Būsimos mamos mityba turi įtakos vaiko lyčiai
Olandijos mokslininkai atrado, kad moterys, kurios valgo daug vaisių, daržovių ir ryžių, dažniau gimdo mergaites. Iš kitos pusės, abipusį ryšį čia įžvelgti sunku, nes tai ką valgo būsima mama, priklauso nuo jos potraukio produktams, savijautos, vitaminų trūkumo. Tai prie ko čia vaiko lytis? Tai tas pats, kas sakyti, kad jeigu nėščiai moteriai norisi saldaus – bus mergaitė, o jeigu mėsos – berniukas.
Ir vis tik, mokslininkai iš Delfto ir Mastrichto universitetų penkis metus tyrė, kaip mamos dieta veikia būsimo kūdikio lytį. Eksperimente dalyvavo 172 šeimos, kurios jau turėjo vaikų – 358 berniukai ir tik 2 mergaitės.
Iki galo įvykdyti eksperimento sąlygas ir jį užbaigti sugebėjo tik 32 šeimos, rezultate, kurios susilaukė 26 mergaičių ir tik 6 berniukų. Moterys, panorusios dalyvauti tyrime, laikėsi ypatingos dietos: jos valgė daug vaisių, daržovių ir ryžių. Tai produktai, kuriuose yra daug kalcio ir magnio. Didelis, šių medžiagų kiekis moters kraujyje, mokslininkų manymu, padidina galimybę, kad gims mergaitė.
Tačiau mamos vengė produktų prisotintų kalio, pavyzdžiui, bulvių. Didelis šios medžiagos kiekis, padidina tikimybę, kad pasaulį išvys berniukas – mano specialistai. Jų teigimu, veikiant kalciui ir magniui moterišką kiaušidę, ji tampa labiau gabi priimti chromosomą, kuri „koduoja“ gimimą mergaitės, o kalis ir natris, daro ją gabią priimti chromosomą, atsakingą už berniuko gimimą