Automobilinė kėdutė: kaip rasti tą geriausią?

Visi atsakingi tėvai ir globėjai žino, kokia svarbi yra tinkamai pasirinkta automobilinė kėdutė. Ji ne tik užtikrina vaikui patogią kelionę, bet visų pirma, saugo jo gyvenimą nelaimingo atsitikimo metu. Vaikų automobilinės kėdutės ne šiaip sau yra būtina automobilio, kuriuo keliauja mažiausieji, įranga. Jos turi užtikrinti vaikams aukščiausią saugumo lygį. Automobilinės kėdutės – įranga, kurios reikšmę paprasčiausiai sunku pervertinti.

Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę?

Modelių, spalvų, funkcionalumų ir kainų jūra. Tos labai pigios ir labai brangios automobilinės kėdutės. Iš kur žinoti, kokią išsirinkti? Kuri bus geriausia, patogiausia ir saugiausia vaikui? Kuo vadovautis? Tokie ir panašūs klausimai ko gero kamuoja visus, kurie susiduria su automobilinės kėdutės pirkimo procesu. Taip, tai tikrai atsakingas momentas, todėl šiame Varlė.lt specialistų parengtame gide sudėliojome pagrindinius aspektus, į kuriuos būtinai reikėtų arba rekomenduojama atsižvelgti.

Automobilinė kėdutė, visų pirma, turi būti pritaikyta vaiko ūgiui ir svoriui. Šio tipo įranga turi atitikti Europos saugumo standartus: ECE R44-03 arba ECE R44-04. Tačiau visiškai nereiškia, jog kiekviena kėdutė, prie kurios priklijuotas oranžinis lipdukas bus labai saugi. Ši saugumo norma nurodo tik minimalius standartus, todėl prieš įsigyjant kėdutę rekomenduojama peržiūrėti įvairius automobilinių kėdučių testus ir apžvalgas.

Automobilinių kėdučių rūšys

Pagrindiniai tinkamos kėdutės pasirinkimo kriterijai yra jūsų vaiko svoris, ūgis ir amžius. Automobilinės kėdutės skirstomos į penkias svorio kategorijas. Dažniausiai sutinkamas toks skirstymas:

0 grupės automobilinės kėdutės

Automobilinės kėdutės skirtos kūdikiams, sveriantiems iki 10 kg (t.y. 6 – 9 mėnesių vaikeliams). Tokios kėdutės montuojamos prieš važiavimo kryptį. Jos yra pakankamai daugiafunkcinės – gali pasitarnauti kaip nešioklė arba vežimėlio gondola.

0+ grupės automobilinės kėdutės

Kėdutės kūdikiams sveriantiems iki 13 kg (12 – 15 mėnesių). Šios kėdutės montuojamos prieš važiavimo kryptį. Jos pasižymi reguliavimo galimybe, užtikrinančia saugią kelionę vaikams sveriantiems iki 13 kg.

saugos standartas

1 grupės automobilinės kėdutės

Automobilinės kėdutės vaikams sveriantiems 9 – 18 kg (iki 4 metų amžiaus). Šios kėdutės montuojamos prieš važiavimo kryptį arba važiavimo kryptimi. Bandymų ir testų rezultatai rodo, kad kėdutės montuojamos prieš važiavimo kryptį vaikams yra saugesnės.

2 grupės automobilinės kėdutės

Kėdutės vaikams, sveriantiems 15 – 25 kg (4 – 6 metų amžiaus). Montuojamos važiavimo kryptimi.

3 grupės automobilinės kėdutės

Kėdutės 22-36 kg (6 – 12 metų amžiaus) vaikams, montuojamos važiavimo kryptimi. Leidžia panaudoti automobilio saugos diržus. Pasižymi galimybe nuimti atramą, kurios dėka net ir išaugęs iš kėdutės vaikas galės saugiai keliauti ant kėdutės pakeliamos bazės.

