Kiaulytė – vaikiška infekcija ?

Kiaulytė (epideminis parotitas) – tai viena is Vaikystės ligų, sukeliama Paramoxi parotidis viruso ir pasireiškianti ilgiausiu inkubaciniu (slaptuoju) laikotarpiu. Nuo infekcijos patekimo į organizmą iki simptomų atsiradimo latentinis periodas Gali trukti net tris savaites. Dažniausiai jis tęsiasi 14-25 dienas (vidutiniškai 18 dienų). Paprastai yra Sunku Nustatyti viruso šaltinį, kadangi kitus asmenis galima užkrėsti ir Likus savaitei iki ligos pasireiškimo. Dažniausiai užsikrečiama žiemą ir pavasarį. Virusas Gali būti nustatomas užsikrėtusiojo seilėse šešias dienas iki ir devynias dienas po paausinių liaukų patinimo. Nors kartą persirgus kiaulyte, įgyjamas ilgalaikis imunitetas.

Kiaulytė yra ūminė virusinė infekcija, perduodama oro-lašeliniu keliu ar Tiesioginio kontakto metu. Paprastai užsikrečiama nuo kito Žmogaus uogiene kosint ar čiaudint. Virusas patenka per nosi ar burna į kvėpavimo takus, tada keliauja kraujo srove per Visą organizmą. Sukėlėjas Gali patekti I bet kuri organa: inkstus, skydliaukę, kasa, Lytinės ir seilių liaukas. Dažniausiai įsiskverbia į vieną iš paausinių liaukų, esančių žando srityje prieš pat ausį.

Ši infekcija yra Mažiausiai perduodama kitiems asmenims palyginus su kitomis penkiomis didžiausiomis vaikystės ligomis, kadangi reikalingas pakankamai Artimas ir ilgas Kontaktas su sergančiuoju ar sukėlėjo nešiotoju, Kad virusas patektų į organizmą. Kiaulyte Dažniausiai serga vaikai TARP šešerių ir aštuonerių metų amžiaus. Retai kada kiaulyte suserga vaikai iki vienerių metų amžiaus, kadangi jie dar Turi iš mamos gautus antikūnus. Taciau jau šiandien dauguma vaikų yra paskiepijami MMR vakcina (angl. tymų, kiaulytės, raudonukės – vakcina prieš tymus, kiaulytę ir raudonukę) ir taip sumažinamas sergamumas.

Pagrindiniai simptomai

Kiaulytė paprastai prasideda prasta savijauta ir palaipsniui didėjančia temperatūra. Būkite viso organizmo intoksikacijos, ligonius kankina nemalonus pojūčiai apatiniame žandikaulyje, yra matomas paausinės liaukos pabrinkimas. Dažniausiai ištinsta vienos, kartais Abiejų veido pusiu liaukos. Vėliau temperatūra Gali pasiekti net 40oC. Pacientas skundžiasi galvos, ausų ir gerklės skausmais, vėmimu, šaltkrėčiu. Užsitęsus infekcijai, patinimas pasidaro itin skausmingas, ypač kramtymo ar rijimo metu. Vaiko ausies speneliai tampa dideli ir smarkiai išsikiša į priekį, tad Veidas Gali atrodyti labai ištinęs ir yra skausmingas. Skausmas sustiprėja, kai praveriama burna ir bandoma kalbėti ar valgyti, ypač rūgščius produktus. Pacientas praranda apetitą, pradeda kristi svoris. Paprastai liaukų patinimas tęsiasi apie keturias dienas, taciau sunkesniais atvejais išlieka ilgiau kaip savaitę.

Diagnozė

Gydytojas kiaulytę paprastai diagnozuoja Remiantis paciento nusiskundimais ir objektyvaus tyrimo duomenimis. Ypač svarbus požymis yra paausinės liaukos pabrinkimas. Norint pavirtinti diagnozę, laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai rutiniškai neatliekami.

Kiaulytės komplikacijos

Nors Stiprus paausinės liaukos skausmas ir aukšta temperatūra sukelia nemalonius pojūčius, labiausiai Nerima tureti kelti infekcijos Patekimas i kitus organus.

