Gyvenimas su depresija
Depresija – tai pavadinimas, skirtas emociniam skausmui įvardyti. Jei jums gydytojas nustatė tokią diagnozę, nepulkite į paniką, atsiminkite, kad esate ne vienas – net 10-25 procentai moterų ir 5-12 procentų vyrų serga depresija ar bent turi panašų „depresinį“ sutrikimą. Ir, kad ir kaip tai atrodytų neįmanoma, išgirdus diagnozę, depresija iš tiesų yra sėkmingai gydoma, tad žmogus gali susigrąžinti gerą nuotaiką ir gyvenimo kokybę. Šiame straipsnyje trumpai pateiksime informaciją, ko galite tikėtis iš gydymo ir kaip elgtis jo metu, bet, prieš pradedant kalbėti apie gydymą, reikia įsitikinti, ar jūsų diagnozė yra teisinga. Geriausia kreiptis į kelis gydytojus, kad šie patvirtintų ar paneigtų depresijos galimybę. Vis dėlto, jei ir esate įsitikinęs, kad jums depresija, yra keletas klaidingų mitų, susijusių su ja, kuriais turėtumėte netikėti ir netaikyti sau:
- Depresija nėra rimtas sutrikimas. Deja, tai yra netiesa ir jūs turėtumėte kuo rimčiausiai priimti šią ligą. Depresija – labai rimtas klinikinis sutrikimas, gydomas vaistais. Tad gydymą reikia priimti rimtai.
- „Aš turiu susiimti ir nugalėti ligą“. Deja, to tikrai nepakanka. Depresijos nepašalina vien žmogaus valia ar didelis noras. Reikia suprasti, kad depresija – ne šiaip kasdienio gyvenimo nepatogumas, tai ne stresiukas, o rimta liga, kurią gydo vaistai ir aplinkinių palaikymas. Svarbu, kad aplinkiniai taip pat rimtai reaguotų į šią ligą, o ne sakytų – „nieko tokio, praeis“. Depresija negali būti toleruojama.
- „Aš ją tiesiog ignoruosiu“. Tai bene pats blogiausias dalykas, kurį galite sau padaryti. Gyventi su depresija be gydymo, tikintis, kad ji praeis savaime, yra pražūtinga ir pasunkina pačią ligą.
- „Aš visą gyvenimą taip blogai jausiuos“. Tai dažniausias pacientų požiūris, kuris yra klaidingas. Tai – tik depresinis jausmas, neatitinkantis realybės. Kaip ir kitas ligas, depresiją galima išgydyti.
Apie savo ligą būtinai papasakokite savo artimiesiems bei draugams. Žinoma, jei su žmogumi nesate labai artimas, kaip ir apie kitus dalykus, taip ir apie šią ligą nebūtina pasakoti pirmam pasitaikiusiam, nebent norite susilaukti gailesčio ar kokio kito dėmesio. Bet jei aplinkiniai žmonės klausinės, kas jums, taip pat galite, jei nenorite, neatsiverti, tiesiog pakaks pasakyti, kad jums „sunkus laikotarpis“ arba „stengiatės susidoroti su sunkumais“. Daugelis žmonių stengsis užversti jus savo patarimais, tad geriau nepateikti daug informacijos.
Ko galite tikėtis iš gydymo? Depresijos gydymas – ne vienpusis, o sudėtinis, į kurį įeina gydymas vaistais, darbas su savimi (meditacija, teigiamos mintys), psichoterapija. Dažniausiai derinami visi variantai. Vaistai ir psichoterapija mažina depresijos simptomus, abiejų kombinacija – galingas ginklas prieš depresiją. Beje, tos pačios psichoterapijos esama įvairiausių rūšių, ne visos jos lygiavertės, tad svarbu atsirinkti, kuri būtent terapija yra efektyviausia. Manoma, kad „bendras kalbėjimas“ nėra itin efektyvus, daugiausia rezultatų atneša kognityvinė psichoterapija. Svarbu, kad teisingai pasirinktumėte. Ir nepamirškite, kad depresija – yra liga, o ne laikinas sutrikimas. Ligą galima išgydyti, tad neapleiskite ir depresijos, laiku kreipkitės į specialistus.