Be šių standartinių rūšių rinkoje taip pat sutinkamos jungtinės grupės. Pavyzdžiui, 2+3 grupė reiškia, jog kėdutė skirta 15 – 36 kg, o 1+2+3 – 9 – 36 kg sveriantiems vaikams.

Dažniausiai pasitaiko 2 ir 3 grupių kėdučių 2+3 versija (skirta vaikams, sveriantiems nuo 15 iki 36 kg). Panašiai yra ir su 0/0+ grupe.

Kas yra IsoFix?

Tai vaikų kėdučių tvirtinimo ant automobilio sėdynių sistema. Šią sistema sudaro specialūs tvirtinimo elementai (kabliukai-spaustukai), esantys tvaria kėdutės pagrindo dalimi bei laikikliai, esantys tarp sėdynės ir automobilinės kėdutės atramos.

Kaip žinia, viena dažniausių eismo įvykių metu patirtų sunkių sužalojimų ir net mirties priežasčių yra netinkamas automobilinių kėdučių pritvirtinimas. Net ir geriausia automobilinė kėdutė, jei ji bus neteisingai ar nestabiliai pritvirtinta, neatlieka savo funkcijos. IsoFix sistemos dėka automobilinė kėdutė yra visada tvirtai ir stabiliai sujungta su automobilio rėmu, o jos montavimas yra greitas ir paprastas – klaidoms čia tiesiog negali būti ir nėra vietos. Automobilinės kėdutės su IsoFix sistema turi papildomą trečią sutvirtinimo tašką, kuris sumažina vaiko galvos ir kaklo pažeidimų riziką.

Bendrai, automobilinės kėdutės galima padalinti į skirtas kūdikiams ir didesniems vaikams. Įprastai kūdikiams įsigyjamos kėdutės-nešioklės, montuojamos prieš važiavimo kryptį. Mažiausiems vaikams skirtą kėdutę galima tvirtinti tiek priekinėje, tiek galinėje sėdynėje, tačiau montavimo priekinėje sėdynėje atveju nereikėtų pamiršti išjungti oro pagalvės mechanizmą. Renkantis kėdutę mažiausiems Varlė.lt specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į tokius aspektus:

Sėdynė. Turėtų būti pagaminta iš atitinkamos patvarios medžiagos, nes juk būtent ji sugeria visokius smūgius. Geriausia rinktis gilesnį kėdutės modelį su pakankamai aukštais ir masyviais šonais. Rekomenduojama, kad kėdutė turėtų „Safe Side“ apsaugą, saugančią vaiką nuo šoninių smūgių. Kėdutė turėtų pasižymėti ventiliacijos funkcija, užtikrinančia oro srautą sėdynės viduje.

Papildomas įdėklas. Sušvelnina kūdikių ir mažiausių vaikų sėdėjimo kampą. Rekomenduojama, kad turėtų specialų volelį dengiantį kūdikio galvelę.

Tvirtinimas. Rekomenduojama, kad saugos  diržai būtų 3 arba 5 taškų. Atkreipkite dėmesį į diržų reguliavimo paprastumą ir patogumą. Siūloma, kad diržai turėtų minkštas apsaugas, kurios užtikrintų, kad vaikų oda nepatirtų pažeidimų.

Rankena. Turėtų būti tvirta ir atitinkamai profiliuota, ergonomiška. Papildomai turėtų būti atlenkiama ar kitaip reguliuojama.

Apmušalai. Geriausia, kad kėdutė būtų pagaminta iš tvirtos medžiagos, kuri yra maloni lietimui ir nesukelianti odos prakaitavimo. Taip pat svarbu, kad egzistuotų galimybė apmušalus lengvai nuimti ir skalbti.

Montavimas. Jis turėtų būti greitas ir paprastas.

Papildoma įranga. Kėdutė gali būti aprūpinta spalvotu indikatoriumi, kuris nurodo ar tam tikras veiksmas, pvz. kėdutės pritvirtinimas, diržų įtempimas yra atliktas teisingai. Papildoma įranga gali būti rankena su žaisliukais.

