Knarkimo gydymas
Knarkimas – tai garso fenomenas, atsirandantis vibruojant viršutinių kvėpavimo takų tam tikroms minkštų audinių dalims. Geriausiu atveju, knarkimas sukelia juoką, tačiau dažniausiai knarkimas vertinamas kaip nemalonus buitinis reiškinys. Tačiau knarkimas turi neigiamą poveikį aplinkiniams: partneris arba šeimos nariai negali išsimiegoti, dieną yra mieguisti, atsiranda lietinis nuovargis ir depresija, kartais – agresyvumas, gyvenamosios vietos keitimas, ir kiti socialiniai reiškiniai.
Profesionaliu požiūriu knarkimas – tai daugiau ar mažiau išreikštos hipoksijos, t.y. deguonies nepakankamumo požymis, kurį akivaizdžiai parodo kvėpavimo sustojimas miego metu. Audinių, organų, o ypač nervų ląstelių deguonies nepakankamumas priveda prie aktyvaus organizmo senėjimo. Hipotalamo – hipofizės nepakankamumas gali pabloginti situaciją, vis dažnėja ir ilgėja kvėpavimo centro sutrikimai, didėja infarkto ir insulto atsiradimo rizika. Kardiologai teigia, kad 37 proc. staigių koronarinių mirčių (nuo infarktų) yra susijusios su kvėpavimo sustojimu miego metu, o kvėpavimo sustojimai yra šių infarktų „paleidžiamasis mechanizmas“. Remiantis statistika, nuo kvėpavimo sustojimo miego metu kenčia 25-30 proc. knarkiančiųjų.
JAV Nacionalinės miego sutrikimų komisijos duomenis, jeigu žmogus kenčia nuo kvėpavimo sustojimo, tai:
• Šeimyninio ir visuomeninio gyvenimo kokybė sumažėja 15 kartus;
• Sergamumas ir mirtingumas padidėja 12,5 karto;
• 2,5 karto daugiau automobilių avarijų su mirties atvejais padaro pacientai, kenčiantys nuo kvėpavimo sustojimo.
Nors knarkimas ir jį lydintys kvėpavimo sustojimai yra labai paplitę, dauguma atvejų lieka nediagnozuoti ir negydyti.
Specializuota diagnostika susideda iš fibroskopinio tyrimo ir polisominiografijos.
Fibroskopinio tyrimo metu lanksčiu fibroskopu (jo diametras tik 3 mm) apžiūrimi viršutiniai kvėpavimo takai (nosies ertmė, nosiaryklė, liežuvio šaknis, balso stygos ir kt. struktūros), atliekami specialūs bandymai, kurių tikslas – nustatyti knarkimo priežastį. Polisominografija atliekama mobiliuoju kompiuteriniu moduliu. Kaip naudotis prietaisu pacientui paaiškinama konsultacijos metu. Tyrimas atliekamas paciento namuose, nedalyvaujant gydytojui. Kitą dieną įranga grąžinama gydytojui, kuris iššifruoja ir išanalizuoja miego parametrų įrašą, sudaro individualų gydymo planą.
Bioterapijos ir Revitalizacijos Centre gydant knarkimą ir obstrukcinės miego apnėjos sutrikimus taikomos naujausios chirurginės procedūros. Pažangiausia iš jų – Pillar procedūra.