Bendraamžių įtaka paaugliui

Kokią įtaką gali daryti bendraamžiai jūsų vaikui?

· Jausmas, jog esi kažkam reikalingas leidžia pasijusti vertinamu.

· Pasitikėjimas savimi, nes buvo priimtas į šią grupę.

· Saugumo jausmas ir žinojimas, kad visuomet tave kas nors supras, nes yra įgijęs tokios pačios patirties.

· Pagalba, tampant nepriklausomam.

· Priešingos lyties pažinimas.

· Naujos pažintys.

· Draugystės vertinimas.

· Mokymasis “duoti ir imti”.

· Kitų įtaka, darant sprendimus.

Bendraamžių grupės ir tėvai

Problemos, kurias gali sukelti vaiko draugai:

· Daugybė valandų, praleidžiamų prie telefono, netgi jeigu jis ar ji ką tik grįžo iš mokyklos, kurioje praleido pusę dienos kartu. Juk paaugliams reikia labai daug laiko praleisti kartu.

· Namai labai dažnai pilni jaunuolių. Jeigu jie praleidžia laiką jūsų namuose, galima teigti, kad paaugliai nejaučia jokių nepatogumų būdami drauge su jumis. Tai turėtų jus džiuginti, nes galite stebėti, kas vyksta.

· Kartais vaiko draugai gali daryti tai, kas nėra priimta jūsų namuose:
– Rūko, keikiasi ar labai garsiai klausosi muzikos.
– Pernelyg dažnai pasinaudoja jūsų šaldytuvu.
– Prašo tėvų bare esančio alkoholio.
– Nori žiūrėti draudžiamus paaugliams filmus.
– Elgiasi labai netvarkingai ir išeidami palieka prišiukšlintus namus.

Žinoma, tokie neigiami dalykai ir daroma bloga įtaka jūsų sūnui ar dukrai kelia didelį susirūpinimą. Todėl paauglystė yra sunkus periodas tiek vaikams, tiek ir tėvams. Suprasti šių problemų sprendimus nėra labai paprasta, ypač jeigu jūsų vaikas yra labai užsispyręs ir nepripažįsta, jog elgiasi blogai.

Tačiau visuomet atsiminkite, kad paaugliai yra ypatingai jautrūs ir greitai įsižeidžiantys žmogučiai. Labai “karštai” reaguoja tuomet, kai yra kalbama apie jų draugus. Jeigu pastoviai kritikuosite vaiko bendraamžius, su kuriais jis leidžia laiką, tikrai labai greitai prarasite galimybę įteikti savo atžalai, kad jis ar ji elgiasi blogai. Tai gali turėti tik neigiamos įtakos ir visiškos jūsų kontrolės praradimą. Todėl visuomet stenkitės pasikalbėti kiek galima atviriau ir išsiaiškinti priežastis, dėl kurių jūsų paaugliui yra taip svarbūs draugai. Tačiau kalbėdami apie blogą elgesį, minėkite paties vaiko netoleruotinus poelgius, o ne draugų blogą įtaką. Bandykite paaiškinti, kad jis turi pasikliauti tik savimi ir sugebėti pasakyti “ne”.

Jeigu yra galimybė, stenkitės, kad vaikas užsiimtų tokia veikla ir būtų tokioje aplinkoje, kuri darytų jam teigiamą įtaką. Tai galėtų būti įvairūs būreliai, sporto klubas ar panašiai. Tačiau, jeigu jis neturi nei truputėlio noro ir polinkio, jokiu būdu neverskite, nes rezultatas gausis priešingas.

Be to, pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar jūsų nuogąstavimai yra pagrįsti. Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas užsigeidė neįprastos šukuosenos, auskaro nosyje, keisto drabužių stiliaus, dar nereiškia, kad jis elgiasi blogai. Noras kažkuo išsiskirti nėra įrodymas, kad pažeidžiamos elgesio normos.

Tačiau, jeigu esate įsitikinusi, pasiruoškite rimtam pokalbiui, kurio metu būtinai paaiškinkite savo paaugliui, kokios galimos tokio elgesio pasekmės ir kaip tai gali paveikti jo ateitį. Parodykite vaikui, kad pasitikite juo. Jeigu pasitikėjimas yra sulaužomas, būtinai duokite galimybę užsitarnauti jį vėl. Juk iš klaidų mokomasi.

www.tindirindi.lt

(Apsilankyta 299 viso, 1 šiandien)


Similar Posts