Gydomosios vonios
Vonios labai gerai veikia organizmą ir ypač naudingos žiemą, nes visą dieną tenka vilkėti storus drabužius. Vanduo ir įvairių augalų eteriniai aliejai stimuliuoją kraujotaką, mažina nuovargį, stangrina ir glotnina odą, o svarbiausia – reguliarios vonios gali apsaugoti nuo peršalimo ligų Tačiau daugelis žmonių daro klaidą darydamiesi aromatines ar žolių vonias kiekvieną dieną – tam, kad būtų pasiekti geresni rezultatai tai verta daryti 2-3 kartus per savaitę.
Taigi pirma taisyklė, prieš gulant į bet kokią vonią – reikia nusiprausti su muilu ir kempine, o tik po to gultis į gydomąją ar kosmetinę vonią. tada poveikis bus stipresnis
Antra taisyklė – jei yra ruošiama aromatinė vonia, tai aliejų reikėtų pilt į vandeni tik prieš pat lipant į vonią (eteriniai aliejai yra lakūs, jei pilsime juos dar į tuščią vonią, jie paprasčiausiai išgaruos). Dar yra žinotina ir tai, kad į vonią su eteriniais aliejais reikia įpilti pora šaukštų grietinėlės arba bet kokio augalinio aliejaus. Riebaluose eteriniai aliejai geriau ištirpsta.
SVARBU! Kartais vonios gali ir pakenkti! Pvz. karščiuojant, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Tokiu atveju, gulint vonioje svarbiausia, kad vanduo neapsemtų krūtinės ląstos aukščiau širdies ir kaklo. Vonios nerekomenduojamos sergant uždegiminėmis bei pūlingomis odos ligomis.
Na, o kiokios iš principo gali būti vonios ir ką jose galima naudoti?
Karšta-šalta, tai kontrastnės vonios siekiant pagerinti kraujo apytaką.
Vėsus vanduo – ne šiltesnis kaip 20°C. Tokia vonia tonizuoja, stiprina imunitetą, grūdina. Rekomenduojamas laikas – ne ilgiau kaip 5 minutės. Jei esate nepratę prie tokios temperatūros vandens, pradžioje pilkite 30°C vandenį, o kitų maudynių metu po truputį mažinkite vandens temperatūrą.
Neutralus vanduo – 36–37 °C temperatūros. Pasižymi raminamuoju poveikiu, puikiai tinka įtampai mažinti bei miego kokybei pagerinti.
Karštas vanduo – iki 40°C temperatūros. Tinka peršalus, kostint. Rekomenduojamas laikas – ne ilgiau 10 minučiu.
Dažniausiai vonioje naudojamos priemonės:
Putos – viena dažniausiai naudojamų priemonių. Putos ne tik aromatizuotos, pasižymi raminančiomis arba tonizuojančiomis savybėmis, bet ir valo odą. Tiesa, dušo želė arba muilo ilgam nepamirškite.
Druska – turi daugybę odai ir visam organizmui naudingų mikroelementų. Kai kurių druskų sudėtyje yra vaistingųjų augalų ekstraktų. Vonios su druska naudingos sergant peršalimo, odos ir sąnarių ligomis.
Aliejus – turi aromatinių medžiagų, veikiančių raminančiai ar tonizuojančiai. Drėkina odą, todėl, išsimaudžius tokioje vonioje, nereikia naudoti kremų.
Nuovirai – dažniausiai ruošiami savarankiškai, iš reikiamomis savybėmis pasižyminčių augalų. Pasirinktas augalas užpilamas verdančiu vandeniu, paliekamas “pritraukti” 15 minučių ir supilamas į vonią.
Nepaprastos vonios galios, arba keletas patarimų
Pieno ir medaus vonia. Visų tipų odai. 1 puodelis medaus ištirpinamas 2 l nenugriebto pieno, ir viskas supilama į paruoštą vonią.
Migdolų vonia. Sausai ir mišriai odai. Du valgomieji šaukštai migdolų miltelių sumaišomi su 1/2 stiklinės pieno, ir supilami į vonią. Be to, į ją įpilama 15 ml migdolų aliejaus.
Žvalumo suteiks neutrali vonia. Įlašinkite į vandenį kelis lašus pušų, eukalipto ar rozmarino eterinio aliejaus, kiečio nuoviro arba jūros druskos.
Raminančiuoju poveikiu pasižymi vonia su levandų ar rožių eteriniu aliejumi, liepžiedžių ar apynių nuoviru.
Stiprinanti vonia su ramunėlių, dilgėlių, beržų lapų ar pumpurų, varnalėšų šaknų nuovirais.
Depresinės nuotaikos padės atsikratyti bergamočių ir šalavijo vonios.
Nuo peršalimo gali apsaugoti kipariso, eukalipto, ramunėlių, šalavijo, kadagio, liepžiedžių, kraujažolių, citrinos ir mėtos eterinių aliejų mišinio vonios.
Spygliuočių vonia ne tik padeda išvengti peršalimo ligų, bet ir tonizuoja organizmą, mažina nuovargį, dirglumą.
Suskirdusiai odai labai naudingos medetkų vonios (1 valgomasis šaukštas žiedų į 1 l vandens). Vietoje medetkų galima naudoti jonažoles arba dilgėles (2 šaukštai žolės į 1 l vandens).
Šiurkščią odą sušvelnina citrinų vonia: į vonią supilamas vanduo, kuriame keletą valandų mirko citrinos griežinėliai, ir pagulima joje 15-20 minučių.
Porėtai odai labai naudinga acto vonia: į vandens pripildytą vonią įpilama 1/2 l acto.
Labai naudinga aliejaus ir druskos vonia. Prieš panyrant į vandenį, kūnas ištrinamas druska, suvilgyta alyvuogių aliejumi.
Dažnai sloguojant, kostint, sergant nervų ligomis, kamuojant skausmams, rekomenduojama druskos vonia. Karštame vandenyje ištirpinamas 1 kg valgomosios arba 0,5 kg jūros druskos, o po to atskiedžiama šaltu vandeniu iki reikiamos temperatūros.
Žiemą reikia labiau rūpintis oda. Todėl rekomenduojamos sėlenų vonios. 300 g sėlenų merliniame maišelyje panardinama į vonią, kurioje maudomasi. O taip pat odą palankiai veikia kukurūzų vonia: į vandenį įberiama 1 stiklinė kukurūzų krakmolo.