Ar labai rimta liga yra plaučių uždegimas?

Plaučių uždegimas, arba pneumonija – tai infekcinė plaučių audinio liga. Plaučių uždegimas – tai viena dažniausiai pasitaikančių ligų šeimos gydytojo praktikoje. Ja gali sirgti ir vaikai, ir suaugę; tačiau liga ypač pavojinga kūdikiams ir senyviems žmonėms. Liga užima 6-ą vietą tarp mirties priežasčių Lietuvoje.

Priažastys

Dažniausiai pneumoniją sukelia bakterijos, tačiau pasitaiko virusinių bei grybelinių plaučių infekcijų. Pneumonija skirstoma į visuomenėje įgytą (VIP) ir hospitalinę – įgytą ligoninėje. Visuomenėje įgytą pneumoniją dažniausiai sukelia šios bakterijos: Streptococcus pneumoniae (pneumokokas), Haemophilus influenzae, Mycoplazma pneumoniae bei Staphylococcus aureus (auksinis stafilokokas). Pasitaiko nemažai ir kitų bakterijų, o kartais grybelių ir virusų.

Hospitaline pneumonija susergama tam tikrą laiką pragulėjus ligoninėje, sergant sunkiomis gretutinėmis ligomis. Šios ligos sukėlėjai būna netipiniai (tokie, kurie nesukeltų plaučių uždegimo sveikiems žmonėms) bei labai dažnai atsparūs antibiotikams. Dažniausiai hospitalinę pneumoniją sukelia Escherichia coli, Acinetobacter, Pseudomonas aeruginosa, S. aureus, bei anaerobinės bakterijos.

Ligos sukėlėjas į alveoles patenka iš nosiaryklės, įkvepiant, o retais atvejais – infekcija atplukdoma krauju. Aišku, kartu dažnai yra ir kitų veiksnių, kurie sutrikdo plaučių apsaugos barjerą ir sąlygoja lengvesnį sukėlėjo patekimą į plaučius. Šie veiksniai yra: rūkymas, lėtinės kvėpavimo takų ir kitų sistemų ligos, alkoholizmas ir narkomanija, imuniteto ligos, cukrinis diabetas, gastroezofaginis refliuksas, kai kurių vaistų vartojimas, nuovargis, stresas, vyresnis amžius, dažnas gulėjimas ligoninėse ar slaugos namuose, ilgas lovos režimas ir pan.

Požymiai

Pagrindinis požymis – karščiavimas ir kosulys bei skrepliavimas. Pneumonija dažniausiai prasideda staiga – pakyla temperatūra, atsiranda bendras silpnumas, prasideda kosulys. Kartais skauda krūtinę, pasireiškia dusulys. Kartais pneumonija būna netipinė – ypač senyviems žmonėms, ar serganiems kitomis lėtinėmis ligomis. Šiuo atveju ligos pradžia ne tokia staigi, temoperatūra būna ne tokia aukšta. Netipinė pneumonija trunka ilgai, sukelia sausą kosulį. Pneumonijos požymiai priklauso ir nuo jos sukėlėjo. Pavyzdžiui, Mycoplazma pneumoniae dažniau sukelia nesunkios eigos, neišreikštą plaučių uždegimą, o pneumokokų sukelta pneumonija būna audringa, sunkios eigos.

Tyrimai

Gydytojas visada įtaria pneumoniją atsiradus minėtiems požymiams. Visada atliekama auskultacija – plaučiai paklausomi stetofonendoskopu. Jos metu girdimi drėgni karkalai. Diagnozė patvirtinama atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą. Kita vertus, kai kurių pneumonijų atveju karkalų nesigirdi, o ir rentgeno nuotrauka atrodo švari. Kraujo tyrimuose matomi uždegimo rodiklai (padidėjęs leukocitų skaičius, CRB, ENG).

Reikėtų atlikti skreplių mikrobiologinį tyrimą, kraujo pasėlį – norint išsiaiškinti pneumonijos sukėlėją. Kliniškai šis tyrimas ne visada prieinamas. Be to, kol sukėlėjas išauga pasėliuose, praeina kelios dienos, per kurias jau turi būti skiriamas gydymas antibiotikais. Todėl sukėlėjas ieškomas tik netipinių, sunkių ar sunkiai gydomų pneumonijų atvejų.

Gydymas

Dažniausiai pneumonija gydoma ambulatoriškai. Į ligoninę sergantysis guldomas tik sunkios, gydymui nepasiduodančios pneumonijos atveju. Pneumonija gydoma antibiotikais, kurie parenkami empiriškai – pagal ligos pobūdį, bendrą ligonio būklę ir galimą ligos sukėlėją, būdingą esamai situacijai. Jei yra pasėlio atsakymas – antibiotikas parenkamas pagal sukėlėjo jautrumą. Svarbu nesigydyti patiems, be reikalo nevartoti stiprių antibiotikų, nes dėl to atsiranda bakterijų, atsparių gydymui.

Kartu su sntibiotikoterapija, būtina atstatysi skysčių balansą – ligonis privalo gerti daug skysčių. Jei būklė sunki, lašinamos lašelinės. Jei pasireiškia dusulys – skiriama deguonies terapija. Būtinas poilsis, lovos režimas, o gydymas antibiotikais trunka ne mažiau kaip 1 – 3 savaites.

Prognozė

Plaučių uždegimo prognozė, priklauso nuo ligonio amžiaus, bendros būklės, gretutinių ligų, ligos sukėlėjo, imuniniovatsako ir pan. Jaunas ligonis, neturintis gretutinės patologijos, susirgęs visuomenėje įgyta pneumonija dažniausiai visiškai pasveiksta. Liga pavojinga kūdikiams, seniems žmonėms. Pastaruoju metu dėl neracionalaus gydymo antibiotikais, labai padaugėjo bakterijų, atsparių daugumai antibiotikų. Užsikrėtus tokia bakterija, prognozė blogesnė.

www.sos03.lt

(Apsilankyta 217 viso, 1 šiandien)


Similar Posts