Ką daryti, jeigu vaikas nenori eiti į vaikų darželį?
„Nenoriu į vaikų darželį!“ – šie žodžiai skausmingi bet kuriai mamai. O ypač, jeigu ji dirba, tai vesdama vaiką į darželį ji jaučiasi esanti tikra išdavikė. Atrodytų nieko tokio, jei vienai dienai atsiprašytų iš darbo ir pabūtų su vaiku kartu. Tačiau, tai ne visada geriausia išeitis. Ir to priežastys yra kelios.
Kada vaikas tik-tik pradėjo lankyti darželį, nenoras ten eiti, baimės ir pan. – yra visiškai suprantamas dalykas. Šioje vietoje tikrai reikalinga didelė mamos kantrybė ir meilė. Nerekomenduojama mamai iškart išeiti į darbą. Pasistenkite, vaiko buvimo laiką darželyje, ilginti palaipsniui, o taip pat kažkuo jį sudominti. Padėkite jam su kuo nors susidraugauti. Mokinkitės namuose lipdyti ir piešti, kad tai galėtų daryti su kitais vaikais kartu. Arba atneškite į grupę kokį nors žaidimą, kurį galima žaisti kolektyviai. Pasistenkite prikaupti, tokių teigiamų pasiūlymų, kuriuos reikiamu momentu panaudosite, kad vaikas pats norėtų eiti, nes ten įdomiau nei namie.
Jeigu prireikė pakeisti darželį, tai adaptacijos etapai tokie pat, kaip vaikui einat pirmą kartą į darželį. Kitas reikalas, jeigu vaikas seniai lanko vaikų darželį ir vieną gražų rytą pareiškė: „Neisiu, nenoriu, palik mane namie“. Tokia reakcija visuomet turi savo priežastis ir jas būtinai reikia išsiaiškinti. Pirmiausia įsitikinkite, kad vaikas yra pailsėjęs ir neserga, nes neretai fizinė savijauta tampa, tokio nenoro, priežastimi – sirgimo požymių nesimato, o vaikas jų nesuvokia. Toks nenoras gali būti susietas ir su konkrečia problema. Jeigu jūs to užklausite tiesiai, atsakymo galite ir negauti. Pasistenkite išgauti švelnumu ir gudrumu. Pabandykite parinkti arčiausiai menamą priežastį, jūsų manymu. Jeigu pataikysite, vaikas iš kart pasidalins.
Jeigu nenoras lankyti darželį augo palaipsniui ir tapo chroniškas, didžiausia tikimybė, kad jam ten nuobodu, užsiėmimai nedomina arba jų visai nėra, vaikai palikti patys sau. Įsivaizduokite save: visą dieną sėdėti ir nežinoti kuo užsiimti, o dar paklūstant darželio režimui ir griežtoms taisyklėms, kai namuose jo laukia įdomūs žaislai, filmukai ir pan.. Jeigu neturite galimybės pakeisti situacijos, pasistenkite išmokyti vaiką save užimti: pasiimti į darželį knygų, žaidimų. Tačiau visų geriausia, kad su jais užsiimtų tie, kam tai priklauso.
Nepersistenkite, apeliuojant į vaiko sąžinę. Mamos žodžiai apie tai, kad ji privalo dirbti, kad turėti iš ko pragyventi, ir todėl jis turi eiti į darželį, gali paveikti 5-6 metų vaiką, tačiau gali palikti jo atmintyje „nuosėdas“.
Svarbiausia, kad vaikas ne susitaikytų, kad į darželį reikia eiti, bet iš tikrųjų jį pamiltų – atrastų dėl savęs kažką įdomaus. Kartais, dėl to verta pakeisti net darželį, nors padaryti tai nelengvą