Einame miegoti be pykčių

     Daugelio tėvų košmaras – vesti vaiką miegoti. Vaikas dažniausiai miego nenori, ima pykti, tampa irzlus, tėvai taip pat ima erzintis ir galiausiai vaikas nueina miegoti, širdelėje nešdamas vien neigiamas emocijas. Nereikia dėl visko kaltinti vaiko. Įsivaizduokite save tokioje situacijoje: jūs, tarkim, skaitote mėgstamą knygą ir staigiai gaunate „įsakymą“ eiti miegoti. Atsisakote. Tuomet jus griebia, aprengia pižama ir verčia eit į vonią plautis dantų. Viskas baigiasi mažu pakštelėjimu į skruostą ir šviesos užgesinimu. Kažin, ar liktumėte patys sužavėti po tokių „procedūrų“?

     Žinoma, jūs iškart pagalvosite, jog tai jūs esate suaugęs, o dar plius ir tėvas ar mama. Bet, kaip bebūtų, vaikas – tai žmogus, turintis jausmus, kurių išreiškimas augimo stadijoje yra be galo svarbus. Ėjimas miegoti neturėtų būti vien „komanda iš aukščiau“. Atvirkščiai, tai laikas, galintis suartinti tėvus su vaiku. Gali būti, jog su tėvais vaikystėje buvo elgiamasi taip pat, dėl to jie tokią patirtį perduoda ir savo vaikui. Bet tokią praktiką būtina keisti. Daug svarbiau, ko nori jūsų vaikas, o ne jūs:

  • Vaikai nori būti nepriklausomi ir suvokti save kaip „normalų“ žmogų;
  • Vaikas nori jaustis artimas su savo tėvais, jausti ryšį;
  • Nori kontroliuoti tai, kas su juo atsitinka;
  • Nori būti išgirsti ir gerbiami.

     Kaip jūs, kaip tėvai, galite duoti savo vaikui, ko jis iš tiesų nori, ar ko jam reikia, ir vis tiek sugebėti nuvesti jį laiku miegoti?

  • Atsižvelkite į savo paties poreikius. Po dienos darbų jūs galite jaustis išsekę ir suirzę. Pirmiausia pailsėkite patys. Prieš ėjimą miegoti, vaikui praneškite tai prieš valandą, kad jis orientuotųsi. Dar geriau, jei tą valandą praleistumėte su vaiku patys gero „produktyvaus“ laiko.
  • Stenkitės migdyti vaiką su sutuoktiniu. Toks ritualas dar labiau suartins šeimą, o ėjimas miegoti taps linksmas, o ne nemaloni prievolė.
  • Duokite vaikui laiko. Kaip jau minėjome, labai svarbu apie ėjimą miegoti vaikui pranešti iš anksto – geriausiai tinka prieš valandą ar kiek mažiau. Po „pranešimo“ apie tai praėjus penkiolikai minučių, galite pradėti bendrauti su savo vaiku, sekti pasakas. Tiesa, tai galite daryti ir likus penkiolikai minučių. Bet kuo daugiau laiko praleisite su vaiku, tuo geriau.
  • Siūlykite, o ne įsakykite. Jei vaikui suteiksite pasirinkimo galimybę, jis jausis taip, tarsi pats kontroliuotų situaciją. Pavyzdžiui, jūs galite sakyti: „Kaip nori, ar kad aš padėčiau tau išsivalyti dantis, ar tėtis?“, arba „Nori dėvėti savo mėlyną pižamą ar raudoną?“, arba „Nori miegoti su savo gorila ar kačiuku?“.
  • Sukurkite ritualų prieš miegą. Pavyzdžiui, paskaitykite pasakų, patogiai paguldykite vaiką, leiskite atsisveikinti bučinuku su keliais žaislais, pabučiuokite vaiką ir išeikite iš kambario dainuodami. Taip suteiksite vaikui daug daug teigiamų emocijų. Tokie ritualai tampa svarbūs nuo metukų iki trijų. Žinoma, galima ir ilgiau. Tiesa, ritualas visuomet turi būti toks pats, net daina ta pati – taip sukursite vaiko širdutėje saugumo jausmą.
  • Susikurkite artumą. Sukurkite žaidimą „Atsimeni, kai…“ ir pažaiskite jį prieš miegą, atsimindami kažką gero. Tegu vaikas papasakoja, kaip vaikas praleido dieną.
(Apsilankyta 175 viso, 1 šiandien)


Similar Posts