Ar kūdikį vežimėlyje turėtumėte vežti veidu į save?
Anglijoje atliktas eksperimentinis tyrimas, bandant nustatyti, ar kryptis, į kurią nukreipiamas kūdikis vežimėlyje, turi įtakos jo savijautai ir vystimuisi. Pasirodžius pirmosioms eksperimento išvadų publikacijoms, tėvai aktyviai reiškia savo nuomonę ir dalijasi vaikų auginimo patirtimi, sutikdami arba nesutikdami su tyrimo išvadomis. BBC News tinklalapyje didesnė dalis tyrimo rezultatus komentavusių tėvų teigė, kad su išvados nesutinka.
Kokio tipo vežimėliu kūdikius vėžinate Jūs? Kokie Jūsų pastebėjimai?
Eksperimentinis tyrimas ir jo rezultatai
Atlikus mokslinį tyrimą, nustatyta, kad kryptis, kurioje sėdi kūdikis stumiamame vežimėlyje, vis dėlto turi įtakos jo vystimuisi: kūdikiai, kurie vėžinami atsukti veidu į motiną, dažniau kalba ir skleidžia garsus, juokiasi ir bendrauja. Tyrimą atlikę mokslininkai teigia, kad šiame ypač stokojančiame tiesioginio bendravimo amžiuje, kūdikis patiria per daug streso ir tai sąlygoja tolesnį vystimąsi į nervingą ir nuolat nerimą jaučiantį suaugusįjį.
Dėl daugelio priežasčių, be abejo turbūt ir dėl pačios svarbiausios – išlaidų vežimėliui, tūkstančiai tėvų dabar galvoja, kokią žalą savo vaikams padarė, nusprendę įsigyti paprastai gerokai pigesnį vežimėlio modelį su priekin atsukta sėdyne. Natūralu, kad vos tik pasirodžius tyrimo rezultatams, šie sulaukė didžiulio esamų ir būsimų tėvų visame pasaulyje susidomėjimo.
Jungtinėje Karalystėje atlikto tyrimo metu stebėta beveik 3000 tėvų-vaikų porų, taip pat atliktas mažesnis, tačiau išsamesnis stebėjimas, kuriame dalyvavo 20 kūdikių. Pastarasis turėjo parodyti, kaip pasikeičia kūdikio elgsena, jį pasodinus priešais motiną arba veidu į priekį stumiamame vežimėlyje. Pirmu ir antru būdu įveikus po daugiau kaip ½ kilometro, pastebėta tam tikra tendencija: kūdikiui nematant vežimėlį stumiančios motinos (pozicija – veidu į judėjimo kryptį), jis sulaukia mažiau dėmesio – šnekinimo, šypsenų ir juoko, todėl skiriasi kūdikio miego bei širdies ritmas, manoma, kad būtent dėl šios priežasties vaikas būna neramus ir irzlus.
Pateikiame pagrindines mokslinio tyrimo išvadas:
- Nustatyta, kad 62% visų vaikų vežimėliuose keliauja nugręžti nuo tėvų, veidu į judėjimo trajektoriją; vaikai, kurių amžiaus intervalas 1-2 m., vėžinami tokio tipo vežimėliuose net dažniau – iš viso 86% atvejų;
- Tėvai, naudojantys vežimėlius, kuriuose vaikas atsuktas priešais stumiantįjį, du kartus dažniau kalba su savo atžala: 25% palyginti su 11%;
- kūdikiai, kurie eksperimentiniame tyrime turėjo galimybę keliauti abiejų tipų vežimėliais, dažniau juokėsi pasodinti veidu į motiną. Vos 1 iš 20 kūdikių grupelės pastebėtas juokiantis, kur vaikas nematė vežimėlį stumiančios motinos. Tuo tarpu net pusė šios grupelės kūdikių šypsojosi ir juokėsi vežimėliuose veidu į motiną.
- Kūdikių vidutinis širdies ritmas šiek tiek mažesnis, kai kūdikis atsisukęs į motiną vežimėlyje, taip pat pastebėta, kad šio tipo vežimėliuose, kūdikiai dukart dažniau užmiega (52% palyginti su 27%); Paaiškinimas labai paprastas: kai atsipalaiduojame ir jaučiamės saugūs, nusiraminame ir užmiegame greičiau.
Tyrimo iniciatoriai džiaugiasi, kad neuromokslas leido suprasti bendravimą ankstyvajame vaiko vystimosi laikotarpyje, kai vaiko smegenys vystosi sparčiausiai. Kuo daugiau laiko vaikas praleidžia vežimėlyje nematydamas tėvų, tuo sunkiau jam bendrauti ir tai tiesiogiai (žalingai) veikia jo vystimąsi.
Tikimasi, kad vežimėlių gamintojai, kuriems pateikti tyrimo rezultatai, atsižvelgs į nustatytą bendravimo su kūdikiais stoką ir pradės gaminti „veidu į mamą“ tipo vežimėlius, atitinkančius jaunų šeimų biudžetą.