Ką valgo pirmūnai
Moksleiviai, mokymosi metu, praranda 25% energijos gautos per mitybą, todėl labai svarbu, kad vaikai gautų reikalingą kiekį kalorijų. 7 – 10 metų vaikai turi gauti 2000 kkal. per parą, 11 – 14 metų – 2400 – 2600 kkal., o 16 metų – apie 3000 kkal. per parą. Tačiau, kad įgyti reikiamą kiekį kalorijų, moksleivių nereikėtų maitinti greitai paruošiamu maistu, dešra ar šokoladiniais batonėliais.
Ryte, gydytojai rekomenduoja, vaikui duoti košės, kad jis būtų sotus iki pietų. Košėse yra kompleksas angliavandenių, kurie palaipsniui prisodrina kraują gliukoze. Be to, kruopose yra gausu mikroelementų, taip reikalingų aktyviai smegenų veiklai. Labiausiai tiktų grikių arba avižų košė. Pusryčių asortimentą galima būtų kaitalioti, pavyzdžiui duoti varškės apkepą ar omletą. Moksleivio pusryčių asortimento neturėtų sudaryti mėsos produktai, kadangi gyvulinės kilmės riebalus organizmas ryte sunkiai įsisavina. Mieliniai ar miltiniai blynai – taip pat nėra pati geriausia išeitis, nes juose yra lengvųjų angliavandenių, kurie greitai, tačiau neilgam pasotina organizmą. Pietūs, jokiu būdu negali apseiti be sriubos, nes ji teigiamai veikia skrandžio veiklą (virškinimą) ir atstato moksleivio jėgas po pamokų. Tačiau vaikams nereikėtų duoti labai riebių sriubų ar sultinių, kuriuose apstu cholesterolio ir riebalinių rūgščių. Labiausiai tiktų vištienos sriuba arba daržovių, grybų, žuvies sriubos.
Vakarienei labiausiai tiktų baltyminis maistas, daržovės. Produktus geriausia virti arba apkepinti orkaitėje, o ne kepti keptuvėje. Kakava ir šokoladas vakare nerekomenduotini, kadangi vaikui sunkiau bus užmigti. Nakčiai vaikui geriau duoti stiklinę pieno, jogurto ar kefyro.