Kaip įveikti kūdikio prakaitinę
Mielas kūdikėlis – didelis džiaugsmas. Bet ne visada su mažyliu išgyvename tik malonius rūpesčius. Jų dažniausiai kelia kūdikio priežiūros sunkumai, atsirandantys dėl nežinojimo, ar viskas daroma teisingai. Gana dažnai susirūpinama, kai, atrodo, sveiką mažylį išberia smulkiais rausvais spuogeliais. Gydytojai juos vadina kūdikių prakaitiniu bėrimu. Kaip jo išvengti ir ką daryti, kad jis išnyktų? Šie klausimai jaudina daugelį, ne tik jaunus tėvus. Į juos atsakė Kauno apskrities ligoninės filialo Krikščioniškųjų gimdymo namų naujagimių gydytojos.
Kūdikių prakaitinis bėrimas – tai neinfekcinis uždegimo procesas, atsirandantis dėl netinkamos odos priežiūros ar perkaitimo.
„Jei kūdikį labai šiltai rengiame, sukame į antklodes, apkamšome didelėmis pagalvėmis, plečiasi prakaitų liaukų latakai ir juos supantys kapiliarai, atsiranda prakaitinis bėrimas. Tai smulkūs rausvi mazgeliai – papulės, dažniausiai susidarančios pilvo, krūtinės srityse, ant veidelio, kaklo, rečiau –galūnių.. Tad ką daryti? Pradėkime nuo pradžių.
Prisiminkime odos anatomiją ir fiziologiją
Žmogaus oda susideda iš dviejų sluoksnių – epidermio ir dermos (tikrosios odos).
Epidermis – išorinis odos sluoksnis, susidedantis iš raginio ir bazinio sluoksnio (raginį sluoksnį sudaro nuolat besilupančios negyvos ląstelės, o baziniame gaminasi naujos ląstelės). Po epidermiu esanti derma – tai purus jungiamasis audinys, kuriame yra prakaito ir riebalinės liaukos bei plaukų šaknys.
Oda atlieka kelias funkcijas – apsauginę (saugo nuo neigiamų išorinių poveikių), šalinamąją (su prakaitu iš organizmo pašalina medžiagų apykaitos produktus), termoreguliacijos (organizmas prisitaiko prie aplinkos temperatūros), kvėpuojamąją (oras į organizmą patenka ne tik pro plaučius, bet ir pro odos kraujagyslių sieneles vyksta dujų apykaita), juntamąją (odoje yra lietimo, temperatūros ir skausmo receptoriai) ir sintezės (odoje gaminasi vitaminas D, pigmentas melaninas, apsaugantis žmogų nuo ultravioletinių spindulių veikimo).
Visos išvardytos odos savybės yra universalios, būdingos ir vaikams, ir suaugusiems.
Kodėl naujagimio oda jautri ir neapsaugota?
Naujagimių oda turi keletą ypatybių, dėl kurių mažas žmogelis yra neapsaugotas. Todėl tėvai turėtų žinoti, kaip tinkamai ją prižiūrėti. Pasak naujagimių gydytojos Lilijos Banėnienės, naujagimio raginis sluoksnis yra labai plonas – 3–4 ląstelių. Kaip tik šis sluoksnis atlieka apsauginę funkciją, todėl naujagimio oda yra lengvai pažeidžiama. Plona oda neužtikrina pakankamos termoreguliacijos, todėl naujagimiai labai greitai perkaista ar atvėsta. Naujagimio odoje yra gausus kapiliarų tinklas. Ši savybė lemia greitesnį infekcijos plitimą ir apsauginė funkcija yra silpnesnė negu suaugusiojo. Kita vertus, gausus kapiliarų tinklas užtikrina spartesnę dujų apykaitą ( kūdikis beveik „kvėpuoja oda“), ir ši funkcija yra daug kartų intensyvesnė negu suaugusiojo. Vaiko odoje yra gausu vandens (naujagimio odoje yra 80–90 proc., o suaugusio – 65–67 proc. vandens). Plona oda aukštesnėje aplinkos temperatūroje greitai praranda drėgmę ir tampa sausa. Be to, kūdikio odoje nedaug melanino, todėl oda neapsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio.
Naujagimių odos priežiūra
„Svarbiausias dalykas yra saugoti kūdikio odelę ir netrukdyti jai kvėpuoti”, – sako naujagimių gydytoja L.Banėnienė.
Optimali aplinkos temperatūra
Tai viena svarbiausių sąlygų norint tinkamai prižiūrėti odą. Kūdikio odos termoreguliacija silpna, todėl oda negali palaikyti nekintamos kūno temperatūros keičiantis aplinkos temperatūrai. Kambaryje, kuriame gyvena kūdikis, nuolat turėtų būti apie 20º šilumos (perkaitus gali atsirasti prakaitinis bėrimas), pakankamai erdvės, nuolat cirkuliuoti grynas oras. Kuo dažniau vėdinkite kambarį, kuriame kūdikis žaidžia, miega, gyvena. Nerenkite jo per šiltai nei dieną, nei naktį…
• Maudymas
Sveiką kūdikį būtina maudyti kasdien. Jei oda nepakitusi, papildomų priemonių naudoti nereikia. Į vonelę pilame apie 37ºC temperatūros vandens iš čiaupo (vandens virinti nereikia), o muilą naudojame 1–2 kartus per savaitę.
