Kaip išmokyti vaiką tvarkos?

Kuomet jūs nustosite žirglioti tarp mašinėlių, lėlių ir kitų žaislų, bijodami juos sulaužyti ar išsisukinėti kojas? Tokį klausimą sau užduoda daugelis tėvų, veltui bandydami išmokinti dviejų metų vaiką sudėti savo daiktus ir žaislus į vietas. Atsakymas paprastas: grįžkite į praeitį, t.y. pradžioje disciplinuokite save, o po to jau reikalaukite iš vaiko. Juk vaikai paveldi iš mūsų ne tik gerąsias savybes, bet ir blogąsias.

Jeigu tėtis, nusiimdamas kojines, padeda jas po kėde ar sofa, vietoje to, kad jas nunešti prie nešvarių drabužių ar į skalbyklę, tai ir vaikas, vieną gražią dieną paseks tuo pavyzdžiu. Ir nėra jokios prasmės vaiką už tai barti, nes jis elgiasi taip, kaip jo mylimas tėtis. Arba, pavyzdžiui, jeigu mama išmėto savo rankinės turinį arba kosmetiką, tai jos mažoji dukrelė, ateityje, taip pat laikysis tokios tvarkos. Atsiminkite, jūs patys parodėte tokią tvarką.

Vaikams patinka, kada daiktai guli savo vietose. Jie, tarytum intuityviai jaučia, kad lengviau rasti tai, kas padėta tiksliai tam skirtoje vietoje, o nesimėto po lovą ar dar kur nors.

Štai, keletas paprastų taisyklių, kurių laikantis, pas jus visuomet bus tvarka ir jūs galėsite išmokyti mažyli būti tvarkingu:

1. Visada, bet kokiomis aplinkybėmis, dėkite daiktus į savo vietas. Tam jūs sugaišite kelias minutes, užtat sutaupysite laiko ir nervų, kuriuos išeikvosite beieškodami vieno ar kito daikto.

2. Visuomet pasiklokite lovą ir išneškite nešvarius indus į virtuvę. Tai reikalinga daryti, kad išvengtumėte trauminių situacijų, kadangi indai, kaip žinia, dužta. O tai reiškia, kad dar nevisiškai koordinuoti mažylio judesiai, gali tapti susižalojimo (susipjaustimo) priežastimi.

3. Pripratinkite vaiką susidėlioti savo žaislus. Nuo kokio amžiaus? – paklausite jūs. Pradėkite nuo tada, kada nupirkote vaikui pirmąjį barškutį. Išskirkite žaislams lentyną arba dėžę ir vaikas stebės, kaip mama ar tėtis deda jo mėgstamus žaislus į tam skirtą vietą. Septynių – aštuonių mėnesių, kada vaikas jau užtikrintai šliaužioja, įtraukite ir jį į šį procesą. Galite pasakyti: „Atnešk man mašinėlę, kamuoliuką …“ ir jis su džiaugsmu išpildys jūsų prašymą. O metų vaikui galima nupirkti krepšį, jam tikriausiai bus įdomu į jį sumesti savo „turtą“.

4. Kartą per savaitę tvarką namuose darykite, visa šeima, kartu. Tegul kiekvienas šeimos narys turės jam skirtą užduotį, atitinkančią ne tik jo interesus, bet ir amžių.

Tokia, šeimyninė, talka ne tik taps gera galimybe suvienyti šeimą, bet ir naudingai praleisti laiką. Be to, būtent toks pavyzdys, ugdo vaike įprotį susitvarkyti paskui save, o taip pat jis įgyja naujų bei naudingų įgūdžių. Visada ir viską darykite su džiaugsmu bei malonumu, ir viskas bus gerai.

(Apsilankyta 135 viso, 1 šiandien)


Similar Posts