Jeigu paramikso virusu užsikrečia suaugęs vyras, tai net 20-30 proc. atveju sukėlėjas, keliaudamas kraujo srove, Gali patekti ir i Lytinės liaukas. Taip sukeliamas sėklidžių uždegimas (orchitas), Pasireiškiantis stipriu skausmu, patinimu ir padidėjusia kūno temperatūra. Uždegimas paprastai prasideda po savaitės, kai išryškėja pirmieji kiaulytės simptomai. Remiantis moksliniais tyrimais nustatyta, Kad Dažniausiai pakenkiama tik viena sėklidė. Taciau tai yra gana pavojinga infekcija, galinti sukelti nevaisingumą, bet taikant tinkamas gydymo priemonės, vaisingumas Gali ir Sugrįžti. Be to, dar lytiškai nesubrendusiems ir lytinio gyvenimo nepradėjusiems berniukams sėklidžių uždegimas pasitaiko itin retai.

Moterims paramikso virusas Gali sukelti kiaušidžių uždegimą, taciau ne toki stipru kaip sėklidžių uždegimą vyrams. Be to, Lytiniu Šių liaukų pakenkimas neturės įtakos vaisingumui.

Labai retai šis virusas sukelia pankreatitą – kasos uždegimą, ausies Labirinto uždegimą (labirintitas), prostatos uždegimą (prostatitą), dehidrataciją, elektrolitų balanso sutrikimus.

Dazniau kiaulytės sukėlėjas Gali pakenkti smegenų dangalams, sukeldamas Jų uždegimą, kitaip vadinama meningita. Meningitas paprastai pasireiškia 3-10 dieną po ligos simptomų atsiradimo. Tai yra viena iš sunkiausių komplikacijų, kuri reikalauja ypatingo gydytojo Dėmesio ir tinkamos ligonio priežiūros. Yra Svarbu anksti Nustatyti Paramoxi viruso sukeliamus meningito simptomus. Dažniausiai ligoniui labai skauda galvą, jis vengia ryškios šviesos, kadangi joje skausmas itin sustiprėja. Paprastai pacientą pykina, Gali prasidėti vėmimas. Tiriant objektyviai, galima Nustatyti tipišką kaklo raumenų rigidiškumą. Jam būdinga, Kad pacientas Negali prilenkti smakro prie Krūtinės, jaučiamas kaklo raumenų įtempimas.

Kiaulytės gydymas ir profilaktika

Pagrindinis kiaulytės gydymo tikslas yra palengvinti ligos simptomus. Patariama gulėti lovoje tol, kol aukšta temperatūra ir liaukų patinimas nuslūgs. Norint numalšinti skausmą, karščiavimą ar Sumažinti paausinės liaukos patinimą, galima pavartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Pacientui Turi buti užtikrinamas pakankamas skysčių kiekis, Kad nepasireikštų dehidratacijos požymiai. Jeigu ligonis Negali gerti, Reikalinga pradeti intraveninę skysčių infuziją. Rekomenduojamas ir burnos skalavimas šiltais ramunėlių tirpalais.

Jeigu kiaulyte užsikrečiama ankstyvoje vaikystėje, minētos komplikacijos pasitaiko retai, specialių profilaktikos ar gydymo PRIEMONIŲ imtis nereikia. Vaikai Gali Grįžti į darželius ar mokymo institucijose, kai nukrenta temperatūra ir paausinės liaukos tampa normalaus dydžio. Taciau patariama sergantį vaiką atskirti nuo sveikų 9-11 dienų.

Šiuo metu yra Rekomenduojama skiepyti visus vaikus MMR vakcina, kuri Suteikia ilgalaikį imunitetą ir sumažina sergamumą tymais, kiaulyte ir raudonuke. Lietuvoje vaikai skiepijami du kartus: 15 mėnesių ir 12 metų amžiaus.

www.infomed.lt

(Apsilankyta 528 viso, 1 šiandien)


Similar Posts