Jei kūdikėlio odelė linkusi sausėti, maudymo metu į vonelę galime įpilti šaukštelį specialaus aliejaus.
„Jei kūdikį vargina prakaitinė, jį reikėtų maudyti kasdien, įpilant į vonią pavyzdžiui, ramunėlių, lakišiaus, ąžuolo žievės vaistažolių mišinio”, – pataria naujagimių gydytoja Lilija Banėnienė.
Po maudynių kūdikio odelę labai atidžiai nusausinkite, ypač raukšles. Galite naudoti aliejų, tačiau būkite itin atidūs – oda pasidaro slidi, ir kūdikis gali išslysti iš rankų. Odos rankšluosčiu netrinkite, nusausinkite priglausdami rankšluosčiu.
• Odos drėkinimas
Vaiko odą apžiūrinėkite kiekvieną dieną. Jei pastebėjote sausus plotus, juos sudrėkinkite intensyviu drėkinamuoju kremu ar losjonu. Taip pat tinka naminės priemonės – saulėgrąžų ar alyvų aliejus (prieš naudojimą aliejų pakaitinkite), uždegimą slopinantis medetkų aliejus arba kitas aliejus, skirtas kūdikio odos priežiūrai.
• Raukšlių priežiūra
Atidžiai prižiūrėkite raukšlių odą – kirkšnis, kaklą, kelius ir kt. „Nupraususios gerai nusausinkite linkusią šusti odą ir tepkite ją specialiais kremais, kurių sudėtyje yra cinko oksido. Kremu tepkite užpakaliuką po kiekvieno prausimo. Raukšlėms prižiūrėti tinka ir specialūs prausikliai. Tačiau negalima kremu tepti visos odos – tai trukdo jai kvėpuoti”, – pataria vaikų gydytoja.
• Oro ir saulės vonios
Saikingos saulės vonios yra būtinas odos higienos elementas, svarbi profilaktinė priemonė nuo prakaitinio bėrimo ir iššutimų. Vystydami kūdikį leiskite jam pabūti nuogam – tegul pasimuisto, pakrykštauja, tai ne tik geros emocijos, bet normalizuojasi prakaito liaukų veikla, oda geriau kvėpuoja. Labai efektyvios oro vonios, trunkančios 10–15 min. Vasarą jas galima daryti atvirame lauke. Paguldykite kūdikį sode medžių pavėsyje, verandoje ar po tentu. Svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių. Rudeniop, be abejo, reikės apsieiti be saulės vonių, bet oro vonias galima puikiai atlikti ir kambaryje.
Kokios dažniausios tėvelių klaidos?
• Tėveliai dažniausiai bijo naujagimį maudyti, kol nenukrito virkštelė. Nebijokite to daryti! Vandens virinti nereikia, tik po maudynių nuvalykite virkštelę virintu vandeniu ir nusausinkite ją.
• Dažnai tėveliams atrodo, kad lauke šalta, ir vaikutį aprengia per šiltai. Nesukime mažojo į antklodę, jei patys dėvime tik ploną švarkelį. Ypač ši rekomendacija svarbi tėveliams, kurių kūdikiai serga prakaitine. Renkime mažylius tik natūralaus pluošto rūbeliais.
• Vasarą labai svarbu kūdikius saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, Gaila žiūrėti, kai nepatyrę tėvai laiko klykiantį mažylį pliaže atviroje saulėje valandų valandas. Taip jis gali ne tik stipriai suprakaituoti, bet ir gauti saulės smūgį.
• Naudokite priemones nuo vabzdžių įkandimų. Kambariuose į langus įdėkite apsauginius tinklelius, o, vykdami į gamtą, naudokite apsauginius kremus arba aerozolius nuo vabzdžių, tinkamus kūdikiams.
• Maudynės jūroje, ežere nedraudžiamos, bet nepamirškime aukščiau paminėtų kūdikių odos savybių ir funkcijų (kad oda gali infekuotis, atšalti).
• Naujagimių drabužėlius skalbkime priemonėmis, kurių sudėtyje nėra šarminių medžiagų. Tai gali būti švelnus vaikiškas muilas, losjonas, dušo želė, aliejus, specialūs skalbimo milteliai, neturintys dažų, papildomų kvapų, konservantų (parabenų), todėl tinka kūdikių ir jautrių alergiškų žmonių rūbams skalbti. Skalbinius reikėtų kelis kartus praskalauti ir kruopščiai išlyginti karštu lygintuvu.
„Jeigu, nepaisant geros ir teisingos priežiūros, odos pakitimai išlieka, būtina kūdikį ištirti, ar neserga žarnyno disbakterioze, rachitu, alerginiu dermatitu arba kita patologija, ir atitinkamai gydyti Atsiradus pūlingo bėrimo požymiams, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją”, – pataria naujagimių specialistė.