „uždraustas vaisius“. Dažniausiai tai įvyksta paauglystėje. Nors tam laikotarpiui pagrindinės vertybės jau turėtų būti susiformavusios, tačiau šioje vietoje pas vaiką tuštuma. Todėl jis greitai ir chaotiškai siekia užpildyti susidariusį vakuumą viskuo, kas tik papuola po ranka.
Be abejonės, dalyvauti vaiko gyvenime būtina. Tačiau jam reikia suteikti galimybę laisvai pasirinkti esmines kryptis, santykyje su aplink jį supančiu pasauliu. Leiskite jam pačiam pasirinkti pomėgius bei draugus. Nepriimkite visų naujų, vaiko, draugų, kaip priešų. O jeigu, kuris nors iš jų, kelia nerimą, pasistenkite subtiliai pasakyti apie tai savo vaikui. Paaiškinkite, kodėl jūs nerimaujate. Gerai, jeigu vaikas žinos, kad be baimės gali pakviesti draugus ar bendraklasius pas save namo.
Psichologai laikosi tokios nuomonės, kad vaikai, išaugę normaliose šeimose, kuriose egzistuoja harmonija tarp tėvų ir vaiko, retai tampa blogų kompanijų „aukomis“. Bet jei namuose nuolatos vyksta barniai, svaidomasi keiksmažodžiais, su laiku vaikas pripranta ir tokius santykius priima kaip norma. Todėl, patekęs į socialiai pavojingą aplinką, jausis kaip namie.
Taip pat, į blogas kompanijas, retai patenka tie vaikai, kurie turi mažai laisvo laiko. Pasirūpinkite, kad vaikas tūrėtų platų ratą interesų, vertybių ir supratimų, kurie atitinka jūsų požiūrį į gyvenimą. O svarbiausia, kad jis mėgtų ir vertintų bendravimą su jumis. Kuo didesnis bus jo akiratis, kuo įdomiau jam bus gyventi, tuo mažesnė tikimybė jam patekti į blogą kompaniją.
Bet kuriuo atveju vaiku reikia pasitikėti. Tuomet ir jūs galite tikėtis, kad jis pasitikės jumis. O taip pat atvirų ir nuoširdžių pokalbių, kurių metu yra didesnė galimybė išvengti aštrių ir konfliktinių situacijų.