6 patarimai, kaip į namų tvarkymą įtraukti vaikus

Retas kuris mėgsta atlikti namų ruošos darbus, tačiau tvarkytis kur kas lengviau, kai į šiuos procesus įsitraukia visa šeima ─ net ir patys mažiausieji. Visgi, siekiant, jog šios užduotys ir vaikams netaptų kančia, labai svarbu tinkamai juos nuteikti ir leisti suprasti, kad namų tvarkymas yra įprasta kasdienės rutinos dalis ─ šie patarimai padės tai padaryti.

1. Pradėkite ankstyvame amžiuje. Kuo anksčiau vaikai pripras tvarkytis, tuo mažiau ginčų dėl to turėsite ateityje. Išnaudokite tą laikotarpį, kuomet mažyliai noriai prisijungia prie Jūsų ir nori jaustis it suaugusieji: jei po truputį jiems priskirsite daugiau užduočių, užsiauginsite darbščius pagalbininkus. Net ir 2 metukų sulaukę mažyliai jau gali susidoroti su paprastesnėmis užduotimis ─ ypač tuomet, jei darbai bus atliekami su Jūsų priežiūra.

2. Suteikite pradmenis. Kas mums atrodo elementaru, vaikams gali būti sunkiai suvokiama, todėl prieš paprašydami juos atlikti vieną ar kitą darbą, turėtumėte išsamiai papasakoti, kaip ir kodėl reikia tai daryti. Paaiškinkite, kodėl televizorius negali būti valomas vandeniu ir kodėl jo reikia ant palangės žydinčioms gėlėms, parodykite pavyzdį, kaip turi atrodyti tvarkingai sudėti žaislai ─ kuo daugiau informacijos jiems suteiksite, tuo geresni bus pirmieji rezultatai.

3. Paverskite tvarkymąsi smagiu žaidimu. Dažnai sakoma, kad vaikai gali mokytis žaisdami, tad kodėl negalėtų ir tvarkytis? Jei norite paįvairinti nusistovėjusią rutiną ir dar labiau įtraukti mažylius į tvarkymosi darbus, pasitelkite fantaziją ir sugalvokite įdomius žaidimo scenarijus. Lenktyniaukite, kas greičiau sulankstys skalbinius, pasiskirstykite vaidmenimis ir žaiskite vaikučių taip mėgstamus „namus“, įsijunkite smagią muziką ar plaukite grindis šokdami ─ toks tvarkymasis turėtų patikti ne tik mažyliams, bet ir Jums!

4. Parinkite tinkamus darbus. Įvertinkite vaikučių sugebėjimus ir paskirkite jiems tuos darbus, su kuriais jie galėtų lengvai susitvarkyti. Pavyzdžiui, 2-3 metų mažyliai gebės nurinkti indus bei susitvarkyti knygas ar žaislus, tuo tarpu 4-5 metų vaikams pavyks surinkti ir pakabinti sausus drabužius ar netgi padėti Jums gaminant maistą.

Parinkite tinkamus darbo įrankius: jei nupirksite jiems nedidelę šluotelę ar rankinį dulkių siurblį (šiuos prietaisus rasite pigu.lt internetinėje parduotuvėje: https://pigu.lt/lt/technika-ir-elektronika/namu-technika/dulkiu-siurbliai) darbus pavyks atlikti kur kas sparčiau.

5. Netaisykite ir nekritikuokite vaikučių atlikto darbo. Nereikia tikėtis, kad vaikai namų ruošos darbus atliks taip pat gerai, kaip ir Jūs, tačiau savo nusivylimo jiems rodyti taip pat nederėtų. Taip jie praras motyvaciją ir kitą kartą stengsis išsisukti nuo tokių užduočių. Jei nesate patenkinti rezultatu, sekantį kartą jiems dar kartą parodykite, kaip tai reikėtų daryti ar pasisiūlykite darbą atlikti kartu, tačiau jokiu būdu jų nekritikuokite!

6. Įveskite motyvacinę sistemą. Nors laikui bėgant vaikams teks suprasti, kad tokių užduočių išvengti nepavyks, mažylius galite paskatinti maloniomis dovanėlėmis ar seniai išsvajotais žaislais. Jei jų norimas daiktas pakankamai brangus, įveskite sistemą ir už kiekvieną tvarkymąsi skirkite taškus ─ taip motyvacijos atsiras kur kas daugiau. Spauskite čia, jei svarstote, kokie žaidimai galėtų tapti skatinamąja priemone. 

Vadovaudamiesi šiais patarimais, tvarkymąsi galite paversti dar vienu būdu, padėsiančiu mažyliams geriau pažinti juos supantį pasaulį. Tam prireiks ir fantazijos, ir pastangų, tačiau metams bėgant suprasite, jog pasistengti buvo verta!

(Apsilankyta 386 viso, 1 šiandien)


Similar Posts