Bėgant laikui vaikas išauga iš kėdutės-nešioklės ir atsiranda normalios automobilinės kėdutės poreikis. Nereikėtų pernelyg greitai keisti nešioklę kūdikiui į vaikų kėdutę. Saugiausias vaikams yra važiavimas prieš važiavimo kryptį, na, bet visada ateina toji akimirka, kai vaikas išauga iš nešioklės. Naują automobilinę kėdutę rekomenduojama pirkti tada, kai vaikas sveria daugiau nei leidžiamas konkrečiam modeliui svoris arba kai vaiko galva jau būna aukščiau nei kėdutės sėdynės kraštas. Iš esmės automobilinės kėdutės yra iki 36 kg. Jos montuojamos važiavimo kryptimi IsoFix sistemos ar 3 taškų saugos diržų dėka.

Renkantis automobilinę kėdutę rekomenduojama atkreipti dėmesį į tokius dalykus:

Kėdutės karkaso sudėtis. Plastiko ir aliuminio derinys yra teisingas ir patikimas.

Atramos atlošo reguliavimas. Turi leisti keisti sėdimą padėtį į pusiau gulimą. Tai padaryti turėtų būti įmanoma lengvai, greitai ir tyliai, kad vaikas nepabustų.

Sėdynės pločio reguliavimas. Jei tokios galimybės nėra, reikėtų įsitikinti, ar kėdutė pakankamai plati (tam, kad pvz. nekiltų problemų sodinant vaiką aprengtą storu žieminiu kombinezonu).

Galvos atrama. Turėtų būti reguliuojama tam, kad kai vaikas paaugs, būtų galima pakelti ją aukščiau.

„Safe Side“. Šoninės apsaugos sistema.

Tvirtinimo būdas. Turėtų būti saugus, o kėdutės montavimas turėtų vykti pakankamai greitai. Vertėtų patikrinti, ar kėdutė turi papildomus įtempiklius ir automobilio diržų užraktą.

Tvirtinimas. Saugiausi yra 5 taškų saugos diržai, pasižymintys reguliuojamu ilgiu. Jie turėtų būti tvirti su paminkštinimais, saugantys nuo odos pažeidimų. Jų susegimo procesas turėtų būti tokio sudėtingumo, kad vaikas negalėtų savarankiškai jų atsegti. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, ar tvirtinimo mechanizmas turi paprastą naudotis įtempiklį.

Šoninės rankų atramos. Turėtų būti patogios ir tuo pačiu apsaugančios vaiko kūną iš šonų.

Renkantis automobilinę kėdutę reikėtų atsižvelgti ne tik į jos parametrus, bet taip pat į savo automobilio modelį. Pažymima, jog kai kurios kėdutės tinkamos montuoti tik tokiuose automobiliuose, kurie turi IsoFix kablius, tarnaujančius tvirtam kėdutės ar jos pagrindo sujungimui su automobiliu. Tarp kitko, pažymima, kad šios kėdutės laikomos saugiausiomis.

Kiekviena automobilinė kėdutė būtinai turi turėti saugumo sertifikatą. Šiuo metu griežčiausios normos standartas yra ECE R44/04.

Varlė.lt specialistų manymu, renkantis automobilinę kėdutę mažiausią reikšmę turi apmušalų spalva, tačiau geriausia pirkti tamsias kėdutes, kurios ne taip greitai purvinasi ir nereikalauja dažno skalbimo.

Rinkdamiesi automobilinę kėdutę pasirūpinkite aukščiausio lygio vaiko saugumu. Vadovaukitės kokybe, o ne žemiausia kaina. Rinkitės patikimų gamintojų sertifikuotus modelius.

Laimingų kelionių su savo mažyliais!

(Apsilankyta 85 viso, 1 šiandien)


Similar Posts