Ar vaikui galima viską?

Kaip dažnai jūsų vaikas girdi šį žodį – negalima? Su kuriuo teiginiu jūs labiau sutiktumėte: „kuo daugiau „negalima“, tuo geriau“ ar „jokių draudimų, vaikas turi vystytis“?

Draudimai yra skirti tam, kad apsaugoti vaiką nuo to, kas jam gali pakenkti. Jūs draudžiate savo vaikui, nes jį mylite. Todėl, kai jūs kažko tai neleidžiate, jūs tai turite daryti taip, kad vaikas supratų. T.y., tai darote ne todėl, kad jis blogas, o todėl, kad tai jam gali pakenkti. Jūs negalėsite visą laiką būti šalia ir jį apsaugoti. Jeigu vaikas supras, kad tai DĖL JO, O NE PRIEŠ JĮ, tuomet jis išmoks savarankiškai išsiaiškinti, kas pavojinga, o kas ne, kas gerai, o kas ne. Juk tai ir yra vienas iš auklėjimo uždavinių, o šiuo atveju draudimo, ar ne taip? Vaikui turi būti prieinamas jį supantis pasaulis. O iškilusiems pavojams įveikti yra tėvai.

Neužmirškite, jūsų draudimai neturi atstumti vaiko nuo jūsų. Praradę jo pasitikėjimą, jūs prarasite galimybę jam padėti. Tuomet jūsų draudimai nepasieks tikslo ir liks be vaisiai. Jeigu vaikas prašo jūsų kažko tai, ko jūsų nuomone, jam nereikia (ar paimti, ar turėti ir pan.), išsiaiškinkite, kodėl jūsų vaikas to primygtinai siekia. Nes tai gali būti tik paprastas smalsumas, apie kurį vaikas užmirš visam laikui, vos tik patenkinsite jo interesą.

Su laiku vieni ar kiti dalykai jam taps nebeįdomūs. Vaikas išaugs, tačiau išliks stipri nuostata, jo galvoje, „kad tiek mažai ko galima“. Tuomet vaikas gali tapti pasyvus, tingus ir baukštus. Atsiminkite ir išmokykite savo vaiką to, kad pasaulis skirtas žmonėms: kad jie pažintų jį dėl savęs ir juo mėgautųsi. O žodis „negalima“ – tai tik pirmosios pamokos to, kad reikia būti gyvenime atsargiam, savo paties labui.

Nepridėkite prie draudimo agresijos ir nepasitenkinimo – vaikas gali suvokti draudimus, kaip priežastį savojo nepilnavertiškumo. Draudimus išreikškite aiškiai ir su meile, kad jis išmoktų atskirti pavojus ir nepageidaujamas pasekmes savo veiksmų. Žinodamas, kad jam viskas „galima“, bet ne viskas naudinga, vaikas sąmoningai rinksis tai, kas jam teiks naudą. Ir jeigu jūs, dabar pagalvojote, kad jis dar per mažas, tokiems „suaugusių“ pasirinkimas, tai visiškai be reikalo.

(Apsilankyta 77 viso, 1 šiandien)


Similar Posts